انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، انتخابات ویژه ای است؛

 

انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، انتخابات ویژه ای است؛ نه ازین حیث که در نوع و نحوه انتخاب و یا در نتیجه آن با انتخابات قبل تفاوتی داشته باشد، بلکه از این نظر که کشور در شرایط ویژه و غیرقابل مقایسه ای با سایر زمان هایی است که در آنها انتخابات ریاست جمهوری در کشور برگزار شده است. به همین دلیل انتخابات فرصتی را فراهم نموده است که برخی ناگفته ها گفته شود و بسیاری موضوعاتی که کمتر مورد توجه قرار می گرفتند در مرکز توجه قرار گیرند.
به نظر می رسد در این دوره انتظارات از رئیس جمهور آینده با انتظارات از تمام قوا و ارکان کشور تجمیع و تلفیق شده است. به عبارت دیگر انتخابات ایستگاهی برای مطالبه از تمام مسوولین است.
تاریخ کشور در مسیر خود به یک پیچ تند نزدیک می شود؛ نمی شود صرفا از یک نفر به عنوان راننده این قطار انتظار داشت که کشور را از این مسیر به سلامت عبور دهد.
این انتخابات زمان مناسبی برای اینکه همه توپ ها در زمین دولت مستقر انداخته شود و همه آرزوها در انبان دولت بعد گذاشته شود نیست. نخبگان و اقشار مرجع کشور باید دایره مکالمات و دامنه گفت و گوی خود را متوجه همه سیاست گذاران، مسوولان و مجریان قرار دهند. همه باید با هم در اخذ بهترین تصمیمات برای 4 سال آینده شریک شوند و اگر این اتفاق بیافتد جامعه بهتر و بیشتر درمی یابد که کدامیک از نامزدها مرد این میدان هستند.
اگر در بیان انتخابات از رئیس جمهور آینده به موضوعات بدیهی و سوالات با پاسخ مشخص بسنده شود، هیچ مکانی برای بروز و تشخیص وجوه ممیزه نامزدها فراهم نمی گردد. به طور مثال اگر از ایشان پرسیده شود نظر شما راجع به نرخ تورم در کشور چیست و برای اصلاح آن چه برنامه ای دارید؟ طبعا همگی خواهند گفت نرخ تورم در کشور بسیار بالاست و باید آن را با اصلاح سیاست ها کاهش دهیم. پس هیچ نتیجه ای از طرح چنین انتظارات و سوالاتی حاصل نمی شود.
اداره کشور در چنین شرایطی بیش از گذشته نیاز به همگرایی و کار حرفه ای تیمی دارد. رئیس جمهور آینده هاهم باید دارای تیمی موجه، شایسته، جامع و کارآمد در عرصه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی باشد و هم باید بخش متناسب و خورندی از یک تیم قوی، کارآمد جامع و شایسته در سطح کلان حکومت باشد.
رئیس جمهور آینده باید “نمی توانم ها” و “نه” گفتن هایش را در پیش از انتخابات با صراحت و شجاعت بیان کند تا پس از آن بر توانستن ها شدن ها بیشتر تمرکز کند.
جهان هرچه به پیش تر می رود کشورهای آن سرنوشت نزدیکتر و شبیه تری با هم می یابند، لذا رئیس جمهور آینده باید وجه مشترک اراده ملت ایران با سیر همگرایی جامعه جهانی باشد.

منبع: ماهنامه اتاق ایران

استفاده شده در:
سایت ها: اقتصاد ایرانی –

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *