به همه دوستان جوانم، توصیه می‌کنم فعالانه در تشکیل انجمن‌های استانی جوانان کارآفرین مشارکت بجویند. این انجمن‌ها می‌توانند نهادی برای توسعه کارافرینی و هم‌افزایی جوانان خلاق و نخبه و پیشران اکوسیستم کارافرینی و استارت‌اپی استان باشند.

سه ماه پیش، خبر از موافقت هیأت رئیسه محترم اتاق ایران با تشکیل اتاق‌های جوانان در استان‌ها و شکسته‌شدن طلسم ١٦ ساله دادم. استفاده از نام «اتاق» برای این تشکل به دلائلی امکان‌پذیر نشد و نهایتاٌ قرار شد که این تشکلها نام «انجمن جوانان کارافرین استان …» به خود بگیرند.

اگرچه استفاده از عنوان «اتاق جوانان» درست‌تر بود زیرا «اتاق جوانان» یک نهاد شناخته‌شده در بسیاری از کشورهای دنیاست و حتی اتاق بین‌المللی جوانان یک صندلی ثابت در فدراسیون جهانی اتاق‌ها به خود اختصاص داده است، اما اهمیت تشکیل تشکلی اقتصادی برای جوانان عضو اتاق و کارافرینان جوان و خلاق بیش از توقف بر روی نام آن بود.

اساسنامه انجمن‌های جوانان کارافرین در هیأت رئیسه اتاق ایران به تصویب رسید و به همه اتاق‌های کشور ارسال شد. برای اطلاع از مفاد این اساسنامه، فایل آن را در ادامه این خبر به اشتراک می‌گذارم.

اما لازم می‌دانم توجه همکاران جوانم را به نکاتی از این اساسنامه جلب کنم:

١- وظائف اصلی اتاق‌های جوانان در دنیا بر سه پایه، مسئولیت اجتماعی، شبکه سازی در کارافرینی و جانشین پروری قرار دارد. در ماده ٨ اساسنامه، این وظائف به تفصیل تعریف شده‌اند. توجه به این نکته لازم است که اتاق‌های جوانان مکمل اتاق‌های بازرگانی هستند و در موازی کاری با آنها کار نمی‌کنند.

٢- عضویت در این انجمن‌ها علاوه بر اعضای زیر ٣٩ سال اتاق‌های بازرگانی، برای شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌اپ‌ها هم مجاز است. این تسهیل، به همگرایی و داشتن نهادی قانونی برای جوانان خلاق و نخبه در استان‌ها کمک می‌کند.

٣- برای فراهم‌سازی زمینه مشارکت بانوان در انجمن جوانان، سهمیه مشخصی برای عضویت بانوان در هیأت مدیره انجمن‌ها پیش‌بینی شده است. ضروریست بانوان در این انجمنها عضویت و مشارکت فعال داشته باشند.

٤- تشکیل انجمن جوانان کارافرین در هر استان، در هماهنگی با اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان انجام خواهد شد. افراد واجد شرایط می‌توانند با مراجعه به اتاق استان خود از زمان و نحوه ثبت نام در هیأت مؤسس انجمن جوانان کارافرین استان مطلع گردند.

٥- درباره تشکیل انجمن ملی جوانان کارافرین پس از تشکیل حداقل ١٠ انجمن استانی و بررسی کارکرد آنها در یک دوره، تصمیم‌گیری خواهد شد.

به همه دوستان جوانم، اعم از اعضای اتاق‌های سراسر کشور، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌اپ‌ها توصیه می‌کنم فعالانه در تشکیل این انجمن‌ها مشارکت بجویند. انجمن جوانان کارافرین استان با یک حضور حداکثری می‌تواند نهاد توسعه کارافرینی و هم‌افزایی جوانان خلاق و نخبه و پیشران اکوسیستم کارافرینی و استارت‌اپی استان باشد. در شرایطی که فضای کارافرینی کشور خیلی مساعد و پشتیبان جوانان نیست، یک تشکل رسمی تریبونی خواهد بود برای مطالبه جدی‌تر اصلاحات در این زمینه.

از سوی دیگر همکاری اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی، به منزله نهاد کسب‌و‌کارهای متعارف، با انجمن‌های جوانان کارافرین، به منزله نماینده کسب‌و‌کارهای نوین و دانش بنیان، فرصت بی‌نظیری است برای بهره‌گیری هر دو از داشته‌های دیگری و همگرایی سرمایه و نوآوری.

مشتاقانه منتظر تشکیل انجمن جوانان کارافرین در تمام استان‌ها خواهم بود و دست همکاران جوانم را از دور می‌فشارم.

پى نوشت: خواهشمندم اين خبر را به دوستان جوان همرسانى كنيد!

اساسنامه انجمن جوانان را می‌توانید اینجا ببینید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *