نایب رئیس اتاق ایران گفت: نوسان نرخ ارز دلیل اصلی افزایش قیمت خودرو است، زیرا واردات مواد اولیه و قطعات خودرو که پیش از این با ارز مرجع انجام می‌شد، در حال حاضر به سمت واردات با ارز آزاد حرکت می‌کند.

 

نایب رئیس اتاق ایران گفت: نوسان نرخ ارز دلیل اصلی افزایش قیمت خودرو است، زیرا واردات مواد اولیه و قطعات خودرو که پیش از این با ارز مرجع انجام می‌شد، در حال حاضر به سمت واردات با ارز آزاد حرکت می‌کند.

پدرام سلطانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره دلایل افزایش قیمت خودرو گفت: علاوه بر قیمت ارز که اصلی‌ترین عامل افزایش قیمت خودرو است، نرخ تورم داخلی نیز مطرح است که براساس آن هزینه‌های داخلی بنگاه‌های خودروسازی افزایش یافته است.
وی افزود: افزایش هزینه داخلی بنگاه های خودروسازی روی قیمت تمام شده خودرو تاثیرگذار است. مصرف‌کنندگان داخلی نیز خودرو را یک کالاهای سرمایه‌ای تلقی کرده و در شرایط فعلی برای حفظ ارزش پول خود به دنبال خرید طلا و ارز و خودرو هستند.
سلطانی درباره میزان حضور بخش خصوصی در تولید ناخالص داخلی GDP کشور با تاکید بر این‌که تنها 30 درصد از GDP صنعت در بخش خصوصی است، خاطرنشان کرد: علیرغم رشد ممتد بخش خصوصی در حوزه صنعت ما حداکثر شاهد هستیم که تنها 30 درصد از GDP صنعت در بخش خصوصی است.
وی افزود: بقیه این سهم دولتی بوده یا در اختیار بنگاه‌های عمومی مثل صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی است.
سلطانی با تاکید بر این‌که بخش خصوصی در همین میزان که در اقتصاد کشور حضور دارد می تواند تاثیرگذار باشد، گفت: نشست‌های بخش خصوصی با دولت نیز تنها این کارکرد را دارد که می‌توانیم مشکلات و نظرات خود را به دولت منتقل کنیم.
این عضو هیات رییسه اتاق ایران بیان کرد: اگر در دولت اراده‌ای برای ترتیب اثر دادن به این درخواست‌ها وجود داشته باشد، می‌توان نشست‌های بین این دو بخش را کارساز دانست.
وی با تاکید بر این‌که در شرایط فعلی و مواجهه با بحران‌ها چابکی و سرعت العمل بخش خصوصی حائز اهمیت است، تصریح کرد: گستردگی بخش خصوصی در اقصی نقاط دنیا وسرعت عمل آنها، کار را برای تحریم‌کنندگان دشوارتر کرده است.
سلطانی در پایان گفت: توجه و اتکا به بخش خصوصی می تواند آثار و عواقب تحریم را در کشور تا حد بیشتری مدیریت کند و همچنین مقاومتمان در برابر این تحریم‌ها طولانی‌تر شود.

منبع: ایسنا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *