نایب رئیس اتاق ایران در همایش سلامت اداری و مبارزه با فساد اظهار کرد: بیشترین زیان از فساد را شهروندان می‌بینند و تهی‌دست‌ترین مردم کشور، بیشترین آسیب‌دیدگان فساد هستند.

نایب رئیس اتاق ایران در همایش سلامت اداری و مبارزه با فساد که در اتاق شیراز برگزار شد، ضمن اشاره به ضرورت واگویی فساد موجود در ساختار اداری و اقتصادی کشور گفت: فرهنگ ما غنی است و نقاط و جلوه‌های مثبت فراوانی دارد، اما نقاط ضعفی هم داریم که باید به آن‌ها اقرار کنیم و نقطه عزیمت اصلاح خود را آغاز کنیم که یکی از نقاط ضعف ما این است که عیب‌ها را می‌پوشانیم که این عیب فردی است و بر اساس غفلتی به وجود آمده است نه یک عیب اجتماعی که می‌تواند جامعه‌ای را ویران کند.

پدرام سلطانی افزود: تا همین چند وقت پیش سخن گفتن درباره فساد، یک موضوع مگو بود و کسی جرأت نداشت درباره آن بگوید. در اوایلی که این موضوع مبارزه با فساد مطرح شد، نام آن را سلامت اداری گذاشتند و گفتند نام آن را فساد نگذاریم و این همان بخشی از فرهنگ ماست که آُسیب می‌‍زند.

نایب رئیس اتاق ایران با اشاره به ناآرامی‌های اخیر کشور از تأخیر انداختن در اصلاح امور انتقاد کرد و گفت: ما کار خود را به موقع و درست انجام نمی‌دهیم تا برسیم به نقطه‌ای که گام بعدی آن ویرانی کامل است و چرا شکست‌های خود را نمی‌پذیریم و با صراحت صحبت نمی‌کنیم و این‌ها ضعف‌های فرهنگی است که به آن دچار هستیم.

سلطانی گفت: ریشه فساد، فقر و آسیب‌های اجتماعی در فرهنگ ماست؛ متأسفانه همان‌طور که دکتر کاتوزیان گفته‌اند، ملت ایران یک جامعه کوتاه مدت شده است یعنی ما تلاش می‌کنیم در طول کوتاه فعالیت به مسیر آمال‌های خود برسیم لذا بسیاری تلاش می‌کنند تا از راه‌های نامتعارف به آمال‌های خود دست یابند.

نایب رئیس اتاق ایران عنوان داشت: ما نسلی هستیم که دست در جیب نسل آینده خود می‌کنیم و به آن‌ها هم نشان می‌دهیم که شما هم می‌توانید این کار را بکنید اما این سرزمین نمی‌تواند برای قرون متمادی این مسائل را تحمل کند.

سلطانی تصریح کرد: بیشترین زیان از فساد را شهروندان می‌بینند و تهی‌دست‌ترین مردم کشور، بیشترین آسیب‌دیدگان فساد هستند.

وی با انتقاد از ضعف عملکرد در مبارزه با تخلف و فساد گفت: متأسفانه در کشور ما هر کسی می‌خواهد سهم خود را در تخلف بردارد و وقتی که دولتی فاسد شد، شهروند هم سهم خود را از فساد مطالبه می‌کند و البته این قضیه برعکس هم صادق است.

سلطانی با تصریح اینکه متأسفانه همه ما نسبت به مراعات قانون بی‌قید هستیم، افزود: امروز خود قانون هم تبدیل به یک مانع شده است. سئوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا نوشتن قانون دانش نمی‌خواهد؟ چرا نمایندگان پارلمان کشور ما طوری انتخاب می‌شوند که قانون‌نویسی و قانون‌گذاری را یاد نگرفته‌اند و این‌ها کسانی هستند که برای ما قانون می نویسند در حالی که این قوانین می‌توانند در تضاد هم باشند، پس ما در همه جا مشکل داریم.

وی گفت: معتقدم که تقصیر بخش خصوصی هم در این زمینه‌ها کمتر از بخش دولتی نیست اما طبیعتاً اگر آب بخواهد زلال شود، باید سرچشمه زلال شود.

سلطانی در ادامه با تصریح اینکه برای اصلاح باید از خودمان آغاز کنیم بیان داشت: ما کاری که در اتاق آغاز کردیم مصداق همین است که از خودمان شروع کنیم و ابتدا با مفاهیم فساد آشنا شویم.

نایب رئیس اتاق ایران اظهار کرد: در فرهنگ ما کارها و اشتباهاتی که به آن عادت کرده‌ایم، تبدیل به یک رویه شده است که این‌ها از مصادیق فساد بودند و قبح آن ریخته شده است و باید این مسائل را شناسایی کنیم.

وی با تأکید بر اینکه همچنین باید واگویی و گزارش‌گیری فساد را انجام دهیم،  اضافه کرد: قربانیان فساد باید تجارب خود را گزارش دهند تا معلوم شود کسانی که این فساد را تحمیل کردند، چه کسانی بوده و چه کرده‌اند.

سلطانی با بیان اینکه در فساد به دنبال متهم گشتن یعنی آدرس غلط دادن است، ادامه داد: چیزی که می‌تواند به ما کمک کند و مسیر را در مواجه با فساد تسریع کند، طبیعتاً شفافیت است اما ما کشوری هستیم که کمی نیستیم و بسیاری از آمارهای ما محرمانه است در حالی که پشت بخشی از محرمانه‌ها، رانت است.

وی با تأکید بر اینکه دولت باید به حساب‌های بخش خصوصی هم سرکشی کرده و مالیات‌ها را عادلانه وصول کند، گفت: باید مشخص شود که چه کسی سریع‌العمل بوده و چقدر کار کرده و چه کسی کتمان کرده است.

وی خطاب به فعالان بخش خصوصی عنوان داشت: اگر ما انتظار داریم که دولت شفاف باشد، ما هم باید شفاف باشیم و این جاده دو طرفه است.

سلطانی در ادامه خواسته دیگر بخش خصوصی از دولت را شایسته‌سالاری عنوان کرد و گفت: مسلماً آن کسی که با رابطه بر روی یک صندلی نشسته باید پاسخ آن رابطه را بدهد.

نایب رئیس اتاق ایران با تأکید بر اینکه نظام اداری ما باید یک نظام جانشین‌پرور و شایسته‌سالار باشد، تصریح کرد: امروزه در دنیا شهروندان مطالبه‌گر شده‌اند، زیرا سطح دانش، آگاهی و توقع مردم بالا رفته است و کشورهایی که فساد در آن‌ها کمتر است، سرمایه اجتماعی بالاتری دارند.

وی با تأکید بر اینکه نباید بین مردم و مسئولان دیواری باشد و هر دیواری که گذاشته می‌شود، پشت آن فساد است، گفت: هر زمانی که اقتصاد وارد رکود می‌شود، مستعد فساد می‌شود لذا دولت اگر می‌خواهد با فساد مبارزه کند باید در درجه اول رونق اقتصادی ایجاد کند و در این راه هم نیاز داریم که تعاملات بین‌المللی برقرار کنیم و برای کاهش فساد باید با کشورهای جهان کار کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *