پدرام سلطانی در رابطه با وضعیت فعلی معادن و صنایع معدنی ایران در گفتگو با روزنامه گسترش صمت بیان دارد:

 

پدرام سلطانی  در رابطه با وضعیت فعلی معادن و صنایع معدنی ایران در گفتگو با روزنامه گسترش صمت بیان دارد: بخش معدن در ایران ظرفیت بالایی دارد و یکی از کشورهای برتر دنیا از حیث ذخایر و تنوع مواد معدنی است. باوجود این، جایگاه معدن در تولید ناخالص داخلی کمتر از یک درصد است و این امر نشان‌دهنده این واقعیت است که هنوز این بخش، جای کار بسیاری دارد.

وی اضافه می‌کند: امیدواریم با اقدامات فعالان این بخش و حمایت دولت، با به‌روزرسانی تجهیزات و ماشین‌آلات معدنی و استفاده از روش‌های نوین استخراج، میزان بهره‌برداری مواد معدنی را افزایش دهیم و به دنبال آن میزان پرت و افت ذخایر را کاهش داده و در ادامه با ساده‌سازی قوانین و مقررات، بخش معدن را تبدیل به یک بخش جذاب برای سرمایه‌گذاران کنیم.
عضو هیات نمایندگان اتاق هشتم در ادامه به لزوم تغییر رویکرد دولت به بخش معدن اشاره و تصریح می‌کند: رویکرد فعلی، یک رویکرد استراتژیک نیست و روند اخذ حقوق دولتی از معادن شامل حق پروانه، حقوق دولتی، حق انتفاع و عوارض صادراتی از یک روند ثابت درازمدت پیروی نمی‌کند به همین دلیل امکان سرمایه‌گذاری بلندمدت بر پایه قوانین ثابت امکانپذیر نمی‌شود و ریسک سرمایه‌گذاری را بالا می‌برد.
وی اظهار می‌دارد: با اصلاح این شیوه می‌توان به محاسبه هزینه‌های فعالیت در معدن دست یافت بدون اینکه نیاز به تغییر مداوم آنها باشد.
پدرام سلطانی در ادامه می‌افزاید: از سوی دیگر در بخش اکتشاف بسیار عقب هستیم و بخش خصوصی در این بخش فعال نیست در حالی که استعدادهای خوبی در این زمینه وجود دارد و باید به این موضوع پرداخته شود.
وی به ملاحظات زیست‌محیطی به‌عنوان یکی از مخاطرات بخش معدن اشاره می‌کند و می‌گوید: با استفاده از فناوری، تخصص، روش‌های علمی استخراج و همچنین ایجاد مسئولیت‌های اجتماعی در بین معدنکاران می‌توان حتی‌الامکان، میزان خسارت به محیط‌زیست را کاهش داده و یا فعالان معدنی را به این سمت سوق دهیم که محدوده‌ها را تا جایی که امکان دارد به حالت قبل درآورده یا ترمیم کنند و این امکانپذیر نیست مگر با حمایت دولت که نگاه مادی به این بخش نداشته باشد و یا حداقل در تعیین حقوق دولتی، بخشی از درآمد معدنکاران را اجازه دهد صرف اموری از این دست کند تا چالش مداوم محیط‌زیست و منابع طبیعی و معادن کاهش یابد.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *