با گذشت یک سال از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها زمان آن فرا رسیده است که بخش خصوصی هم مانند دولت که در همایش اولین سالگرد هدفمندسازی یارانه ها گزارش خود را از نحوه اجرا و دستاوردهای این قانون ارائه نمود، نظرات خود را در این رابطه مطرح کند.
لازم است برای بررسی آثار و ابعاد هدفمندسازی یارانه ها ابتدا مروری بر اهداف قانون گذار و مجری از اعمال این سیاست مهم و تاثیرگذار بر اقتصاد کشور داشته باشیم.

 

با گذشت یک سال از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها زمان آن فرا رسیده است که بخش خصوصی هم مانند دولت که در همایش اولین سالگرد هدفمندسازی یارانه ها گزارش خود را از نحوه اجرا و دستاوردهای این قانون ارائه نمود، نظرات خود را در این رابطه مطرح کند.

      لازم است برای بررسی آثار و ابعاد هدفمندسازی یارانه ها ابتدا مروری بر اهداف قانون گذار و مجری از اعمال  این سیاست مهم و تاثیرگذار بر اقتصاد کشور داشته باشیم.

      با مرور گزارشات و اظهارنظرهای مسوولان پیش از اجرای قانون اهداف ذیل قابل استنباط هستند:

کاهش مصرف انرژی و کنترل رشد بی رویه مصرف.

فراهم ساختن زمینه سرمایه گذاری در مزیت های اقتصادی کشور.

سوق یافتن سیاست های اقتصادی به سمت تامین بیشتر رفاه شهروندان.

کوچک سازی دولت و خروج از راه منتهی به بحران پیشی گرفتن یارانه ها از منابع دولت.

مرور اثرات اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها در یک سال گذشته با توجه به اهداف فوق، بدون نیاز به توضیح بیشتر و البته به استناد گزارش مسوولان محترم دولت، بیانگر این نکته است که به غیر از کاهش مصرف حامل های انرژی و البته بدون کنترل رشد شتابان آن و افزایش موقت رفاه مادی طبقات پایین درآمدی جامعه ناشی از توزیع پول بین ایشان، دیگر اهداف متصور برای این سیاست حاصل نشده و حتی در خلاف جهت آن اهداف گام برداشته شده است.

توجه به این نکته لازم است که آهنگ رشد مصرف انرژی، با وجود افزایش قیمت های آن و رکود حاکم بر اقتصاد کشور، کاهش جدی نیافته است، بلکه میزان مصرف به سطح پایین تری تنزل یافته و مجددا با شیب قابل ملاحظه ای روند بازگشت به سطوح قبلی را طی می کند.

از سوی دیگر از آنجا که توزیع پول بین شهروندان نیز قطعا عملی موقتی است، بنابراین رفاه مادی ناشی از آن نیز برای اقشار آسیب پذیر در آینده پایدار نخواهد ماند. اگرچه آمار ارائه شده حاکی از این است که نرخ تورم از پیش بینی های قبل از اجرای قانون پایین تر است اما اگر رکود اقتصادی و تعمیق آن در جریان اجرای هدفمندسازی یارانه ها، که خود از عوامل بازدارنده تشدید تورم بوده است، را در ترازوی مقایسه با پیش بینی های تورمی قبل از اجرای قانون قرار دهیم، آثار منفی ناشی از آن را کمتر از تورم های بالاتر از میزان موجود ارزیابی نخواهیم کرد.

اکنون که در آستانه سال دوم و اجرای فاز بعدی این قانون قرار داریم، مهمترین وظیفه دولت تغییر مجدد قیمت ها نیست، بلکه آسیب شناسی اجرای قانون در سال اول و اتخاذ راهکار برای کنترل مشکلات ناشی از اجرای آن و سوق دادن اجرا به سمت اهداف مربوطه می باشد.

اگر در سال جدید دولت اقدامات موثری برای جلوگیری از رکود اقتصادی که منجر به افزایش نرخ بیکاری خواهد شد ننماید، رفاه موقتی حاصل شده برای اقشار آسیب پذیر به زودی در مقابل بیکار شدن آنها رنگ و اثر خود را از دست خواهد داد.

از سوی دیگر فشار ناشی از وضع حاکم بر اقتصاد کشور توان بنگاه های کوچک و متوسط را در حفظ و نگهداری خود به میزان زیادی کاهش داده است و آنها را در آستانه تصمیم گیری های ناگزیر از تعدیل نیرو، کاهش تولید و یا توقف آن قرار داده است. بی توجهی به این وضعیت خطیر علاوه بر دامن زدن به بیکاری موجب اتلاف سرمایه گذاری انجام شده در این صنایع خواهد شد که در شرایطی که نیاز کشور به سرمایه گذاری بسیار بیش از امکان بالقوه جذب و انجام آن است، بر اتلاف منابع و سرمایه های کشور، تاثیر تشدیدکننده ای خواهد گذاشت.

در چنین شرایطی شایسته است دولت هر تصمیمی را که برای اجرایی کردن فاز دوم هدفمندی یارانه ها می گیرد، ابتدا از منظر اثر آن بر صنایع کوچک و متوسط و اشتغال، تصمیمات خود را بررسی نماید. اگر بپذیریم که فراهم و مساعد بودن بستر اقتصادی لازم برای اجرای قانون هدفمند سازی اهمیتش از سناریو نویسی های متعدد برای چگونگی اجرای قانون بیشتر است آنوقت نظر بخش خصوصی اینست که شاید هوشمندانه ترین تصمیم دولت در آستانه اجرایی کردن فاز دوم، توجه جدی به بهبود فضای کسب و کار و جلوگیری از تشدید تحریم های اقتصادی علیه کشورمان باشد.

منبع: روزنامه تهران امروز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *