پدرام سلطانی، نایب‌رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در گفت‌وگو با «شرق» این‌گونه تحلیل می‌کند: افزایش قیمت خوراک پتروشیمی‌ها به خودی خود، برای این بخش از صنایع کشور مساله‌ساز نخواهد شد، مشروط بر اینکه دولت از برخی از شرایط خود چشم‌پوشی کند.

 

پدرام سلطانی، نایب‌رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در گفت‌وگو با «شرق» این‌گونه تحلیل می‌کند: افزایش قیمت خوراک پتروشیمی‌ها به خودی خود، برای این بخش از صنایع کشور مساله‌ساز نخواهد شد، مشروط بر اینکه دولت از برخی از شرایط خود چشم‌پوشی کند.

سلطانی در این‌باره گفت: «تغییر نرخ خوراک در واحدهای روغن‌سازی و قیر‌سازی هم اتفاق افتاد، یعنی قیمت خوراک آنها هم به دو برابر رسید. دولت باید در نظر بگیرد که پتروشیمی‌ها و نفتی‌ها به واسطه اینکه تحت تاثیر تحریم مستقیم قرار دارند و خود این موضوع برایشان هزینه‌آفرین است، نمی‌توانند تحمل تمام هزینه‌ها را داشته باشند.»
نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: «دولت با احتساب مابه‌التفاوت ارز مرجع و ارز مبادله‌ای قصد افزایش قیمت گاز و خوراک پتروشیمی‌ها را دارد، یعنی پیش از این قیمت گاز بر اساس ارز مرجع محاسبه می‌شد که حالا این مبنای قیمت‌گذاری، به ارز مبادله‌ای تغییر پیدا کرده، شاید پتروشیمی‌ها بتوانند با این شرط کنار بیایند و خود را با قیمت دوبرابر شده گاز تطبیق بدهند اما شرایط به گونه‌ای باید باشد که دولت در بخش صادرات تکلیف دیگری به این واحدها نداشته باشد.»
وی اضافه کرد: «در حال حاضر دولت صادرکنندگان را مکلف کرده که ارز حاصل از صادرات‌شان را به قیمت ارز مبادله‌ای در اتاق مبادله‌ای عرضه کنند، این در حالی است که پتروشیمی‌ها باید از یک منبع هزینه‌های تحریم‌ها را بپردازند، بنابراین دولت باید از وضع چنین مقررات ناهمگونی که قصد اجرای آن را دارد چشم‌پوشی کند و اجازه دهد، هزینه‌های سرباز تحریم از محل تفاوت نرخ ارز آزاد و مرجع در صنعت پتروشیمی پوشش داده شود. ضمنا دولت باید مشخص کند که آیا بنا دارد هزینه مواد اولیه را برای صنایع پایین‌دستی پتروشیمی در این شرایط افزایش دهد؟ در صورتی‌که چنین باشد به مشکلات صنعت در این شرایط دامن زده خواهد شد بنابراین باید دولت سازوکار جبران هزینه صنایع پایین دستی را هم به موازات این تصمیم تعیین کند.»

منبع: روزنامه شرق

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *