پدرام سلطانی با تشریح مزیت‌ها و بایسته‌های کسب میزبانی نشست دوسالانه اتاق‌های بازرگانی جهان در سال 2021، بر ضرورت همراهی نهادهای دولتی با بخش خصوصی برای پیشبرد این هدف تاکید کرد.

هفته گذشته هیاتی از اتاق ایران به سرپرستی پدرام سلطانی، نایب‌رئیس اتاق ایران برای شرکت در کنگره جهانی اتاق‌های بازرگانی به سیدنی سفر کرد.

دو پروژه اتاق اصفهان و شیراز به مرحله نهایی رقابت‌های این کنگره راه یافتند و پدرام سلطانی به عنوان عضو شورای عمومی فدراسیون اتاق‌های بازرگانی جهان در نشست مربوط به این فدراسیون شرکت کرد و در اجلاس اصلی نیز به سخنرانی پرداخت.

نایب‌رئیس اتاق ایران در نشست خبری با تشریح دستاوردهای شرکت در این کنگره از تلاش اتاق ایران برای دریافت میزبانی این کنگره در سال 2021 خبر داد.

پدرام سلطانی در ابتدای سخنانش گفت: حدود 180 اتاق از 108 کشور در این کنگره حضور داشتند. در این اجلاس با بسیاری از شرکای اصلی خود بحث و مذاکره داشتیم و این موضوع نقطه شروع ارتباط ما با اتاق‌های دیگر است.

وی به درخواست میزبانی اتاق ایران برای کنگره جهانی اتاق‌ها در سال 2021 اشاره کرد و گفت: برای گرفتن این میزبانی باید با 5 کشور امارات، اردن، عمان، کنیا و اتیوپی که برای سال 2021 درخواست میزبانی داده‌اند، رقابت کنیم.

عضو شورای عمومی فدراسیون اتاق‌های بازرگانی جهان افزود: رقابت خیلی سختی خواهیم داشت به‌ویژه با اتاق دوبی به جهت حضور طولانی‌تری که این اتاق در فدراسیون اتاق‌های بازرگانی جهان دارد. در همین رابطه باید به‌زودی برنامه خود را آماده کرده و به فدراسیون ارائه کنیم.

سلطانی افزود: یک ماه دیگر رئیس فدراسیون برای مذاکره با ایران و بررسی ظرفیت‌های اتاق ایران به همراه گروه اتاق بازرگانی بین‌الملل به ایران سفرکرده و بازدیدهای خود را انجام می‌دهند. تصمیم‌گیری آن‌ها بعد از انجام همه تحقیقات در آوریل 2018 در اجلاس فدراسیون در پکن انجام می‌شود.

نایب‌رئیس اتاق ایران در بخش دیگری از سخنانش به حضور پررنگ اتاق ایران در کنگره جهانی اتاق‌ها اشاره کرد و گفت: قرار است در ماه مارس هیاتی از کشورهای عضو این فدراسیون به ایران بیایند و ما این ظرفیت را داریم که بیش از گذشته در کنفدراسیون اتاق‌های بازرگانی حضور و فعالیت داشته باشیم.

به گفته سلطانی از وجوه برتر حضور ایران در این اجلاس رسیدن پروژه‌های دو اتاق اصفهان و شیراز به مرحله نهایی رقابت اتاق‌ها بود؛ پروژه اتاق شیراز به مرحله نهایی پروژه‌های اشتغال‌زا رسید و پروژه اتاق اصفهان هم در بخش مسئولیت اجتماعی در مرحله نهایی به رقابت پرداخت.

نایب‌رئیس اتاق ایران افزود: آنچه ما باید بیشتر تمرین کنیم نحوه حضور و ارائه موضوع در مجامع بین‌المللی و کنگره جهانی اتاق‌هاست؛ کنفدراسیون اتاق‌ها در سال 2019 در برزیل برگزار می‌‌شود و باید بتوانیم 10 تا 15 اتاق را برای حضور در این رویداد آماده کنیم.

سلطانی در بخش دیگری از سخنانش راجع به تغییر ساختار حاکمیتی اتاق بازرگانی بین‌المللی مواردی را مطرح کرد. او گفت: بسیاری از اتاق‌ها و همچنین ما بر ضرورت تغییر ساختار در اتاق بازرگانی بین‌المللی تأکید داریم؛ چراکه علی‌رغم اینکه از سال 1919 اتاق‌ها به اتاق بازرگانی بین‌المللی پیوسته‌اند، اما هنوز سهم اتاق‌ها کافی نبوده و مورد نظر اتاق‌های مختلف نیست.

نایب‌رئیس اتاق ایران بر نقش مهم فعالیت در سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای برای بهبود روابط با کشورهای منطقه خاورمیانه و آسیا هم تأکید کرد و گفت: ما سعی می‌کنیم به‌زودی نشست منطقه‌ای اتاق‌های بازرگانی را تشکیل دهیم تا از این طریق با گفتگو و کنار هم نشستن اتاق‌های بازرگانی منطقه، بتوانیم در کاهش تنش در منطقه و سردی روابط نقش داشته باشیم.

سلطانی همچنین در پاسخ به سؤالی در مورد تأثیر حضور در سازمان‌های بین‌المللی در توسعه تجارت گفت: در مذاکراتی که با مسئولان سایر اتاق‌ها داشتیم همه آن‌ها اشتیاق فوق‌العاده‌ای برای کار با ایران اظهار کردند اما درعین‌حال همه می‌گفتند تا زمانی که مشکلات بانکی حل نشود، نمی‌توانیم با ایران رابطه داشته باشیم.

او افزود: البته پاسخ ما نیز دو چیز بود یکی اینکه مسیرهای کوچکی برای کار با بانک‌های کوچک بازشده است و در یک سال آینده تقویت می‌شود. همچنین از آن‌ها هم می‌خواستیم برای برقراری این ارتباط بانکی با بانک مرکزی خودشان مذاکره کنند.

سلطانی همچنین در پاسخ به سؤالی در مورد بازدید اتاق‌های آمریکا از غرفه ایران هم گفت: غرفه ایران از پربازدیدترین غرفه‌ها بود و اتاق‌های ایالتی آمریکا از غرفه ایران بازدید و ابراز علاقه‌مندی کردند که موانع از پیش روی بخش خصوصی برداشته‌شده و بخش‌های خصوصی دو کشور بتوانند با یکدیگر همکاری کنند.

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: ما هم به‌صورت یک مطالبه مطرح می‌کردیم که بخش خصوصی آمریکا در جلوگیری از تصویب قوانین علیه ایران فعال باشد و در این زمینه از دولت مطالبه‌گری کند ما عنوان کردیم که چرا باید از فروش هواپیمای مسافربری به ایران با تصویب قانون جلوگیری شود؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *