رئیس اتاق مشترک ایران و اتریش با اشاره به حسن اعتماد ایران و اتریش در مناسبات سیاسی و اقتصادی، زمینه برای توسعه همکاری با اتریش را مساعد دانست و گفت: با توجه به اینکه اتریش در مرکز اروپا واقع شده، این کشور می‌تواند پایگاهی برای تعامل ایران با دیگر کشورهای اروپایی باشد.

نایب‌رئیس اتاق ایران با اشاره به اینکه اتریش در چند دهه اخیر توانسته است بر یک مسیر معتدل و باثبات، تعاملات سیاسی و اقتصادی خود را با ایران حفظ کند، گفت: این رویکرد، حسن اعتمادی برای طرفین به وجود آورده که بتوانند بر پایه آن تعاملات خود را حفظ کنند و برای افزایش سطح همکاری‌ها نیز تمایل داشته باشند.

پدرام سلطانی، افزود: بر اساس آمار، در سال گذشته ارزش تجارت ایران و اتریش مجموعاً کمتر از 600میلیون دلار بوده که البته بخش بزرگی از همین رقم نیز حاصل صادرات اتریش به ایران است درحالی‌که حوزه‌های بالقوه همکاری بین ایران و اتریش متعدد است و ظرفیت به نسبت حجم روابط تجاری فعلی بالاست.

سلطانی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران تأکید کرد: ظرفیت‌های اقتصاد ایران برای صادرات به اتریش اگرچه ظرفیت بزرگ و نامحدودی نیست اما یقیناً از وضعیت بالفعل کنونی بسیار بالاتر است و باید برای فعال کردن آن تلاش کرد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش، با اشاره به سفر قریب‌الوقوع رئیس‌جمهور کشورمان به اتریش، تصریح کرد: این سفر حسن روحانی، پاسخ سفر رئیس‌جمهور وقت اتریش در سال 95 به ایران است که پس از امضای توافق هسته‌ای در رأس یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی به ایران سفر کرد و از منظر سفر بااهمیتی محسوب می‌شود اما از سوی دیگر به‌واسطه اینکه این سفر به‌عنوان اولین سفر اروپایی رئیس‌جمهور ایران پس از خروج آمریکا از برجام و در موازات مذاکرات و تعاملات ایران و اروپا انجام می‌شود نیز می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

سلطانی ادامه داد: البته اتریش در مذاکرات هسته‌ای حاضر نبوده، اما با توجه به اینکه در اتحادیه اروپا تصمیمات به‌صورت جمعی گرفته می‌شود و همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌توانند تأثیرگذار باشند، رایزنی‌های ایران و اتریش می‌تواند به مذاکرات با اروپا برای تأمین منابع برجامی ایران کمک کند و در تصمیمات نهایی، زمینه‌ساز تمایل دیگر کشورهای اروپایی به ایران باشد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش همچنین با اشاره به اینکه اتریش در مرکز اروپا واقع شده، اظهار کرد: این کشور می‌تواند پایگاهی برای تعامل ایران با سایر کشورهای اروپایی باشد و ایران بتواند از امکانات اقتصاد اتریش برای تجارت با کشورهای همسایه آن نیز بهره‌مند شود.

سلطانی ادامه داد: البته در همکاری با اروپائیان باید نسبت به امکان تعاملات ایران با سایر کشورها از جمله اروپا واقع‌بینانه نگاه کنیم و انتظار نداشته باشیم شرکت‌های بزرگ اروپایی با اقتصاد ما تعامل کنند چراکه عملاً بسیاری از منافع آنها با فعالیت‌هایی که در آمریکا دارند گره خورده و بخش بزرگی از فعالیت و تعاملات و روابط بانکی آنها از مسیر اقتصاد آمریکا عبور می‌کند.

او همکاری با شرکت‌های کوچک و متوسط اتریشی و اروپایی را از فرصت‌های پیش روی ایران عنوان و اظهار کرد: ما باید دو نکته را برای انتخاب شرکت‌ها برای همکاری انتخاب کنیم؛ اول اینکه شرکت‌ها ارتباطی با آمریکا و اقتصاد آن نداشته باشند و از خطر تحریم‌های آمریکا علیه ایران مصون بمانند و دوم اینکه این شرکت‌ها بتوانند جذابیت تعاملات اقتصادی با ایران را نیز درک کنند.

نایب‌رئیس اتاق ایران، تأکید کرد: ما باید بتوانیم در کنار ریسکی که شرکت‌های اتریشی و اروپایی از رویکرد ضد ایرانی آمریکا درک می‌کنند، منافع همکاری با ایران را به آنها اثبات کنیم تا شرکت‌ها راغب به همکاری با ما باشند. در این مسیر تلاش ما باید بر این باشد که شرکت‌های اروپایی را به هر شکلی به ایران بکشانیم تا از نزدیک ظرفیت‌های اقتصاد ایران را بینند.

سلطانی با تأکید بر نقش دیپلماسی اقتصادی در توسعه مناسبات تجاری کشور در محیط بین‌الملل،‌ گفت: همواره کنشگری در فضای بین‌المللی می‌تواند جلوی بسته شدن درب‌های تعاملات بین‌المللی به روی اقتصاد ایران را بگیرد یا تا حدی مجال توسعه روابط را بیشتر فراهم کند، ازاین‌رو وظیفه داریم از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم و بر توسعه مناسبات اقتصادی متمرکز شویم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *