نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران تأکید کرد با حضور افراد پر نفوذ و گردن کلفت راه قانونی مبارزه با قاچاق و تمکین به قوانین این حوزه بسته شده است.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت:‌ متاسفانه با حضور افراد پر نفوذ و گردن کلفت راه قانونی مبارزه با قاچاق و تمکین به قوانین این حوزه از سوی این افراد بسته شده است.

پدرام سلطانی در بازدید از غرفه خبرگزاری آنا در نمایشگاه مطبوعات در خصوص چرایی اینکه ایران از هیچ کشوری برای مبارزه با قاچاق مدلی برنمی‌دارد، گفت:‌ منافع بسیاری از افراد ایجاب می‌کند تا اقداماتی در خصوص مبارزه با قاچاق صورت نپذیرد و حتی می‌توان به صراحت گفت که گروه عمده‌ای در کشور وجود دارند که از قاچاق مرتفع می‌شود.

وی ادامه داد: ما در اقتصاد کشور گردن کلفت‌های فراقانونی داریم که تمکینی به قوانین ندارند یا در بزنگاه‌های خاص مجوزهایی را از بعضی نهادها ارائه می‌کنند تا از دایره مبارزه با قاچاق کالا خارج شوند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران افزود: متاسفانه این افراد توانسته‌اند که در نهادهای مختلف رسوخ پیدا کنند و با حاشیه‌پردازی، جوسازی و عوام‌فریبی نگذارند که قوانین اجرا و حتی اصلاح مقرراتی که می‌تواند منجر به جلوگیری از قاچاق در زمان مقتضی خود باشد را مجریان مبارزه با قاچاق پیاده‌سازی کنند.

وی با اشاره به اینکه تجارب کنترل قاچاق برای سیاست‌گذاران حلقه نامعلومی نیست، تصریح کرد: تمامی سیاست‌گذاران کاملا می‌دانند که چگونه باید با اقداماتی مناسب مانع از رشد قاچاق به کشور شوند اما هم‌گرا نبودن در اجرای رویکردهای کلان یکی از همین معایبی است که اقتصادمان با آن دست و پنجه نرم‌ می‌کند.

سلطانی همچنین در خصوص چگونگی مبارزه با قاچاق گفت: گام نخست مبارزه با قاچاق شفافیت در اقتصاد است که این شفافیت باید به نوعی باشد تا تمامی تعاملات پولی و مالی قابلیت رصد و کنترل را داشته باشد که البته این قانون نیز به طور صحیحی اجرایی نمی‌شود.

منبع: خبرگزاری آنا_سه‌شنبه 9 آبان 13961396

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *