پدرام سلطانی مطرح کرد: اتاق ایران در عرصه بین‌المللی باید تنها سیاست‌گذار باشد و فعالیت‌های بین‌المللی بخش خصوصی توسط اتاق‌های مشترک پیگیری شود.

آخرین نشست شورای روسای اتاق‌های سراسر کشور در سال ۹۶ با هدف یافتن سازوکاری برای هماهنگ‌سازی و انسجام دهی به اتاق‌های مشترک و استانی برگزار شد.

نایب‌رئیس اتاق ایران در این نشست، با اذعان به اینکه سازمان‌ها و بخش خصوصی کشور کنشگری در مجامع بین‌المللی را به خوبی نیاموخته‌اند، تصریح کرد: شاید وزیر امور خارجه کشور در این حوزه حرفه‌ای و خبره باشد اما دیگر نهادهای ما چنین وضعیتی ندارند. اگر بانک مرکزی در دوران پسابرجام در عرصه جهانی فعال بود، امروز شرایط بهتری داشتیم. در دیگر وزارتخانه‌ها از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز همین شرایط وجود دارد. متأسفانه بخش خصوصی هم تا حدی دچار این آفت شده است.

پدرام سلطانی ادامه داد: متأسفانه در راهبردی عمل کردن جایگاه خوبی نداریم، از طرفی نباید فراموش کرد که با بهترین عملکرد در اعزام هیات‌ها نیز راهبردی عمل نمی‌کنیم. چراکه هدف‌گذاری درستی نداریم و برای همین نمی‌توانیم از ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کنیم.

وی افزود: تا قبل از اتفاقات اخیر در سطح بین‌المللی، نامه‌نگاری‌هایی انجام دادیم اما دستگاه‌های دولتی خواستار کنشگری در این خصوص نبودند.

نایب‌رئیس اتاق ایران با اعلام این خبر که بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای سال آینده قرار است برگزاری همایش جاده ابریشم، همایش اتاق‌های فارسی‌زبان و همایش بین‌المللی اتاق‌های دنیا برای صلح را پیگیری کنیم، تأکید کرد: اتاق‌های مشترک در سال آینده با این رویکرد که مشکلات جهانی کشور را چگونه می‌توان حل کرد، برنامه‌ریزی کنند. استفاده از ابزارها برای برقراری ارتباط بانکی کشور با دیگر کشورهای دنیا باید در اولویت کاری اتاق‌های مشترک قرار گیرد.

وی با تأکید بر ظرفیت و جایگاه اتاق‌های مشترک ادامه داد: اتاق ایران در عرصه بین‌المللی باید تنها سیاست‌گذار باشد و فعالیت‌های بین‌المللی بخش خصوصی توسط اتاق‌های مشترک پیگیری شود. به طور قطع این‌گونه بهتر می‌توان به نتیجه رسید.

سلطانی با اشاره به مطالعات انجام شده برای احداث دفاتر اتاق ایران در ۵ نقطه دنیا گفت: مطالعات اولیه برای این کار صورت گرفته و بودجه‌ای هم برای این موضوع اختصاص داده‌ایم. ازآن‌رو که اتاق ایران به دنبال انجام یک کار نمادین نیست در نتیجه باید مطالعات لازم صورت گیرد تا به صورت هدفمند این دفاتر را در سطح دنیا تأسیس کنیم. این دفاتر در درجه اول به صادرات خدمات و کالاهای ایرانی مشغول هستند.

لزوم فعالیت اتاق ایران در عرصه بین‌الملل

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با تأکید بر این نکته که امروز بیش از هر زمان دیگری باید در مجامع جهانی حضور داشته باشیم، گفت: تا آنجا که توانستیم تلاش کردیم تا در مجامع بین‌المللی حضور داشته باشیم و این راه را ادامه خواهیم داد. امروز در WCF حضور داریم، در اتاق‌های جاده ابریشم نیز حاضر هستیم و به تازگی اجلاس اکو را با حضور 9 کشور از بین 10 عضو برگزار کردیم.

وی در رابطه با فعالیت‌های اتاق در عرصه بین‌المللی نیز گفت: اتاق از گذشته به دنبال اثرگذاری در روابط خارجی بوده و می‌دانیم که برای انجام هر کاری مجبور هستیم تا چراغ سبزی از مقامات کشوری بگیریم. در این رابطه نامه‌نگاری کرده و حتی مذاکرات حضوری داشتیم تا در راستای تنش‌زدایی و ایجاد آرامش قدم برداریم. البته هنوز تلاش‌ها در این رابطه ادامه دارد.

وی تصریح کرد: اتاق ایران این ظرفیت را دارد و می‌تواند با توجه به جایگاهش در عرصه بین‌المللی، قدم‌های خوبی بردارد.

رئیس اتاق ایران با اعلام این مطلب که رویکرد وزارت خارجه نسبت به گذشته تغییر کرده و روند حرکتی مثبتی دارد گفت: اتاق‌های مشترک می‌توانند از موقعیت به وجود آمده استفاده کنند، از طرفی اتاق ایران باید ارزیابی دقیقی از فعالیت اتاق‌های مشترک داشته باشد تا اتاق‌ها به صورت فعالانه مشارکت کنند.

وی پیشنهاد داد: اجلاس منطقه‌ای با کمک اتاق‌های مشترک در سطح کشور برگزار شود تا متناسب با استعدادهای موجود، شعبه اتاق‌های مشترک در مناطقی که لازم است، تأسیس شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *