پدرام سلطانی با بیان این که برای حرکت در مسیر رونق اقتصادی باید تک نرخی شدن ارز هر چه زودتر انجام گیرد، گفت: باید تلاش شود که تسهیل جذب سرمایه گذاری خارجی انجام گیرد که البته لازمه آن برقراری ارتباطات بانکی و تک نرخی شدن ارز است.

 

خبرگزاری میزان: پدرام سلطانی با بیان این که برای حرکت در مسیر رونق اقتصادی باید تک نرخی شدن ارز هر چه زودتر انجام گیرد، گفت: باید تلاش شود که تسهیل جذب سرمایه گذاری خارجی انجام گیرد که البته لازمه آن برقراری ارتباطات بانکی و تک نرخی شدن ارز است.

وی ادامه داد: مسیر رونق اقتصادی در کشور باید از طریق دو مسیر افزایش سرمایه گذاری یا کاهش هزینه‌های تولید انجام گیرد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: در طرف دیگر باید برای بالا بردن انگیزه سرمایه گذار خارجی برای افزایش سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف اقتصاد کشور و برای این جذب سرمایه زمان لازم است.

وی با بیان این که تا ارتباطات بانکی برقرار نشود جذب سرمایه صورت نمی‌پذیرد خاطر نشان کرد: با برداشته شدن تحریم‌‌ها ظرف چند ماه آینده امکان جذب سرمایه به صورت گسترده نیست و تا ارتباطات بانکی برقرار نشود امکان ورود سرمایه وجود نخواهد داشت.

سلطانی بهبود فضای کسب و کار را اولویت‌های هر دولتی دانست وافزود: این امر که به عنوان رونق اقتصادی از آن یاد می‌شود، باید در درجه اول نرخ اقتصادی کشور مثبت باشد، که سالجاری مثبت خواهد بود اما در اصل این مثبت شدن بر پایه صنعت نفت است که رونق در بخش خصوصی و کسب و کار حاصل نخواهد شد و دولت باید به صورت جدی برای بهبود فضای کسب و کار تلاش خود را انجام دهد که هزینه‌های تولید پایین آمده و از طرف دیگر ساز و کار جذب سرمایه گذاری را محیا سازد.

وی در خصوص کافی نبودن ارتباطات بانکی برای تبادلات ارزی فعالان اقتصادی اشاره کرد و اظهار کرد: در حال حاضر ارتباط چند بانک کوچک برای مبادله با بانک‌های داخلی برقرار شده اما کافی به نظر نمی‌رسد تا فعالان اقتصادی بتوانند تبادلات ارزی خود را با اکثر کشورها برقرار کند.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در ارتباط با تک نرخی شدن ارز گفت: تک نرخی شدن ارز در داخل کشور نیازمند آن است که ارتباط با بانک‌های بزرگ خارجی برقرار باشد که البته خبرها حاکی از این است که دولت از ماه آینده این فعالیت را آغاز خواهد کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *