نایب رئیس اتاق، بازرگانی در آیین بزرگداشت روز صادرات در استان کرمان مطرح کرد: اقتصاد توزیعی کشورمان که بر مبنای فراوانی موجود در منابع شکل گرفته، خسارت زا است

پدرام سلطانی روز پنجشنبه 11 بهمن 1397، در آیین بزرگداشت روز صادرات و تجلیل از صادرکنندگان برتر استان کرمان گفت: شهروند و دولت در اقتصاد توزیعی هر روز فقیرتر می‌شوند و ما همچنان این مسیر را دنبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه تغییر این مسیر در اقتصاد می‌تواند مفاهیم بنیادین را تغییر دهد اظهار کرد: پس از انقلاب صنعتی، نسل و تفکر توسعه دنیا از اقتصاد معیشتی به سمت اقتصاد مبتنی بر تولید تغییر یافته اما ما همچنان در اقتصاد معیشتی و توزیعی باقی مانده‌ایم.

نایب رئیس اتاق، بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه اقتصاد مبتنی بر تولید و خلاقیت و کارآفرینی باید در جامعه به عنوان ارزش تلقی شود، گفت: صادرات جزیی از راهبرد توسعه کشور نیست بلکه خود آن است.

وی با تاکید بر اینکه باید با فساد به خوبی مبارزه شود و دیپلماسی در خدمت توسعه کشور قرار گیرد عنوان کرد: صادرات نکته کانون این استراتژی اقتصادی کشور باشد.

سلطانی افزود: اینک آب برای مصرف استان کرمان و دو سوم از پهنه کشور وجود ندارد و پس از 100 سال از استخراج نفت اقتصاد نفتی ما زیانده شده و میزان بدهی‌های کشور از میزان دارایی‌ها تجاوز کرده است.

وی تصریح کرد: صادرات به عنوان ابزاری به صورت نرم و باورپذیر کشورهای دنیا را تسخیر می‌کند و در این زمینه برخی از کشورها به دنبال تسخیر اقتصاد دنیا هستند.

نایب رئیس اتاق، بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: بهترین نوع تهاجم کشورها در عرصه جهانی توسعه صادرات است و صادرات سبک حکمرانی و فرهنگ را به دیگر کشورها انتقال می‌دهد و امروز حکمرانی غربی به علت موفقیت این کشورها در اقتصاد محقق شده است.

وی ادامه داد: آنچه در پارادایم حکمرانی ما تعریف شده باید تغییر کند و بر مبنای قانون و روش‌های کنونی صادرکنندگان در کشور خودمان در تنگنا قرار می‌گیرد.

سلطانی تصریح کرد: در صورتی که مبادلات تجاری با همسایگان و برخی کشورها تقویت می‌شد امروز در تعاملات تجاری خود در دنیا لطمه کمتری می‌خوردیم.

وی تاکید کرد: دیدگاه بار ارزآوری کشور به دوش صادرکنندگان و اقتصاد تک محصول نفت، صادرات را زمین می‌زند.

نایب رئیس اتاق، بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: برای بازنگرداندن ارز صادراتی به کشور صادرکننده به خیانت در امانت متهم می‌شود و این تفکر ریشه در اقتصاد بازرگانی با محوریت دولت دارد و برای رشد و شکوفایی صادرات از اقتصاد دولتی فاصله نگرفتیم و تنها شعارهای صادراتی داده‌ایم.

وی ادامه داد: چنین اقتصادی نمی‌تواند بالنده شود زیرا در اقتصاد صادرکننده و تولید کننده باید بتوانند هزینه‌ها را با درآمد جبران کنند و با وجود تنگناها و مشکلات اقتصادی فعلی به تولید ادامه دهند.

سلطانی افزود: مجموعه تصمیم گیر نرخ‌هایی برای برخی از محصولات مصوب می‌کنند که با هزینه‌های تولید کننده و صادرکنندگان همخوانی ندارند زیرا هزینه کالای صادراتی از آبان سال گذشته تاکنون 120 درصد افزایش یافته، هزینه‌های حمل‌ونقل صادرات سه برابر شده هزینه نقل و انتقال پول افزایش یافته است.

وی یادآور شد: باید در تنگناهای کنونی امکان فعالیت و تلاش برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان فراهم شود و میزان رو به افزایش تولید ناخالص داخلی و صادرات احیا شود.

نایب رئیس اتاق، بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: کشور با وجود تمامی ظرفیت‌ها طی ماه‌های گذشته رشد چندانی نکرده و در رتبه بندی تجارت جهانی به تدریج سقوط کرده زیرا اشتراک نظر با مفاهیم بنیادین اقتصادی و توسعه در کشور به وجود نیامده است.

آیین بزرگداشت روز صادرات و تجلیل از صادرکنندگان برتر استان کرمان، پنجشنبه 11 بهمن 1397، با حضور سرپرست سازمان توسعه و تجارت ایران، نایب رئیس اتاق ایران، مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس اتاق مشترک ایران و عمان، سفیر عمان، قطر، اندونزی، آفریقای جنوبی، ساحل عاج، رایزن اتریش، هند و هیات‌هایی از سفارتخانه‌ها، مدیرکل اقتصادی وزارت امور خارجه و سایر مسئولان و فعالان اقتصادی در محل اتاق بازرگانی کرمان برگزار شد.

منتشر شده در ایرنا_پنجشنبه 11 بهمن 1397

.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *