نايب رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران اعلام کرد هزينه هاي ما در تجارت بين الملل پس از برجام کاهش يافته است و اکنون ازطريق شماري از بانک ها مي توانيم در آلمان، سوييس، ايتاليا و اتريش ال.سي (اعتبار اسنادي) باز کنيم.

خبرگزاري آريا- نايب رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران اعلام کرد هزينه هاي ما در تجارت بين الملل پس از برجام کاهش يافته است و اکنون ازطريق شماري از بانک ها مي توانيم در آلمان، سوييس، ايتاليا و اتريش ال.سي (اعتبار اسنادي) باز کنيم.
به گزارش خبرگزاري آريا، پدرام سلطاني  درباره بازکردن ال.سي توسط بانک هاي اروپايي گفت: بانک هايي که اکنون با بانک هاي ايراني همکاري مي کنند جزو بانک هاي کوچک محسوب مي شوند.
سلطاني افزود: در زمان تحريم، براي نقل و انتقال پول با ساير کشورها ناچار بوديم هزينه هاي گزاف سه تا هشت درصد پرداخت کنيم اما اکنون اين هزينه ها به زير نيم درصد کاهش يافته است.
نايب رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران اضافه کرد: تا چندي پيش از گشايش اعتبار اسنادي (ال.سي) در مبادلات تجاري بين المللي محروم بوديم اما اکنون اين محدوديت رفع شده است و ديگر ناچار نيستيم معاملات خود را به طور نقدي انجام دهيم.
سلطاني اعلام کرد روند برقراري تعاملات بانکي به تدريج در حال تحقق است و ادامه داد: يکي از مشکلات ما در برقراري مبادلات بانکي اين است که بانک هاي ما داراي ريسک زياد شناخته مي شوند.
وي بيان داشت: بانک ها مطالبات معوق بالايي دارند و شيوه هاي گزارش دهي مالي آنها نيز قديمي است که اين عوامل، باعث تاخير در برقراري تعاملات بانکي مي شود.
اجراي برجام از ديماه پارسال، پس از توافق ايران و 1+5 آغاز شد که بر اساس آن تحريم هاي اقتصادي بين المللي وضع شده در قبال برنامه هسته اي رفع شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *