نایب رئیس اتاق ایران در همایش و مجمع پایان سال 94 انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پی وی سی از نبود نگاه راهبردی برای توسعه صنعت در بدنه دولت انتقاد کرد و لغو معافیت مالیاتی صادرات محصولات پایه پتروشیمی را اقدامی موثر در رفع مشکلات بنگاه‌های مکمل این صنعت دانست.

نایب رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور در همایش و مجمع پایان سال 94 انجمن تولیدکنندگان لوله و اتصالات پی وی سی که در مرکز همایش های رایزن در تهران برگزار شد با نگاهی به وضعیت نامطلوب صنایع وابسته و مکمل صنعت پتروشیمی کشور گفت: لغو معافیت مالیاتی صادرات محصولات پایه پتروشمی می‌تواند قدرت رقابت صنایع وابسته و مکمل را به آنها بازگرداند؛ هرچند متاسفانه دولت مخالف گرفتن این امتیاز از صنایع پتروشیمی مادر برای حمایت از صنایع وابسته به آنهاست.

به گفته پدرام سلطانی توسعه صنایع پتروشمی حرکتی رو به جلو و سازنده بود که متاسفانه در نهایت به نتیجه نرسید چرا که برای ادامه مسیر آن برنامه‌ریزی صورت نگرفته بود؛ پله اول با موفقیت طی شد ولی برنامه‌ای برای پایه گذاری پله‌های بعدی وجود نداشت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به گزارش رقابت پذیری جهانی که به مقایسه 140 کشور می‌پردازد اشاره و تصریح کرد: طبق این گزارش که بلوغ اقتصادی کشورها را در 5 مرحله تقسیم بندی می‌کند در حال حاضر ایران در مرحله دوم یعنی گذر از اتکا به منابع به سمت اتکا به کارایی است.

نایب رئیس اتاق ایران همچنین به میزان تولید ناخالص داخلی در کشور اشاره و آن را در سطحی نامطلوب ارزیابی کرد و گفت: تولید ناخالص داخلی از مجموع ارزش افزوده در حوزه تولید و خدمات حاصل می‌شود. حال باید به این سئوال پاسخ دهیم که چرا ایران با دارا بدون منابع غنی، تولید ناخالص داخلی غیرقابل توجیهی دارد و رشد اقتصادی آن هیچ گاه به میزان هدف گذاری شده در برنامه های توسعه ای محقق نشده است.

به اعتقاد سلطانی تولید ناخالص داخلی با اتکا به منابع افزایش ناچیزی پیدا می‌کند و آنچه می‌تواند در این رابطه اثرگذار باشد، بالا بردن سطح ارزش افزوده در تولیدات داخلی است.

وی مدیریت نوآوری و اتخاذ سازوکارهای مناسب برای استفاده از خلاقیت در مسیر توسعه کسب وکار را کلید حل این چالش جدی در اقتصاد عنوان کرد و افزود: خلاقیت درون بنگاهی و برون بنگاهی می تواند به بالا بردن سطح ارزش افزوده در تولیدات داخلی منجر شود.

سلطانی  در ادامه چند پیشنهاد نیز به منظور ارتقای سطح تولید ارزش افزوده در کشور ارائه کرد. به باور وی ارتباط بنگاه‌ها با پارک های علم و فناوری که مجموعه ای از ایده‌های ناب هستند، توجه به استارت‌آپها و استفاده از موسسات معتبر برای آموزش شیوه های مدیریت نوآوری، می تواند در این مسیر موثر باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *