مشکلات بازار و صنعت پتروشیمی کشور اگرچه از مشکلات سایر صنایع تولیدی جدا نیست، اما یک تفاوت کلی آن جهان شمولی این بخش به واسطه نقش بالایی است که در صادرات دارد.

 

 

مشکلات بازار و صنعت پتروشیمی کشور اگرچه از مشکلات سایر صنایع تولیدی جدا نیست، اما یک تفاوت کلی آن جهان شمولی این بخش به واسطه نقش بالایی است که در صادرات دارد. 40 درصد صادرات غیرنفتی کشور به محصولات پتروشیمی و فراورده های نفتی وابسته است و این رقم نقطه اتکای تجارت خارجی ایران است، در حالیکه سیاست های یک سال اخیر در بخش پتروشیمی این حوزه را با مشکلات بزرگی مواجه کرده است. صفحه نفت و پتروشیمی روزنامه «دنیای اقتصاد» در شماره نخست خود به بررسی مشکلات ساختاری و سیاستی این صنعت پرداخته و قصد دارد از حضور کارشناسان و صاحبنظران این حوزه به منظور بررسی چالش ها و راهکارهای صنعت نفت و پتروشیمی بهره مند شود. به همین منظور با دکتر پدرام سلطانی به گفتگو نشسته ایم و موضوعات گوناگونی را از صنعت گرفته تا بازار مورد بررسی قرار داده ایم که در ادامه می آید:

به نظر می رسد بین بازار و صنعت پتروشیمی در کشور نوعی گسست به وجود آمده است به نوعی که برخی محدودیت ها در زمینه کاهش قیمت محصولات از یک طرف و فشارهای هزینه ای در صنعت از طرف دیگر، چالش های درآمدی و هزینه ای بالایی را برای این صنعت خلق کرده است. نظر شما در این زمینه چیست؟
نمی توان گفت بین بازار و صنعت به طور کلی و بخش پتروشیمی به طور خاص گسستی است بلکه بازار تابع شرایط مسائل پولی و تورمی کشور بوده و دخالت دستوری دولت این اختلال را در جریان خودتنظیم اقتصاد به وجود آورده و باعث بروز مشکلاتی در بازار این قبیل محصولات شده است. باید سوء مدیریت دولتی را در مسائل تجاری، بانکی، پولی و سایر موضوعات عامل این نابسامانی دانست به طوری که دولت به منظور دستیابی به برخی خواسته ها تناقضاتی را در بازار به وجود آورده است.
این تناقضات بین سیاست های تأمینی و رفاهی شهروندان – به خصوص بعد از قانون هدفمندی یارانه ها – و سیاست های اقتصادی است به طوریکه گرایشی که دولت به تأمین رضایت اقشار کم درآمد دارد، به اتخاذ این سیاست ها و استفاده از ابزار دستوری، بخشنامه ای و کنترلی می انجامد و نتایج حاصل از این روش مشکلی را در بدو امر کاهش میدهد اما به بروز مشکلات دیگری منجر می شود که تولید را تحت تأثیر قرار می دهد اما برخی بخش های اقتصادی که به توده های جامعه نزدیک ترند در کوتاه مدت از این سیاستها بهره می برند.
در این شیوه، برخی بنگاه ها و کالاهایی که مصرف کننده آن توده می باشند، بیشتر مورد سخت گیری های دولت قرار می گیرند و به نظر می رسد برخی تولیدات در بخش پتروشیمی به خصوص تولیداتی که برای کالاهای مورد نیاز این طبقه هستند، مورد سخت گیری بیشتری قرار می گیرند. لذا رفتار سیاسی مشخصی وجود دارد که تصمیمات اقتصادی دولت را از پی خود می کشد و تصمیمات اقتصادی دولت به این شکل اتخاذ می شوند.

سال گذشته دولت پتروشیمی ها را مجبور کرد کالاها را از طریق بورس کالا به فروش برسانند. این سیاست به منظور کنترل بیشتر قیمت ها بود، در حالیکه خطرات بالایی را برای اقتصاد این حوزه به وجود آورده است. آیا روش های مرسوم دنیا که بر اساس عرضه و تقاضا بازار را کنترل می کند در مورد کشور ما صادق نیست؟
مادامی که سیگنالی از بازار مبنی بر این که قیمت برخی کالاها در نظام قیمت های نسبی در جای درست خود نایستاده متبادر شود ، کالای مذکور با تقاضای بالاتری مواجه می شود. مثلا در مورد بنزین شاهد آربیتراژ نرخ بنزین بین مرز های ایران و همسایگان هستیم. به هر حال جز اتکا به نظام قیمت های نسبی مبتنی بر بازار راه دیگری وجود ندارد.
اگر قیمت محصولات پتروشیمی پایین تر از قیمت تعادلی بر اساس عرضه و تقاضای ملی و محلی قرار بگیرد، طبیعی است که رفتارهای سودجویانه اتفاق بیفتد. به همین دلیل برخی واحدهای تولیدی که حتی تعطیل بودند در این شرایط فعال می شوند صرفاٌ برای اینکه از سهمیه مواد اولیه خود استفاده کنند و آنرا در بازار آزاد به فروش برسانند.
بنابراین بورس کالا مادامی که بر اساس عرضه و تقاضا استوار نباشد قادر به کنترل بازار نخواهد بود. اتفاقی که می افتد آن است که حاشیه سود از بخش تولید به بخش واسطه گری منتقل می شود و این موضوع به صنعت هم ضربه وارد می کند، چرا که این اختلاف قیمت رانتی است که دلالی را فعال و تولید را از انتفاع می اندازد. در حال حاضر سودی که از بنگاه های بزرگ در نتیجه این نوع تصمیم گیری کنده می شود به جیب کسانی می رود که به ظاهر به اقشار کم درآمد نزدیکترند؛ کسانی که اشتغال واقعی نداشته و از طریق واسطه گری خرد امرار معاش می کنند.

شاید این موضوع به خاطر مشکلات تولیدی است؟
نمی شود رأی واحد صادر کرد. اگر تنظیم قیمت ها به عهده بازار قرار می گرفت بخشی از بازار بر اساس ساز و کار قیمتی فعال می شد. بخشی هم که امکان رقابت ندارد و فقط باید از سیاست های حمایتی استفاده کند نیز مشخص می شد. مشکلات بخش های تولیدی ایران فارغ از همه مشکلاتی که داریم آن است که مزیت نسبی برای تولید برخی کالاها وجود ندارد. البته این رأی عام نیست اما واقعیت آن است که ما در برخی تولیدات مزیت نداریم و تنها حمایت های دولتی است که این واحدها را سرپا نگه داشته است. یارانه انرژی، بانکی، تعرفه ای، تسهیلات تکلیفی و … همگی مواردی بوده است که باعث شده برخی تولیدات ادامه یابد و به محض حذف این سیاست های حمایتی، امکان ادامه رقابت برای بسیاری از این صنایع از بین رفته است.
به علاوه واحدهایی با مقیاس تولید غیراقتصادی در کشور ما به وجود آمده، یعنی واحدهای خرد در صنایعی که با صرفه مقیاس قادر به رقابتند، و به محض به هم خوردن قیمت مواد اولیه، حاشیه سود این شرکت ها از بین می رود و آنها را به مرز زیان وارد می کند. مسأله دیگر عدم تولید بهینه در سطح ملی و بی توجهی به میزان نیاز و یا صادرات این کالاها است. مقیاس صنایع ما باید هریک متناسب مزیتهای اقتصاد کشور معین شوند. در بعضی صنایع معلوم نیست اندازه تولید برای بازار ملی است، منطقه ای است، محلی است یا جهانی؟ لذا مجوزها بدون توجه به این موضوع صادر شده است.
از طرفی در کنار ضعف مدیریت ساختاری که در صنایع ما وجود دارد، این موضوعات به بروز مشکلات و آسیب های جدی منجر شده است. اتفاقی که در سال های اخیر افتاده و همه صنایع را از جمله پتروشیمی ها درگیر کرده آن است. به عنوان مثال وقتی سیستم بانکی منابع مورد نیاز صنعت را فراهم نمی کند و یا به دلیل تحریم ها تولید کننده کالای مورد نیاز خود را از خارج با هزینه های بالا وارد می کند، حتی با تصور مزیت های تولید این صنعت دچار مشکل می شود. یا شرکت های صادراتی که در شرایط کنونی نمی توانند ارز ناشی از فروش کالای خود را وارد کنند با مشکل دست به گریبانند. لذا مشکلات ناشی از تحریم، سوء مدیریت و اشکالات ناشی از اجرای نادرست قانون هدفمندی یارانه ها بر تولید در همه بخش ها که پتروشیمی بخشی از آن است اثر گذاشته است. به عبارتی مشکلات موجود مشکلات عمومی صنایع کشورند که باید مورد تدقیق قرار گیرند.

فعالان پالایشگاهی معتقدند اقداماتی که اخیرا دولت در زمینه برخی سیاست ها مانند 26 درصد عوارض صادراتی برای صندوق توسعه از خود نشان داد خودتحریمی این صنعت و نگاه سطحی است که به تولید دارد. آیا دولت مقابل فعالان این بخش قرار گرفته تا نیازهای خود را تأمین کند؟
وقتی نگاه، بلند مدت و بر مبنای نقشه راه استراتژیک نیست، متأسفانه همیشه می تواند اختلالاتی را به همراه بیاورد. دولت تصمیم به اصلاح یک بخش می گیرد، اما به سایر حوزه ها و اثراتی که می پذیرند توجه نمی کند. اگر شرایط تحریمی باعث بروز این مشکلات شده، باید پرسید پس چرا تصمیماتی که گرفته می شود تصمیماتی است که متناسب با شرایط عادی است؟ به عبارتی در شرایط کنونی، تصمیماتی در اقتصاد و برای بخش های گوناگون گرفته می شود که طبیعتا باید در شرایط عادی اتخاذ می شد، این موضوع که ما برای تحریم نتوانسته ایم ساز و کار مدیریتی متناسبی را ایجاد کنیم و مدیرانمان را به سمتی سوق بدهیم که در این شرایط برخی فاکتورها را در تصمیمات خود لحاظ کنند یک ایراد اساس است.
لذا در شرایطی که این مؤلفه ها در اخذ تصمیم لحاظ نمی شود تصمیم گیری ها با شرایط زاویه پیدا می کند. این مشکل نیز عموماٌ در بدنه کارشناسی دولت دیده نمی شود بلکه متأسفانه در سطوح بالای مدیریتی ایجاد می شود، به طوریکه نظرات کارشناسی اتاق یا فعالان اقتصادی با کارشناسان دولت چندان متفاوت نیست اما در رده بالای مدیریت این تصمیمات از واقعیات دور می شوند که دلیل آن روشن نیست.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

استفاده شده در:
روزنامه ها: عصر اقتصاد
سایت ها: اتاق تهران – بولتن نیوز – اتاق ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *