فعالان اقتصادی از حالت انتظار پس از لغو تحریم ها خارج شدند اما طبیعی است تا آماده شدن زیرساخت هایی مثل تک نرخی شدن ارز و بروز گشایش هایی در ارتباطات بانکی هم چنان منتظر فرصت بمانند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در آخرین اظهار نظر درباره قراردادهای بسته شده با سرمایه گذاران خارجی در بخش صنعت، به 100 قراداد اشاره کرد. پدرام سلطانی، نائب رییس اتاق ایران در گفت وگو با سایت خبری اتاق تهران درباره حضور بخش خصوصی در بین شرکت های منعقد کننده قرارداد با سرمایه گذاران خارجی گفت: لیست قراردادهای بسته شده در حوزه صنعت را مرور کردیم و این تفاهم نامه ها یا قراردادها بیشتر با شرکت های دولتی و بخش عمومی بسته شده است. هم چنان بیشتر قراردادهای شرکت های ایرانی با شرکای خارجی به دلایل سابق با بخش دولتی منعقد می شود و در این 100 قرارداد اخیر، بخش خصوصی حضور کمرنگی دارد.

سلطانی گفت: اجرایی شدن قراردادهای اخیر در سال جاری منوط به برقراری ارتباطات بانکی و تک نرخی شدن نرخ ارز است. برای تبادل بالای منابع مالی به زیرساخت هایی از این دست نیاز داریم و این در حالی است که در شرایط دو نرخی بودن ارز، سرمایه گذار خارجی رغبت به واردات ارز به ایران  ندارد به این دلیل که بلافاصله با کاهش ارزش آن به دلیل محاسبه با نرخ دولتی مواجه می شود. از سوی دیگر عدم برقراری ارتباطات بانکی قوی، هزینه تبادلات مالی را افزایش می دهد و این هم از نظر سرمایه گذار خارجی مورد استقبال قرار نخواهد گرفت.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران گفت: فعالان اقتصادی از حالت انتظار پس از لغو تحریم ها خارج شدند اما طبیعی است تا آماده شدن زیرساخت هایی مثل تک نرخی شدن ارز و بروز گشایش هایی در ارتباطات بانکی هم چنان منتظر فرصت بمانند. ما منتظریم ارتباطات برقرار شود و برای این اتفاق لحظه شماری می کنیم.

سلطانی درباره رشد منفی صنعت در سال گذشته و پیش بینی رشد صنعت ایران در سال جاری گفت: رشد صنعت در سال جاری بطور حتم مثبت است اما میزان آن بستگی به گشایش های اقتصادی چون برقراری روابط بانکی دارد. هرچه سریع تر اتفاقات خوب در روابط بانکی بین المللی ایران به وقوع بپیوندد، امیدها برای فعالیت این بخش بیشتر خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *