دولت جديد توانسته است مردم و فعالان اقتصادي را به بهبود فضاي كسب و كار در آينده اميدوار كند اما اينكه تا چه ميزان مي تواند در عمل نيز اين وعده خوب را تحقق بخشد و به بخش توليد كمك كند سوالاتي است كه از دكتر پدرام سلطاني نايب رئيس اتاق بازرگاني، صنايع و معادن ايران پرسيديم.

 

دولت جديد توانسته است مردم و فعالان اقتصادي را به بهبود فضاي كسب و كار در آينده اميدوار كند اما اينكه تا چه ميزان مي تواند در عمل نيز اين وعده خوب را تحقق بخشد و به بخش توليد كمك كند سوالاتي است كه از دكتر پدرام سلطاني نايب رئيس اتاق بازرگاني، صنايع و معادن ايران پرسيديم.

سلطاني مانند همه اعضاي هيأت نمايندگان اتاق هاي بازرگاني انتقادات بسياري از دولت دهم داشت و اكنون نيز بر تداوم انتقاد كارشناسانه در عين همكاري و همفكري دولت با بخش خصوصي و خصوصا اتاق بازرگاني تاكيد دارد. گفت و گوي خبرنگار پيام ساختمان را با دكتر سلطاني مي خوانيم.

پيام ساختمان: به نظر شما با توجه به برنامه هاي دولت جديد، آينده بازار و اقتصاد كشور به چه سمتي حركت خواهد كرد؟
وزرايي كه در دولت انتخاب شده اند افرادي خبره و متخصص در حوزه تصدي خود هستند كه آزمون خود را پس داده اند و اين آغاز بسيار خوبي براي فعاليت هايي است كه مي تواند اقتصاد كشور را بازسازي كند. همچنين برنامه هايي كه وزرا اعلام كرده اند، علي العموم براي بهبود كسب و كار بسيار موثر است. ما نيز در اتاق بازرگاني سعي كرديم قبل از تنظيم اين برنامه ها نظرات خود را به آنها منعكس كنيم و واقعا اثر آن انعكاس ها و نظرات خود را در برنامه هاي آنها مي توانيم ببينيم. بنابراين چنانچه دولت جديد همين برنامه ها را دنبال كند همراهي بخش خصوصي با قوت بيشتري با دولت ادامه خواهد داشت و مي توانيم شاهد نتايج مثبت آن براي كشور در كوتاه مدت باشيم.

پيام ساختمان: آيا با وجود اين همكاري و همراهي كه به آن اشاره كرديد آيا باز هم اتاق بازرگاني، منتقد دولت خواهد بود؟
اتاق بازرگاني، صنايع و معادن ايران هيچ زماني نقد كارشناسانه را زمين نمي گذارد و ما همچنان مشاور منتقد دولت خواهيم بود. اگر ما خود را دوست و دلسوز و اقعي دولت بدانيم كه غير از اين هم نيست بايد ايرادات فعاليت هاي دولت را به آن گوشزد كنيم. نه آنكه صبر كنيم تا آن ايرادات نمود يابد و لطمات و صدمات آن ايرادات مشخص گردد و بعد رقباي ما در كشورهاي ديگر بخواهند اين ايرادات را نقد كنند. از اين رو ما حتما روش مشاور منتقد دولت بودن را ادامه خواهيم داد و همفكري و همراهي بودن اتاق بازرگاني، صنايع و معادن ايران با دولت جديد مانعي براي اين مشاوره نيست و فكر مي كنيم دولتي كه دولت فعال و با تدبير باشد از اين مشاوره استقبال مي كند.

پيام ساختمان: آيا مي توان به حل مشكلات كشور مانند تامين سرمايه در گردش واحدهاي توليدي اميدوار بود يا براي اين منظور نيز مشكلات خاصي وجود دارد؟
مشكل فراوان است اما اكنون بسيار زود است كه بخواهيم قضاوت كنيم ساير نيروهاي داخلي در بخش هاي مختلف به غير از دولت، ساير قوا، ساير نهادها، ساير جريانات فكري و سياسي تا چه ميزان با اين مسير همراه مي شوند و عوامل محيطي نيز به اين حركت كمك مي كنند تا سرعت حل مشكلات افزايش يابد يا خداي نكرده كاهش يابد.

پيام ساختمان: برخي معتقدند ما بازار عراق به نفع تركيه ، چين و اروپا از دست داديم و بعضي نيز ظرفيت هاي بسياري را براي صادرات كالا و خدمات فني به اين كشور در نظر دارند شما كدام ديدگاه را صحيح مي دانيد؟
من اين عقيده را ندارم كه ما بازار عراق را از دست داده ايم بلكه معتقدم ما فرصت ها و ظرفيت هاي بسيار بيشتري براي همكاري اقتصادي و تجاري با بازار عراق داشته ايم، اما به دلايلي از آن ظرفيت ها هنوز استفاده نكرده ايم اما اين مجال هنوز هست اگرچه به دليل فعاليت هاي رقبايي از تركيه، چين ، كشورهاي اروپايي و همه كشورهايي كه در بازار اين كشور موفق عمل مي كنند فضا سخت تر شده است، ولي با توجه به اشتراكاتي كه ميان دو كشور ايران و عراق وجود دارد با يك مديريت و برنامه ريزي درست و البته با رفع مشكلات مي توانيم موقعيت خود را در عراق باز پس بگيريم و به رتبه اي كه در شان مان است در بازار اين كشور برسيم.

پيام ساختمان: در مورد صادرات مواد اوليه مانند نفت خام يا سنگ آهن چه نظري داريد آن را سياست درستي مي دانيد؟
صادرات و توسعه صنعتي ايران بايد يك دوران گذار را طي كند تا در آن دوران گذار حركت ما از خام فروشي به صادرات كالاهاي فرآوري شده با ارزش افزوده بالاتر ارتقاء يابد. با اين حال به نظر مي رسد در اين مقطع زماني به دليل اينكه صادرات كالا ، شريان حيات اقتصاد كشور است بايد در يك نقشه راه ضمن تلاش براي حفظ كمّي در ميزان صادرات كالا ، به سمت توليدات صنعتي با ارزش افزوده بالاتر حركت كنيم.

منبع: هفته نامه پیام ساختمان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *