خبر آنلاین: درحالی که رایزنی ها در مورد تعیین حداقل دستمزد در سال 94 همچنان ادامه دارد، محافل کارگری خواهان رشد بیش از تورم دستمزد شده است.

 

خبر آنلاین: درحالی که رایزنی ها در مورد تعیین حداقل دستمزد در سال 94 همچنان ادامه دارد، محافل کارگری خواهان رشد بیش از تورم دستمزد شده است.

طی روزهای گذشته مذاکرات و گمانه زنی ها در مورد تعیین حداقل دستمزد در محافل کارشناسی و کارگری بالا گرفته است. فعالان اقتصادی اعتقاد دارند با توجه به شرایط رکود حاکم برصنایع کشور امکان رشد بیشتر میزان دستمزد وجود ندارد. از سوی دیگر نمایندگان کارگران نیز براین باورند که خط فقر در تهران و استان های بزرگ به عددی بالاتر از 2 میلیون و 250 هزار تومان رسیده است. برهمین اساس میزان حداقل دستمزد نیز باید با این عدد همخوانی داشته باشد.
با این وجود گزارش ها و اطلاعات نشان می دهد رایزنی ها در محدوده عدد 20 درصد برای تعیین حداقل دستمزد نوسان دارد.
پدرام سلطانی نایب رئیس اتاق ایران نیز در این مورد به خبرآنلاین گفت: به توجه به شرایط اقتصادی کشور بهتر است به جای اینکه به رشد 30 درصدی دستمزد فکر کنیم به دنبال راهکاری برای افزایش تعداد افراد شاغل هر خانوار باشیم. در این صورت میزان درآمد خانوار هم رشد پیدا می کند. یکی از بزرگترین مشکلات اجتماعی که اکنون با آن مواجه هستیم به موضوع بیکاری مربوط است. همه می دانیم که بیکاری عوارض اجتماعی نامطلوبی دارد و بنابراین باید تلاش کنیم تا نرخ بیکاری کاهش پیدا کند. برهمین مبنا اولویت کلیدی امروز ما کاهش تعداد بیکاران است.
جامعه کارگری ایران همچنان به انتظار تعیین عدد دقیق میزان دستمزد نشسته است. با این وجود نرخ بیکاری  10.5 درصدی هم به نگرانی اقتصاد کشور بدل شده است.در صورتی که اقتصاد ایران به سمت خروح از رکود حرکت کند، وضعیت اشتغال کشور نیز بهبود می یابد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *