تحریم، تورم، نوسانات نرخ ارز و رکود در اقتصاد، از جمله مشکلاتی هستند که این روزها فعالان حوزه کانی های فلزی مخصوصا مس با آن دست به گریبانند. در چنین شرایطی در حالی که تقاضای جهانی برای این فلز رو به افزایش است و نیز با وجود میزان قابل توجه ذخایر مس در کشور، آیا همچنان انگیزه برای کشف، استخراج و عرضه این محصول برای فعالان این حوزه وجود دارد؟
در این خصوص گفتگویی با دکتر پدرام سلطانی، نائب رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران داشته ایم که در ادامه می خوانید:
جایگاه ایران را در زمینه مس در جهان چگونه ارزیابی می کنید؟

 

 تحریم، تورم، نوسانات نرخ ارز و رکود در اقتصاد، از جمله مشکلاتی هستند که این روزها فعالان حوزه کانی های فلزی مخصوصا مس با آن دست به گریبانند. در چنین شرایطی در حالی که تقاضای جهانی برای این فلز رو به افزایش است و نیز با وجود میزان قابل توجه ذخایر مس در کشور، آیا همچنان انگیزه برای کشف، استخراج و عرضه این محصول برای فعالان این حوزه وجود دارد؟

 در این خصوص گفتگویی با دکتر پدرام سلطانی، نائب رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران داشته ایم که در ادامه می خوانید:

 جایگاه ایران را در زمینه مس در جهان چگونه ارزیابی می کنید؟

 بر اساس آمار اکتشافات کشور و اعلام مسئولین ذیربط، جایگاه ما در سال های گذشته ارتقا پیدا کرده است. با اکتشافات جدیدی که انجام شده، در حال حاضر ما در جایگاه نهم دنیا هستیم و از آنجایی که عملیات اکتشاف در زمینه مس سرعت بیشتری به خود گرفته، پیش بینی می شود که این جایگاه باز هم ارتقا پیدا کند و انتظار می رود که بتوانیم به جایگاه هفتم در جهان از نظر میزان ذخایر و آنچه که تا کنون کشف شده برسیم. تا جایی که بنده اطلاع دارم اکتشافات ما در زمینه مس به حدود هجده میلیون تن می رسد که با اکتشافات بعدی پیش بینی می شود این میزان به بیست و پنج میلیون تن افزایش پیدا کند. این وضعیت نشان دهنده این است که ما در زمینه مس حرفی برای گفتن داریم. ما در شرایط فعلی با این میزان کشفیات، در منطقه دارای رتبه اول هستیم. با توجه به سرمایه گذاری هایی که از پیش در این زمینه انجام شده بود و توسعه آن در چند سال گذشته، طبیعتا ما در استخراج هم جایگاه خوبی را در دنیا پیدا کردیم. بنابراین از ما به عنوان یکی از کشورهایی که ذخایر فراوان مس را داریم انتظار می رود کماکان جایگاهمان را در تولید افزایش دهیم.

 با توجه به کاهش چشمگیر ذخایر بورس فلزات لندن و افزایش قیمت دلار در بازارهای داخلی، قیمت مس بزودی در دنیا و به تبع آن درایران با افزایش مواجه خواهد شد. آیا به نظر شما این وضعیت فعالان حوزه مس را برای کشف معادن جدید، استخراج و عرضه بیشتر ترغیب خواهد کرد؟

قطعا این انگیزه را ایجاد می کند. میزان متوسط مصرف جهانی مس نزدیک به چهل میلیون تن در سال است. اگر ما تمام ذخایر مس کشور را ظرف یک سال استخراج کنیم باز هم تنها نیمی از تقاضای دنیا را برآورده می کنیم. در حال حاضر در دنیا به فراوری مجدد مس های استخراج شده و ضایعات، روی آورده اند تا آنها را دوباره به چرخه تولید بازگردانند. هرچقدر استخراج ذخایر معدنی افزایش پیدا کرده و به مصرف برسد، پس از پایان عمر مفید کالاهایی که از مس در آنها استفاده شده، قاعدتا این فرصت فراهم می شود که آنها را بازیافت کنند و این خود صنعتی است که در همه حوزه ها به ویژه فلزات روز به روز در حال گسترش است مثل رشد چشمگیر بازیافت قراضه آهن. چون هرچقدر میزان ذخایر معدنی کاهش پیدا کند، طبیعی است که قیمت آنها در دنیا با افزایش مواجه می شود و در نتیجه صنعت بازیافت حتی در ظرفیت های پایین تر، مزیت وتوجیه اقتصادی پیدا می کند. به غیر از صنایع سنگین و نیمه سنگین که بازیافت مس در آنها جدی تر انجام می شود، در صنایع پیشرفته، الکترونیک و سبک که در آنها از مس به درصد و میزان کم استفاده می شود، هنوز بحث بازیافت بشکل جدی صورت نمی گیرد اما امکان دارد که در آینده نه چندان نزدیک سازوکاری اتخاذ شود که بازیافت در این نوع از صنایع هم در خصوص فلزاتی مانند مس که در مقایسه با فلزاتی مانند طلا و … ارزش کمتری دارند، توجیه اقتصادی پیدا کند. بنابراین انگیزه فعالیت در زمینه مس افزایش پیدا خواهد کرد به طوری که حتی استخراج در حوزه هایی که عیار پایینی دارند و بخش هایی که هزینه استخراج بالاتری دارند در آینده اقتصادی خواهد شد. این عملا سرنوشت استخراج منابع زیرزمینی در تمام حوزه ها است و فقط محدود به مس نخواهد بود. ما هرچه جلو برویم ذخایر زیرزمینی در دسترس با هزینه استخراج کم، سریع تر به پایان می رسد و طبیعتا تولیدکننده ها مجبور به استخراج در معادن با هزینه های استخراج بالاتر و عیار و مرغوبیت پایین تر خواهند بود و البته انگیزه شان برای این کار طبیعتا بالا رفتن قیمت هاست.

به طور کلی وضعیت فلزات پایه را در کشور چگونه ارزیابی می کنید؟ (از نظر معادن، استخراج، ایجاد ارزش افزوده، صادرات و …)

 جنب و جوش در حوزه های سرمایه گذاری، تولید، استخراج و صادرات در زمینه مس در ده سال گذشته در کشور بسیار افزایش پیدا کرده است اما هنوز ما در حوزه کانی های فلزی در دنیا نقش تعیین کننده ای نداریم. اگرچه ما ذخایر کشف شده خوبی داریم ولی جزء پنج کشور اول جهان نه در اکتشاف و نه در استخراج نیستیم. طبیعتا آنها ذخایر قابل قبول تری در درجه اول در مس، بعد از آن در آهن، سرب و روی، کروم، منگنز و بقیه کانی های فلزی دارند. به همین جهت چون سهم بازار ما در دنیا پایین است ما در این زمینه تعیین کننده نیستیم. ضمناٌ به دلایل مختلف صنایع پایین دستی ما در کشور چندان توسعه پیدا نکرده اند و در خصوص مس بسیار به صادرات وابسته هستیم. البته این به خودی خود چیز بدی نیست اما اگر ما فرصت سرمایه گذاری پایین دستی، مزیت اقتصادی در کشور و بازار کافی در منطقه داشته باشیم، طبیعتا فضا برای اینکه مزیت رقابتی در این زمینه داشته باشیم فراهم خواهد شد. بطور کلی سرمایه گذاری ها و جنب و جوش هایی که در چند سال گذشته اتفاق افتاده خوب بوده و بخش خصوصی هم در این حوزه حضور جدی تری پیدا کرده است اما به دلیل اینکه با همین کیفیت فعلی هم استخراج صرفه اقتصادی دارد و طبیعتا حاشیه سود خوبی را نصیب تولیدکنندگان می کند،  فناوری های ما در حوزه اکتشاف و استخراج، چندان رشد نکرده است. البته تحریم ها هم اثرگذار بوده و صرفا این مسئله به دلیل تنبلی ناشی از حاشیه سود بالا اتفاق نیفتاده است و ما باید به این موضوعات هم هرچه زودتر توجه جدی بکنیم.

 در حال حاضر بازار در بخش فلزات پایه همچون مس با نوسانات زیادی روبروست. عرضه و تقاضای این کالاها تحت تاثیر چه عواملی در حال تغییر است؟

طبیعتا در دنیا و بخصوص در کشورهایی که مصرف کننده اصلی این کالاها هستند ، حرف اول را نرخ رشد اقتصادی می زند. هرچقدر این کشورها بازار و اقتصاد پررونق تر و رشد اقتصادی بالاتری داشته باشند، تقاضایشان برای مواد اولیه و کانی های فلزی افزایش پیدا می کند اما به دلیل اینکه در بسیاری از مواقع ظرفیت تولید به همان سرعت رشد نمی کند و یا به دلیل کاهش ذخایر در برخی کشورها، باید برای جایگزینی آنها سرمایه گذاری های جدیدتری صورت بگیرد که در نتیجه آن قیمت افزایش پیدا می کند. اما آنچه اهمیت دارد این است که در ده- پانزده سال اخیر، شاید بیش از هرچیز به دلیل افزایش رشد اقتصادی چشمگیر در چین و نیز افزایش قابل توجه مصرف مواد اولیه در این کشور، بسیاری از مواد اولیه که مصارف صنعتی دارند، افزایش قیمت شان را در درجه اول مرهون رشد اقتصادی چین و البته بعد از آن کشورهای در حال توسعه پیشرو دیگر هستند.

 با اجرای سیاست های تسهیل پولی امریکا در ماه سپتامبر، رشد اقتصادی امریکا افزایش پیدا خواهد کرد. در کنار افزایش رشد اقتصادی چین و تغییرات اقتصاد اروپا، تقاضای جهانی مخصوصا برای فلزات پایه افزایش پیدا می کند. در چنین شرایطی ظرفیت های ایجاد ارزش افزوده فلزات پایه را در ایران چه می دانید؟

 البته من چندان به اینکه سیاست های جدید در امریکا بتواند تحول چشمگیری را در درجه اول در اقتصاد خود این کشور و بعد در اقتصاد جهانی به همراه داشته باشد خوش بین نیستم. به دلیل اینکه مشکلات اقتصاد امریکا صرفا معطوف و محدود به این مسئله نیست و حجم و اندازه اقتصاد آمریکا به حدی بزرگ است که این سیاست ها قطره ای در دریاست. البته همه کشورها در تلاشند که تغییراتی را در اقتصاد خودشان و دیگر کشورها ایجاد کنند. دولت چین هم اخیرا تصویب کرد که در زیربناهای این کشور سرمایه گذاری هنگفتی صورت بگیرد. همین موضوع باعث شد که در چند روز گذشته انتظارات مثبتی در اقتصاد و بازار چین بوجود بیاید و قیمت مواد اولیه و بخصوص کانی های فلزی افزایش پیدا کند. اما اینکه ما در این شرایط چه می توانیم بکنیم؟ من فکر می کنم ما از آنجایی که در چالش های داخلی خودمان گرفتار هستیم امکان اینکه این فرصت و مجال را داشته باشیم که خودمان را با تحولات اقتصاد جهانی هماهنگ کنیم و از آنها بهره بگیریم، برای ما فراهم نیست و استفاده از آنها مشکل تر شده است. در همین بخش ما نیاز به سرمایه گذاری خارجی و فناوری پیشرفته و نیز سرمایه گذاری در صنایع پایین دستی داریم که همه این ها وابسته به این است که ما بتوانیم مشکلات سیاسی مان را با دنیا حل و فصل کنیم و تحریم ها را از پیش روی اقتصاد کشور برداریم. مادامی که این مانع جدی سر راه اقتصاد ما باشد نمی توانیم در یک فضای انتزاعی به این فکر کنیم که حالا اگر دنیا رونق پیدا کرد ما چه می توانیم بکنیم. بله مسلما اگر اقتصاد دنیا رونق پیدا کند ما مواد اولیه مان را با قیمت بالاتری خواهیم فروخت و بنابراین یک صادرکننده مواد خام با سود بیشتر خواهیم بود و این سود می تواند انگیزه را در استخراج و فروش محصولاتمان بیشتر کند اما نگاه ما را لاجرم نمی تواند به سوی یک برنامه ریزی استراتژیک در این بخش ببرد چون بقیه ملزومات آن را در شرایط فعلی در کشور نداریم.

 بر خلاف کشورهای دیگر که تقریبا تمام فلزات پایه را در بورس فلزات عرضه می کنند، در ایران این اتفاق نمی افتد و در مورد مس هم این عرضه تحت نظر شرکت ملی صنایع  مس ایران صورت می گیرد. به نظر شما انحصار در عرضه در بورس تاثیری در تعیین قیمت ها دارد؟

حتما تاثیر دارد. این یک واقعیت غیر قابل انکار است. ما چگونه می خواهیم آن را از انحصار خارج کنیم؟ بالاخره شرکت ملی مس دارای بیشترین ذخایر و تولید کننده قریب به اتفاق مس در کشور است. تولیدکنندگان دیگر و یا بخش خصوصی مجالی پیدا نکردند تا به این پایه برسند و یا اصولا در جریان عرضه و تقاضا در کشور مطرح شوند. در چنین شرایطی فضا برای اینکه تولیدات دیگر کشورها در اینجا در بورس مطرح شده و به فروش برسد وجود ندارد. البته اگر هم وجود داشت، مزیت تولید محلی مس غیرقابل انکار بود و قدرت رقابت و کنترل بازار را کماکان از دست شرکت ملی صنایع مس خارج نمی کرد. در اینطور مواقع معمولا سازمان های تنظیم کننده و نظارتی خصوصا شورای رقابت – در این بخش- باید دست به کار شود. درجریان خصوصی سازی اقتصاد کشور، در همان قانونی که به موجب آن اجازه داده شد که شرکت ملی صنایع مس ایران را بفروشیم، فصلی به عنوان تسهیل رقابت و منع انحصار تعریف شد که به موجب آن شورای رقابت را تاسیس کردیم اما متاسفانه شورای رقابت در این موضوعات بسیار ناکارآمد است یا جدی عمل نمی کند و یا شاید مشکلاتی دارد که مانع از حضور اثر بخش آن در نظارت و جلوگیری از جریانات انحصاری در اقتصاد کشور می شود. باید سازمان های تنظیم کنند، شورای رقابت و ایمیدرو که نهاد فنی ناظر و حاکم بر معادن کشور است، جدی تر عمل می کردند اما متاسفانه جایشان خالی است.

 در حال حاضر عرضه مس در بورس را چگونه ارزیابی می کنید؟ مکانیزم های عرضه فلزات اساسی در بورس فلزات ایران، تا چه اندازه منطبق با بورس های جهانی است؟

 فاصله زیادی دارد. شاید بورس کالای ما امروز شبیه بورس های کالا در کشورهای پیشرفته مثل امریکا و انگلیس در صد سال پیش است. بیشتر معاملات در اینجا به صورت نقدی انجام می شود و بورس بیشتر جایی است برای کشف قیمت آنی کالا و نه مدیریت ریسک خریداران و فروشنده ها. ابزارهایی که در بورس های کالای کشورهای دیگر استفاده می شود، در اینجا یا تعریف نشده یا شرعی تشخیص داده نشده و یا استفاده نمی شود. البته شاید در همین حد هم کارکرد آن قابل قبول باشد اما قابل مقایسه با نسل های جدید و امروزی بورس های کالا در دنیا نیست. بورس کالای ما یک بورس فیزیکی است در صورتی که بورس های کالای دنیا تبدیل به بورس های کاغذی شده اند که قراردادها را معامله می کنند نه خود کالا را و از این طریق باعث می شوند که جریان بازار در میان مدت و بلند مدت برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان بیشتر آشکار شود و آنها بتوانند خودشان را در مقابل جریانات غیرقابل پیش بینی در بازار کالایی که به آن نیازمندند با خرید و فروش این قراردادها حتی الامکان حفظ کنند و ریسک معاملات را کاهش دهند.

 در چنین شرایطی افزایش ظرفیت پذیرش فلزات پایه در بورس کالا چطور امکان پذیر خواهد شد؟

 از آنجایی که ما تولیدکنندگان جدی در خصوص فلزات پایه–به جز مس – در کشور نداریم و حتی در مورد فولاد هم بیشتر محصول در حال عرضه است تا خود فلز، بنابراین ما چندان فلزات پایه ای برای عرضه در بورس نداریم. پس نمی توان اسم بازار بورس ما را حداقل در حوزه فلزی، بازار فلزات پایه گذاشت چون در بازار فلزات طبیعتا باید شمش این فلزات با عیارهای مختلف عرضه شود ولی این مسئله به جز در مس و بخشی در فولاد، در بورس ما اتفاق نمی افتد. در خصوص مس هم که به دلیل وجود انحصار در عرضه، فروشنده با نگاهی که به بازارهای جهانی و به تقاضا برای تولید خود در بازارهای صادراتی دارد، کاملا خریداران را کنترل و بازار را به هر سمتی که بخواهد جهت دهی کرده و قیمت ها را تعیین می کند و خریداران هم مجبور به خرید هستند.

 در حال حاضر فعالان حوزه مس در کشور با چه مشکلاتی مواجه اند؟

در محیط کسب و کار طبیعتا تحریم ها آنها را از جهات مختلف تحت فشار قرار داده است همینطور مشکلات تامین مالی بخصوص با توجه به تورم و اخیرا افزایش قیمت ارز که نیاز واحدهای اقتصادی را به سرمایه در گردش بالا برده از دیگر موانع آنهاست. رکودی که در اقتصاد کشور وجود دارد برای کسانی که فرصت های صادراتی چندانی ندارند در فروش کالا اختلالات جدی بوجود آورده است. بخشنامه هایی که هر روز در حوزه های مختلف پولی و ارزی، کنترل قیمت ها و تعزیرات صادر می شود، محدودیت هایی که در صادرات و واردات ایجاد می شود و مواردی از این دست اصولا تمرکز فعالان اقتصادی را در این حوزه و همه حوزه ها از اصل کارشان به حاشیه برده و انرژی و فکر آنها را مشغول به حواشی کرده است.

 سرمایه گذاری در معادن در کشور ما علی رغم بازدهی مناسب، با ریسک بالایی روبروست. به نظر شما چه باید کرد که امکان ورشکستگی در شرایط فعلی اقتصاد کشور کاهش پیدا کند؟

 سرمایه گذاری روی معادن حتی با این شرایط هم با ریسک بالایی مواجه نمی شود، مگر سرمایه گذاری در اکتشاف باشد چون طبیعتا اگر ذخایر کشف شده باشند بقیه مسیر با توجه به بازار رو به رشدی که در این زمینه وجود دارد و آینده خوبی که در حوزه کانی های فلزی پیش بینی می شود با ریسک چندانی مواجه نیست. اما در اکتشاف متاسفانه به میزان زیادی کوتاهی دولت است که باعث شده سیستم سرمایه گذاری برای فعالان اقتصادی قابل توجیه نباشد. دولت باید از سالها پیش در این زمینه سرمایه گذاری می کرد. حتی در ماده 157 قانون برنامه پنجم توسعه دولت موظف شده است که در طول برنامه پنجم، پنج هزار میلیارد تومان برای اکتشاف و تهیه نقشه های اکتشافی کشور اختصاص دهد که متاسفانه عددی که در دو سال اول دربودجه در نظر گرفته شده شاید فقط شش درصد میزانی است که باید اختصاص می یافت که نشان می دهد این موضوع چندان جدی گرفته نشده است. البته امکان دارد که این سیستم حتی برای کسانی که در این زمینه می بایست برنامه ربزی کنند مطلوب باشد به جهت اینکه شفافیت را در حوزه معدنی در کشور به حداقل می رساند و این باعث می شود که کسانی که دسترسی به اطلاعات دارند بتوانند نهایت استفاده را بکنند و بهره خوبی هم ببرند. اما اگر از اکتشاف بگذریم، سرمایه گذاری در حوزه معدن بخصوص کانی های فلزی جزء کم ریسک ترین و پربازده ترین سرمایه گذاری ها  در کشور است. آنهایی که در بورس وارد شدند گواه خوبی بر این ادعا هستند و شما می بینید که در وضعیت عادی علی رغم بالا بودن قیمت سهامشان، معمولا جزء پر تقاضا ترین و پربازده ترین سهام هایی هستند که در همه شرایط حتی در شرایط رکود بازار، کمتر سرمایه گذاران نهادی حاضر به فروش آن هستند. کشوری که در حوزه فناوری های پیشرفته و نوین در صنایع و تجاری سازی آنها در چند سال گذشته اقدام چندان مناسبی انجام نداده، کماکان اقتصادی مبتنی بر منابع زیرزمینی خواهد داشت به همین جهت این نوع سرمایه گذاری ها شاید بیشترین جذابیت و کمترین ریسک را دارند البته تا جایی که دولت مداخله های جدی نکند.

منبع: دنیای اقتصاد

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *