پدرام سلطانی می‌گوید شکاف تامین مالی در کشور به صورت روز افزون از چند سال گذشته تاکنون در حال افزایش است که این مسئله در سالهای اخیر تبدیل به بزرگ‌ترین چالش بخش تولید شده است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: نرخ سود مشوق سپرده‌گذاری در بانک‌ها شده و در حال حاضر بهترین و مناسب ترین سرمایه گذاری در کشور سپرده گذاری در بانکها است.

پدرام سلطانی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایبنا در خصوص مهمترین چالش بخش تولید در ارتباط با نظام بانکی، گفت: شکاف تامین مالی در کشور به صورت روز افزون از چند سال گذشته تا کنون در حال افزایش است.

وی افزود: به نظر می‌رسد شکاف تامین مالی به دلیل انحرافات برخی از بانک‌ها از عملکرد اصلی خود بوده است  و در این بین نظارت ناکافی مراجع نظارتی در برهه‌ای از زمان به این انحرافات دامن زده است.

سلطانی یادآور شد: مستقر نشدن یک نظام حاکمیت شرکتی کارآمد در بانک‌ها نیز عاملی برای انحراف آنها در نوع فعالیت‌هایشان است که به تبع منجر به رکودی شده که بر اقتصاد شرکت حاکم و ایرادات نظام بانکی را نمایان کرده است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ادامه داد: اجرایی شدن برجام و آشکار شدن این موضوع که بانک‌های کشور در فعالیت‌های خود از استانداردهای بین‌المللی حاکم بر قوانین پولی تبعیت نمی‌کنند و همچنین این مهم که ساختار بانک‌ها در حال حاضر به آنها اجازه نمی‌دهد به سرعت به سمت پیروی از این استانداردها حرکت کنند از دیگر مسائل اشکالات نظام بانکی بود. نتیجه تمام مواردی که ذکر شد و تبعات منفی این مسائل بر اقتصاد کشور به ویژه بخش تولید کشور سربار شده است.

به گفته وی، دلیل آن نیز این است که سپرده گذاران در شرایط فعلی اقتصاد و رقابتی که در بین بانک‌ها بر سر جذب منابع حاکم بوده منجر به افزایش نرخ سود بانکی شده است که روند مناسبی نیست.

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: نرخ سود بالا در دوره‌ای منجر به سود خوبی برای سپرده‌گذاران شده است ودر حال حاضر بهترین و مناسب‌ترین سرمایه گذاری در کشور سپرده گذاری در بانک‌ها است.

منبع: ایبِنا_ سه‌شنبه 9 آبان 1396

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *