در حالی که بخش خصوصی، با بهره‌گیری از فناوری، و جامعه مدنی، با افزایش سریع سطح دانش و بهره‌گیری از شبکه‌های اجتماعی، در چهار دهه گذشته به رشد و پیشرفت خود سرعت بخشیده‌اند، دولت‌ها …

هفته گذشته دهمین کنگره جهانی اتاق‌های بازرگانی در سیدنی استرالیا برگزار شد. برای نخستین بار در طول ٢٠ سالی که از برگزاری این رویداد مهم می‌گذشت، اتاق بازرگانی ایران حضوری مؤثر و همه‌جانبه در این کنگره دوسالانه پیدا کرد و خوش درخشید. بیش از ١٠٠٠ نفر از رهبران بخش‌های خصوصی از ١٠٨ کشور دنیا گردهم آمدند تا به مدت سه روز درباره موضوعات مشترکشان، چالش‌های جهانی و آینده کسب و کار به بحث و گفتگو بنشینند و از یکدیگر بیاموزند و همچنین ابتکارات و نوآوری‌هایشان را با هم به رقابت بگذارند.

همزمان با این که در جنوب شرق دنیا بخش‌های خصوصی کشورها گرد هم آمده بودند در شمال غرب دنیا، در نیویورک، سران دولت‌هایشان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد حضور یافته بودند. در حالی که بخش‌های خصوصی به بررسی و تحلیل چالش‌های جهانی، از تروریسم گرفته تا مهاجرت، اشتغال، توسعه پایدار و سایر موضوعات می‌پرداختند و در این تعاطی افکار همگرایی فکری می‌یافتند، در آن سوی دنیا سیاستمداران نقدهای تند و تیزی را روانه یکدیگر می‌کردند و از ظن خود مسببین چالش‌های منطقه‌ای و جهانی را انگشت نما می‌کردند.

برای ما که همزمان شاهد تعامل و همفکری و تلاش برای همگرایی بخش‌های خصوصی در سیدنی و دریافت کننده اخبار مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک بودیم تضاد بین این دو گفتمان آشکار و هویدا بود، گویی دو اتفاق در دو دنیای مختلف در جریان بود، یک دنیا تلاش داشت که داشته‌هایش را به اشتراک بگذارد و دنیای دیگر در تلاش بر آشکار کردن اختلاف‌هایش بود. این دنیا سخن از تجارت بدون مرز می‌کرد و آن دنیا مرزبندی‌های فکری خود را پررنگ می‌کرد. دنیای بخش خصوصی نگاه به آینده داشت و دنیای سیاست بر محور گذشته سخن می‌گفت.

در یکی از نشست‌های جالب کنگره اتاق‌ها بحث بر سر مهارت‌های آینده بود و سخنرانان بر این باور مشترک بودند که یک سوم شغل‌ها و ٤٠ درصد مهارت‌های موجود تا سال ٢٠٣٠ کاربردی نخواهند داشت و مهارت‌های جدیدی جای آنها را خواهند گرفت. در نشست دیگری موضوع انقلاب چهارم صنعتی بود و اینکه چگونه تلفیق هوش مصنوعی پیشرفته و اینترنت اشیاء تولید و مصرف را دگرگون خواهد کرد. در نشست پایداری کسب و کار من بحثی در خصوص تحول اتاق‌های بازرگانی از نسل اول به سوم و موضوع ورود اتاق‌ها به نسل چهارم خود را، همگام با انقلاب چهارم صنعتی مطرح کردم. اما در یکی از بحث‌های جالب کنگره در خصوص دنیای فردا و بحث در خصوص چالش‌های جهانی، تحلیلی از پارادایم جدید سیاسی در دنیا ارائه شد که نشان می‌داد حکومت‌ها از مدل‌های متعارف راستگرا یا چپگرا در حال عقبگرد به مدل‌های رهبری‌های فردگرایانه و یا جنبش‌های پوپولیستی (دو سر طیف) هستند.

دیدگاه‌های طرح شده در کنگره بخش خصوصی در کنار اتفاقاتی که در نیویورک، و به‌طور کلی در سطوح تعاملات دولت-دولت، در جریان بود مرا به چند نتیجه رهنمون کرد:

  • در حالی که بخش خصوصی، با بهره‌گیری از فناوری، و جامعه مدنی، با افزایش سریع سطح دانش و بهره‌گیری از شبکه‌های اجتماعی، در چهار دهه گذشته به رشد و پیشرفت خود سرعت بخشیده‌اند، دولت‌ها در مدل‌های کشورداری خود سیر قهقرایی طی کرده‌اند.
  • این موضوع باعث شده است که تضادی آشکار به‌وجود آید. دولت‌ها در نقش رهبری ملت‌های خود (متشکل از بخش خصوصی و جامعه مدنی) از آنها و مطالباتشان و همچنین مدل‌ها و راهکارهایشان برای حل مشکلات جهانی عقب مانده‌اند و این عقب ماندگی باعث شده است که نقش رهبری دولت‌ها مورد تردید و بی‌اعتمادی دو بخش دیگر قرار گیرد.
  • دولت‌ها در واکنش به این تضاد به جای تلاش برای به روز رسانی مدل‌های کشورداری به سوی تمرکز قدرت و یا بندبازی قدرت (دو سر طیف سیر قهقرایی کشور داری) عقب کشیده‌اند. این عقب نشینی گفتمان سیاسی دولت‌ها را نیز قطبی‌تر کرده است یعنی بیشتر به نفی دیگران روی آورده‌اند تا اثبات خود.
  • در یک جمله: انقلابات صنعتی بخش خصوصی را به جلو رانده است و جامعه اطلاعاتی نهادهای مدنی را بارور کرده است، اما تکنولوژی کشورداری همپای دو بخش دیگر متحول نشده است.
  • سیاستمداران نتوانسته‌اند مهارت‌های هزاره سوم برای اداره کشورها را فرا بگیرند. بدون شک اگر سیاستمداران بر همین سبیل پیش بروند سیاست یکی از شغل‌هایی خواهد بود که تا چند دهه دیگر کاربردی نخواهد داشت. امیدوارم که سیر قهقرایی کشورداری در دنیا متوقف شود، که اگر نشود بهای آن را ملت‌ها باید بیش از گذشته بپردازند. زمان آن رسیده است که مدارس علوم سیاسی به آینده پژوهی سیاست دست بزنند و مهارت‌های جدیدی را به دانشجویان خود بیاموزند. دولت‌ها نیز باید مدل‌های کشورداری را بازنگری اساسی کنند و بیش از آن و پیش از آن به خانه تکانی باورهایشان بپردازند.
  • بخش خصوصی و جامعه مدنی دیگر در چارچوب روابط خط کشی شده دولت‌ها جای نمی‌گیرند.

منبع: کانال تلگرام پدرام سلطانی به آدرس https://t.me/pedram_soltani

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *