پدرام سلطاني نايب رئيس اتاق ايران، درنشست تجاري ايران و بلژيک ضمن اشاره به اهميت ايران به عنوان بزرگ‌ترين و با ثبات‌ترين کشور منطقه به تأييد کارشناسان غربي، ايران را محور اصلي ثبات و آرامش آينده منطقه عنوان کرد.

 

پدرام سلطاني نايب رئيس اتاق ايران، درنشست تجاري ايران و بلژيک  ضمن اشاره به اهميت ايران به عنوان بزرگ‌ترين و با ثبات‌ترين کشور منطقه به تأييد کارشناسان غربي، ايران را محور اصلي ثبات و آرامش آينده منطقه عنوان کرد و گفت: در سال‌هاي پيش رو ايران شرايط صلح در منطقه را به وجود خواهد آورد زيرا برپايه توافق انجام شده بين ايران و کشورهاي پنج بعلاوه يک روش نويني در تعامل کشورها در دنياي متدن کنوني براي حل يک سوء تفاهم و اختلاف نظر اين بار بواسطه توافق و مذاکره و نه از طريق جنگ و مداخلات نظامي بود روش جديدي را در پاسخ گفتن به جالش هاي جهاني بوجود آورد.

سلطاني منطقه خاورميانه و کشورهاي اطراف ايران را خواستگاه سه چالش اساسي که آثار و پيامدهاي آن دامن گير همه کشورهاي منطقه و فراتر از آن کشورهاي قاره اروپايي عنوان کرد و گفت: هجوم پناهندگان به سوي اروپا، افزايش حملات تروريستي در سرتاسر دنيا و همچنين توليد و انتقال مواد مخدر به منطقه و جهان، اثرات مداخلات نظامي بوده است و به نظر مي‌رسد که با رويکرد مديريت اين چالش‌ها با تعاملات اقتصادي با جهان بتواند منطقه خاورميانه را از تهديد‌هاي موجود عاري کند.
سلطاني افزود: کشور ايران به عنوان باثبات‌ترين کشور منطقه مي‌تواند موتور محرک اين حرکت نوين باشد و دوران جديد فقط فرصتي براي کشورهاي اروپايي براي کار با ايران و توسعه روابط اقتصادي با ايران نيست بلکه فرصتي براي پوشش بازارهاي خاورميانه و پاسخگويي به مشکلات منطقه‌اي از طريق ايران است.
نايب رئيس اتاق ايران ضمن تعريف از سال‌هاي پيش رو در تعاملات تجاري ايران با همسايگان و منطقه تصميمات مهم اقتصادي مانند انعقاد معاهده‌هاي دو يا چند جانبه و تجارت ترجيحي و آزاد و همينطور شروع مذاکرات الحاق ايران به سازمان تجارت جهاني گام‌هاي مطمئن تر براي توسعه اقتصاد کشور عنوان کرد.
سلطاني افزود: ايران در سال‌هاي آينده شاهد رشد اقتصادي بالاتري خواهد بود و در شرايطي که بسياري از اقتصاد‌هاي بزرگ دنيا با رکود يا نرخ رشد پايين دست و پنجه نرم مي‌کنند کشورهايي مانند ايران به موتورهاي محرکه رشد و تبادلات اقتصادي دنيا تبديل شوند و در حوزه اجتماعي با توجه به جايگاه ايران در شاخص توسعه انساني رتبه 75 در ميان 187 کشور جهان است نشان مي‌دهد که ظرفيت ايران در مقايسه با کشورهاي منطقه براي استفاده از مهم‌ترين سرمايه ايران بسيار فراهم تر است و باتوجه به وضعيت ايران در منطقه و توسعه يافتگي نيروي انساني در يک قضاوت کارشناسانه ايران مناسب‌ترين مکان براي سرمايه گذاري با تکيه بر نيروي انساني تحصيل کرده و کارآمد است.
پدرام سلطاني تعداد شرکت‌هاي دانش بنيان را نشان دهنده ظرفيت بالاي کشور در اين حوزه ارزيابي کرد و گفت: تصميمات مهمي براي تغيير محيط کسب و کار اتخاذ شده است و داشتن جايگاه يکصد و هجدهمين در ميان 187 کشور دنيا قابل اصلاً قبول نيست. و با اصلاح قانون ماليات‌هاي مستقيم و همجنين اصلاح ماليات‌هاي ارزش افزوده و قانون تجارت، بهبود فضاي کسب و کار به تدريج صورت خواهد گرفت.
نايب رئيس اتاق ايران با توجه به محروميت ايران براي استفاده از فناوري‌هاي نوين در سال‌هاي اخير يکي از جذابيت‌هاي تعامل شرکت‌هاي صاحب فناوري مانند بلژيک با ايران را در اين حوزه ارزيابي کرد و گفت: در ارائه فناوري و توليد مشترک طي چند سال اخير عقب افتاديم و با تکيه به ظرفيت انساني و بازار بزرگ ايران و منطقه اميدواريم که عقب ماندگي را جبران کنيم.
وي افزود: در حوزه زيست محيطي نيازمند همکاري‌هاي دوجانبه با کشورهايي که در استانداردهاي زيست محيطي موفق عمل کردند هستيم و چالش‌هاي زيست محيطي و کمبود منابع آب را زمينه‌هاي همکاري‌هاي مشترک بين شرکت‌هاي فعال و سرمايه گذاران در اين حوزه‌ها مي‌باشد.
پدرام سلطانی به اهميت جذب سرمايه گذاري در بخش گردشگري اشاره کرد و گفت: ايران جزو 10 کشور برتر دنيا از نظر تاريخي، فرهنگي و منابع طبيعي در جذب گردشگر است و حدوداً 1000 هتل در حال ساخت است که آماده همکاري با هتل‌هاي زنجيره اي بين المللي هستند.
سلطاني در پايان سخنراني خود به اهميت موقعيت جغرافيايي ايران براي اتصال اروپا و کشورهاي آسياي شرقي اشاره کرد و گفت: مزيت‌هاي ژئواستراتژيک ايران بايد در اهداف سرمايه گذاري کشورهاي اروپايي مدنظر قرار گيرد، زيرا مسيرهاي دسترسي از طريق ايران در مقايسه با کشورهايي که اکنون اين وظيفه را در اختيار دارند،بسيار کوتاه تر و توجيه پذير است.
به گزارش خبرگزاري موج، نشست فعالان اقتصادي ايران و بلژيک با سخنراني محسن جلال‌پور رئيس اتاق ايران، پدرام سلطاني نايب رئيس اتاق ايران، محسن خليلي عضو هيأت نمايندگان اتاق ايران، پيتردوکرم وزير تجارت خارجي بلژيک، جان استوپ رئيس فدراسيون اتاق‌هاي بازرگاني بلژيک و فرانسوا دل‌هاي سفير اين کشور در اتاق بازرگاني برگزار شد.
دراین  نشست فعالان اقتصادي ايران و بلژيک مناسبات تجاري و همکاري ها در زمينه هاي مختلف مورد تبادل نظر قرار گرفت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *