سرعت بسته شدن چاه‌ها تاکنون متناسب با بزرگی بحران نبوده است و از سال 84 از 350 هزار چاه غیر مجاز تنها 9200حلقه چاه و در حدود 3درصد مسدود شده اند.

 

نخستین کنفرانس ملی اقتصاد آب با همکاری اتاق ایران در سالن همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار شد.

پدرام سلطانی، نایب ریس اتاق ایران در نخستین کنفرانس ملی اقتصاد آب گفت: «من انتظار داشتم در این همایش همه مقام‌های ارشد دولت و نظام را ببینیم، اما چنین نیست و این مساله، پیامِ نگرانی را به ما می‌دهد که گویی بحران آب هنوز به عنوان  بحران اصلی کشور شناخته نشده است.»

وی افزود: اگر تجلیل شخصیتی بود یا موضوعی سیاسی یا موضوعاتی که بیشتر بعد رسانه‌ای دارند، مقامات ارشد حضور پیدا می کردند و این عدم حضور نشان می دهد به موضوع بحران آب توجه کافی نشده است و باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد.

سلطانی تصریح کرد: اقتصاد، علم کمیابی هاست؛ علم توجه به منابع کمیاب و تخصیص بهینه است. اما باعث تعجب است که ما تا کنون برای کم‌ترین منابع چنین همایشی برگزار نکردیم. در حوزه انرژی، سرمایه و نیروی انسانی که ما جزو کشورهای ثروتمند هستیم هر سال چندین کنفرانس برگزار می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: «برای اتاق ایران که وظیفه ذاتی‌اش پایش محیط کسب و کار  است و وظیفه مشورت دهی به قوای سه گانه را دارد، مساله آب جایگاه ویژه‌ای دارد.»

نایب رئیس اتاق ایران در تشریح اقدامات اتاق ایران در باره موضوع آب گفت: «مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران تاثیرات مثبتی در زمینه آب کشور داشته که می‌توان به ارایه گزارش ‌های تحلیلی اثرات مخرب طرح‌ها مانند پیش بینی تنش‌های زاینده روز و سد گتوند، هشدار مشکلات محیط زیست ارومیه و چاه‌های غیر مجاز اشاره کرد.»

سلطانی در مورد طرح تعادل بخشی به آب های زیرزمینی گفت: «سرعت بسته شدن چاه‌ها تاکنون متناسب با بزرگی بحران نبوده است و از سال 84 از 350  هزار چاه غیر مجاز تنها 9200حلقه چاه و در حدود 3درصد مسدود شده اند و اگر با همین سرعت پیش برود پاسخی به بحران کنونی آب نخواهد بود. هنوز در کشور چاه غیر مجاز حفر می شود و مشخص نیست دیپلماسی آب در کشور به چه روشی می‌خواهد پیش برود.»

این فعال اقتصادی خاطر نشان کرد: از دهه ٤٠ که مدیریت آب  در کشور به دست دولت افتاد مشکل آب پیدا کردیم. همین موضوع باعث شد بهره‌وری آب از نظر فیزیکی و اقتصادی کاهش یابد، با کمبود سرمایه و مسائل مختلفی در بخش آب روبه رو هستیم.»

نایب رئیس اتاق ایران  با ییان اینکه مشکل آب بدون مشارکت بخش خصوصی حل نمی‌شود، پیشنهادهای این اتاق در رابطه با بحران آب را تشریح کرد.

وی گفت: حق آب‌ها باید به رسمیت شناخته شده و دارای سندی معتبر باشند که برای سیستم بانکی و تجاری اعتبار داشته باشد.

سلطانی افزود: بازار آب باید به اعتبار سند حق آبه ها شکل بگیرد، تولید و تجارت بر اساس وضعیت بهره وری آب در مناطق مختلف کشور باشد  و  باید همه بخش‌های کشور بحران آب را پذیرفته و در مدیریت آن همگرا  باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *