افزایش نرخ ارز در بودجه سال 91 تورم زا نیست زیرا تورم ناشی از تغییر نرخ ارز تا پایان امسال در واردات کالا خود را نشان می دهد.

 

افزایش نرخ ارز در بودجه سال 91 تورم زا نیست زیرا تورم ناشی از تغییر نرخ ارز تا پایان امسال در واردات کالا خود را نشان می دهد.

پدرام سلطانی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با خبرنگار موج با اعلام این مطلب اظهار داشت: دولت تلاش دارد تا سیاست ارزی کشور را به سمت تک نرخی شدن هدایت کند و نرخ ارز در کشور براساس قیمت ارز در مرکز مبادلات ارزی تعیین شود.
وی در خصوص تورم زا بودن افزایش قیمت ارز افزود: به طور قطع افزایش نرخ ارز در اقتصاد هر کشور تاثیر تورم زایی دارد اما بالابردن قیمت ارز در بودجه سال آینده استثنائا منجر به بالارفتن تورم نمی شود.
عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: از آنجایی که قیمت ارز در مرکز مبادلات ارزی حداقل 2400 تومان بوده و همه واردات ما با دلار بیش از 2800 تومانی صورت گرفته است بنابراین تبعات تورم زایی افزایش قیمت ارز در سال جاری در اقتصاد تثبیت خواهد شد.
این فعال اقتصادی تصریح کرد: اگر دولت قیمت ارز را در بودجه سال آینده بین 2000 تومان تا 2400 نیز تعیین کنند به طورقطع این اقدام منجر به افزایش تورم نمی شود زیرا تورم ناشی از واردات کالا با ارز 2800 تومانی امسال خود را نشان خواهد داد.
سلطانی با اشاره به تاثیر تامین ارز مورد نیاز واردات کشور از سوی مرکز مبادلات ارزی خاطرنشان کرد: اگر سهم بازار و مرکز مبادلات ارزی در تامین ارز مورد نیاز واردکنندگان به صورت دقیق مشخص شود و در صورتیکه نرخ ارز آزاد با ارز مرکز مبادله فاصله پیدا کند در آن صورت می توان منتظر تورم ناشی از افزایش نرخ ارز در سال آینده بود.
وی در خصوص وضعیت قیمت ارز در سال آینده متذکر شد: اگر محدودیت های اقتصادی که علیه کشور اعمال می شود همچنان تداوم داشته باشد قیمت ارز در سال آینده افزایش افزایش خواهد یافت.

منبع: خبرگزاری موج

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *