نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران مطرح کرد: ایرادات بسیار زیادی به قرارداد تجارت تعرفه ترجیحی میان ایران و ترکیه وارد است از جمله اینکه این قرارداد منجر به افزایش صادرات کالاهای ایرانی بعد از کاهش تعرفه ها نشده است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: ایرادات بسیار زیادی به قرارداد تجارت تعرفه ترجیحی میان ایران و ترکیه وارد است از جمله اینکه این قرارداد منجر به افزایش صادرات کالاهای ایرانی بعد از کاهش تعرفه‌ها نشده است.

پدرام سلطانی در گفتگو با خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: هر چند از موافقان اجرای توافقنامه‌های تجاری دو یا چندجانبه هستم زیرا این اقدام مقدمه‌ای برای ورود ایران به سازمان تجارت جهانی که در حال حاضر چشم اندازی برای آن وجود ندارد محسوب می‌شود اما قرارداد تعرفه ترجیحی ایران و ترکیه به شکل غیراصولی و بدون انطباق با شاخص رقابت پذیری تدوین شده است.

وی افزود: گزارشی که اتاق بازرگانی ایران از حجم روابط تجاری ایران و ترکیه تهیه شده نشان می‌دهد که در بازه زمانی 10 ماهه میزان صادرات ایران به ترکیه بیش از 40 میلیون دلار است درحالی که میزان صادرات ترکیه به ایران در همین بازه زمانی حدود 2 میلیارد دلار است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با انتقاد از عملکرد تیمی که برای انعقاد قرارداد تجارت تعرفه ترجیحی ترکیه و ایران مسئولیت بررسی و تدوین آن را به عهده داشته‌اند خاطرنشان کرد: انعقاد این قرارداد اما در حجم سرمایه‌گذاری ترکیه در ایران اثر منفی نگذاشت زیرا ترک‌ها خواستار تولید کالا در ایران نبودند و در قالب قرارداد تعرفه‌ای منعقد شده مواد اولیه و موثر در تولید را از ایران خریداری می‌کنند.

این فعال اقتصادی درباره تاثیر قرارداد تجارت تعرفه ترجیحی میان ایران و ترکیه بر کاهش قاچاق به خصوص البسه تصریح کرد: به صورت تئوریک و نظری می‌توان گفت که با کاهش تعرفه باید حجم قاچاق کاهش پیدا کند اما باید مراکز و منابع رسمی اعلام کنند که آیا به واقع این امر محقق شده است یا خیر.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: با توجه به اینکه ایران هیچ گاه در سیاست‌های تعرفه‌ای خود ثبات نداشته و حتی بعد از انعقاد قرارداد تعرفه ترجیحی با ترکیه شاهد افزایش مکرر تعرفه‌ها بوده‌ایم بنابراین این قرارداد نتوانسته به کاهش قاچاق کالا از ترکیه به خصوص در زمینه البسه کمک کند.

سلطانی در پاسخ به این سوال که سال‌های اخیر از سوی مقام معظم رهبری در زمینه حمایت از تولید نامگذاری شده‌اند آیا انعقاد قرارداد تجارت تعرفه ترجیحی میان ایران و ترکیه به تحقق شعارهای سال کمک کرده است یا خیر اذعان کرد: گزارشها و بررسی‌هایی که در بخش تولید انجام شده حکایت از نارضایتی تولیدکنندگان از انعقاد قرارداد تعرفه ترجیحی با ترکیه دارد زیرا ما تعرفه واردات کالاهایی را به کشور کاهش داده‌ایم که مشابه داخلی دارد و این امر به زیان تولیدکنندگان است.

منبع: خبرگزاری تسنیم -3 اردیبهشت 1397

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *