نایب رئیس اتاق بازرگانی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اظهار کرد: ترکیب کالاهای صادراتی نشان می‌دهد که صادرات کالاهای غیرنفتی رشد چندانی نداشته و علت هم این است که ما سازوکار درونی کردن ارزش افزوده را در اقتصاد به‌وجود نیاورده‌ایم.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه محیط کسب‌وکار نامناسب است، گفت: با این شرایط تا سالیان سال مجبور به صادرات نفت خام، گاز و مواد پتروشیمی هستیم.

پدرام سلطانی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با بیان اینکه صادرات دو بعد اصلی و اساسی دارد، گفت: در بعد اول صادرات جزئی از حلقه کل اقتصاد و تولید کشور است. بعد دوم صادرات هم ارتباط و تعامل با سایر کشورها و همچنین بالا بردن سرعت الحاق به سازمان تجارت جهانی است که برای این کار باید همت کرد تا موافقتنامه‌های دو جانبه و چند‌جانبه تجارت آزاد با همسایگان و سایر کشور منعقد شود.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه دولت‌ها در تمام ادوار گذشته به این موضوع خیلی جدی نپرداخته‌اند، گفت: اما اقدامات خوبی برای الحاق ایران به اتحادیه اوراسیا انجام شده و پیشرفت‌های خوبی هم در این زمینه حاصل شده که امیدواریم ظرف یک سال آینده دولت در این امر جدیت بیشتری به خرج دهد.

پدرام سلطانی با بیان اینکه پیوستن ایران به اتحادیه اورسیا منجر می‌شود تا تعاملات تجاری با کشورهای عضو این اتحادیه رونق یابد، افزود: روسیه، قزاقستان، ارمنستان، بلاروس و امثال آنها عضو اتحادیه اوراسیا هستند که اتفاقا کالاهای زیادی برای صادرات به این کشورها داریم.

وی با اشاره به بعد داخلی صادرات گفت: تا زمانی که محیط کسب و کار مناسبی برای تولید سهل و آسان و رقابتی نداشته باشیم، صادراتمان توسعه نمی‌یابد. سلطانی با بیان اینکه صادرات یعنی اینکه کالاهایی که در داخل کشور تولید شود و با قیمت و کیفیت مناسب به بازارهای خارجی عرضه شود، گفت: تا زمانی که تولید ما رقابتی و با کیفیت نباشد، چه چیزی را می‌خواهیم صادر کنیم؟

وی افزود: اگر تولیدات داخلی قابل رقابت در بازارهای جهانی نباشد تا سالیان سال مجبور به صادرات نفت خام، گاز، مواد پتروشیمی و نهایتا محصولات معدنی هستیم. نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: ترکیب کالاهای صادراتی نشان می‌دهد که صادرات کالاهای غیرنفتی رشد چندانی نداشته و علت هم این است که ما ساز و کار درونی کردن ارزش افزوده را در اقتصاد به‌وجود نیاورده‌ایم.

وی با تأکید بر اینکه محیط کسب‌و‌کار کشور مناسب تولید نیست، گفت: بدون رونق صادرات نمی‌توانیم از تولید انتظاری داشته باشیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *