بانک‌ها در سال‌های گذشته نه تنها نظامات و مقررات بین‌المللی حاکم بر نظام بانکی را به صورت مناسبی مستقر نکرده‌اند بلکه ساختارشان نیز اجازه تطبیق با این استانداردها در مدت زمان کوتاه را نمی‌دهد.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: ساماندهی موسسات غیرمجاز به معنای جمع آوری قاچاقچیان سپرده از بازار پول است.

پدرام سلطانی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایبنا در پاسخ به این پرسش که مهمترین چالش بخش تولید و نظام بانکی در چه بخش و زمینه‌ای است؟ به ایبِنا افزود: شکاف تامین مالی در کشور به صورت روز افزونی در چند سال گذشته افزایش یافته و این امر ناشی از انحرافاتی است که برخی از بانک‌ها  از عملکرد اصلی یک بانک داشته‌اند.

وی با بیان اینکه، نظارت ضعیف بانک مرکزی در دولت‌های قبلی به مشکلات دامن زده است، تصریح کرد: استقرار حاکمیت شرکتی کارآمد در نظام بانکی نیز زمینه‌ای برای فعالیت‌های نظام بانکی است تا شبکه بانکی کمتر در مسیرهای غیر قابل قبول حرکت کند.

نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران تصریح کرد: رکود حاکم  بر اقتصاد کشور در سال‌های گذشته باعث شد تا کوه یخ مشکلات بانکی از زیر آب بیرون بیاید و معضلات نظام بانکی هویدا شود، البته اجرایی‌شدن برجام نیز بخش دیگری از ایرادات را مشخص کرد زیرا با اجرای برجام آشکار شد که بانک‌ها در سال‌های گذشته نه تنها نظامات و مقررات بین‌المللی حاکم بر نظام بانکی را به صورت مناسبی مستقر نکرده‌اند بلکه ساختارشان نیز اجازه تطبیق با این استانداردها در مدت زمان کوتاه را نمی‌دهد.

سلطانی خاطر نشان کرد: به طور طبیعی تبعات منفی این مشکلات بر اقتصاد کشور تاثیرگذار بوده و نتیجه این امر نیز این است که بخش مولد اقتصاد با مشکلاتی مواجه شود به نحوی که افرادی که سپرده گذاری می‌کنند به دلیل فاصله نرخ سود با تورم  بسیار منتفع می‌شوند.

وی با بیان اینکه، سپرده‌گذاران بانکی در سال‌های مدیدی متضرر می‌شدند اما هم اکنون به دلیل نرخ سود بالا و فاصله با نرخ تورم منتفع می‌شوند، ادامه داد: در حال حاضر مطلوب‌ترین سرمایه‌گذاری در کشور سپرده‌گذاری در سیستم بانکی است. نتیجه این امر نیز این است که در شرایطی که بخش تولید کشور نیاز به تامین مالی برای نوسازی و تجهیز به فناوری‌های جدید دارد نظام بانکی به صورت مناسبی پشتوانه آن نیست.

به گفته وی، گزارش سالانه اتاق بازرگانی از شاخص رقابت پذیری جهانی نیز نشان می‌دهد که در سال‌های گذشته عدم دسترسی کافی به منابع بانکی بزرگترین مشکل بخش تولید بوده است.

نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در پاسخ به این پرسش که آیا بانک‌های خصوصی بیشتر با بخش تولید همراهی می کنند یا بانک‌های دولتی، تصریح کرد: بانک‌های دولتی در سال‌های گذشته به دلیل اینکه  بیشتر از دولت و بانک مرکزی تمکین می‌کردند تسهیلات بیشتری را نیز به بخش تولید ارایه می‌کردند اما امروزه تفاوت زیادی بین بانک‌های خصوصی و دولتی در این زمینه وجود ندارد.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه چه راهکاری برای رفع مشکلات بانکی وجود دارد، گفت: اگر برخوردی که با موسسات پولی ومالی غیرمجاز هم اکنون انجام می‌شود در سال‌های گذشته صورت می‌گرفت بسیاری از مشکلات کنونی نبود.

سلطانی با بیان اینکه، بانک‌ها در سال‌های گذشته در چرخه معیوب رقابت ناسالم با موسسات غیرمجاز افتادند، تصریح کرد:  موسسات غیر مجاز به دلیل نداشتن تکالیف بانک مرکزی در سال‌های گذشته همانند قاچاقیان سپرده عمل می‌کردند و این امر باعث شد که بازار پول با مشکلاتی مواجه شود. البته با حمایت قوه قضاییه، بانک مرکزی حمایت مناسبی برای جمع آوری موسسات غیر مجاز به دست آورده است.

نایب رییس اتاق بازرگانی با اشاره به برنامه مطرح شده در  خصوص ادغام بانک‌ها نیز گفت: برخی از بانک‌ها دارای سرمایه کمی نسبت به دیگر بانک‌ها هستند و به اصطلاح کوچک هستند ضمن اینکه ساختار حسابداری مناسبی نیز ندارند و به همین دلیل بهتر است که  توسط بانک سالم تر خریداری و در آن ادغام  شوند.

وی بر لزوم اجرای استاندارد بین المللی گزارشگری مالی ( IFRS) در نظام بانکی کشور تاکید کرد و اظهار داشت: ایستادگی که بانک مرکزی برای اجرای این استانداردها در نظام بانکی کشور دارد کار مطلوبی است زیرا این استانداردها ساختار مالی بانک ها را اصلاح و شفاف می کند و مشخص می‌شود که بانک‌ها در سال‌های گذشته دارای سود موهوم بوده‌اند؛ بنابراین با جلوگیری از این امر این خطا دوباره اجرا نمی‌شود و از رشد نقدینگی نیز جلوگیری می‌شود زیرا در سال‌های گذشته سودهای موهوم در دارایی بانک‌ها در نظر شده و در نهایت اثر آن در حجم نقدینگی دیده می‌شد.

منبع: خبرگزاری ایبنا- 20 آبان 139620

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *