اتاق بازرگانی به‌عنوان نماینده بخش خصوصی در بسیاری از شوراهای اقتصادی کرسی دارد و مشارکت می‌کند. این بخش اقتصادی مشکلاتی را که در تصویب قوانین و مقررات وجود دارد،

 

اتاق بازرگانی به‌عنوان نماینده بخش خصوصی در بسیاری از شوراهای اقتصادی کرسی دارد و مشارکت می‌کند. این بخش اقتصادی مشکلاتی را که در تصویب قوانین و مقررات وجود دارد، بررسی می‌کند و در تصمیم‌گیری سه قوه بسیار تاثیرگذار است. در واقع این اقدامات نقش اصلی اتاق بازرگانی در شرایط کلان اقتصاد محسوب می‌شود.

در برنامه هفتگی اتاق بازرگانی نزدیک به 50 جلسه در شوراها و کمیسیون‌های مختلف برگزار می‌شود که در این جلسه‌ها فعالان بخش خصوصی مشکلات مربوط به حوزه فعالیت خود را مطرح و نظرات خود را منعکس می‌کنند. پشتوانه این جلسه‌ها مطالعات و دیدگاه کارشناسی است که تحقیقات اتاق به‌عنوان پایه اصلی پژوهشی در این جلسه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و کارشناسان با این مطالعات پژوهشی در این هم‌اندیشی‌ها حضور می‌یابند. اما چندی است تحریم‌های اقتصادی فعالیت اتاق بازرگانی را سخت کرده و مانند عوامل دیگری که اقتصاد را در تمامی حوزه‌ها تحت تاثیر قرار داده فعالیت اتاق بازرگانی هم دچار این گرفتاری شده است. این در حالی است که بخش بازرگانی از منظر دیگری تحت تاثیر عدم اجماع مسوولان اجرایی به ویژه در سطوح میانی قرار گرفته است.

 بنابراین بخش خصوصی با سازماندهی تشکل‌ها می‌تواند با انجام کار کارشناسی وسیع فعالیت‌های خود را توسعه دهد. در کنار این اقدام بخش خصوصی، دولت هم می‌تواند فعالیت‌های بخش خصوصی را با بهبود بخشیدن وضعیت نرخ ارز، شرایط نامطلوب محیط کسب‌وکار، سختگیری‌های نظام بانکی، پیچیدگی بوروکراسی‌های اداری، عدم اطمینان در سرمایه‌گذاری و تورم بالا و رکود اقتصادی تسهیل کند. از سویی اداره اتاق‌ها به غیر از ساختار سازمانی یک سازمان به یکسری اصول، استانداردها، قواعد، ضوابط، فرآیندها، چارچوب‌ها و رویه‌ها نیاز دارد. اتاق‌هایی که بتوانند با بهره‌گیری از مدیریت علمی و به‌روز این موارد را در سازمان تعریف و پس از اجرا، آنها را پایش کنند، می‌توانند ضعف‌ها و کاستی‌های اتاق را اصلاح کرده و سازمان کارآمدتری ایجاد کنند.

پدرام سلطانی؛ نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران
منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *