شرایط کنونی اقتصاد کشور، به منزله‌ روزنه امیدی برای بخش خصوصی در راستای تعدیل محدودیت‌ها محسوب می‌شود. اقدامی که در حال حاضر باید انجام شود، گرم نگهداشتن بازار رفت‌و‌آمدهای گروه‌های اقتصادی مختلف در ایران است؛ همان‌طور که در چند وقت اخیر شاهد حضور گروه‌هایی در بخش‌های مختلف اقتصادی از سایر کشورهای دنیا به ایران بوده‌ایم.

 

اقدامی که در حال حاضر باید انجام شود، گرم نگهداشتن بازار رفت‌و‌آمدهای گروه‌های اقتصادی مختلف در ایران است؛ همان‌طور که در چند وقت اخیر شاهد حضور گروه‌هایی در بخش‌های مختلف اقتصادی از سایر کشورهای دنیا به ایران بوده‌ایم. حضور گروه‌های اقتصادی از کشورهای مختلف دنیا در ایران، به این منظور است که بتوانند از نزدیک با بخش خصوصی کشور تعامل برقرار کنند. قطعا این گروه‌ها پس از بازگشت به کشور خود پیام تسریع مذاکرات هسته‌ای و احتمال مثبت بودن نتیجه را به گوش دولتمردان آن کشور خواهند رساند.

می‌توان حضور گروه‌های بزرگ اقتصادی خارجی در ایران را به منزله علاقه و عطش همکاری با اقتصاد بزرگ ایران دانست بنابراین هرقدر رفت و آمدها بیشتر شود، عملا بخش خصوصی کشورهای دیگر تبدیل به گروه فشاری برای همکاری با ایران در مقابل دولت خود خواهند شد. برای اینکه همکاری غربی‌ها با ایران در پساتحریم مسجل شود، باید هر دو طرف مواضع سختگیرانه را رها کرده و معذوریت‌ها نیز تعدیل شود. در این بخش، اتاق بازرگانی به‌عنوان پارلمان بخش خصوصی نقشی محوری‌تر از گذشته خواهد داشت زیرا مذاکرات بخش خصوصی ایران و سایر کشورهای دنیا در چارچوب کاملا تخصصی و اقتصادی قرار خواهد گرفت.

پدرام سلطانی؛ نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران
منبع:روزنامه دنیای اقتصاد- 93/11/7

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *