گروه بازرگانی روزنامه تعادل:هميشه افرادي مواضع خود را در انتخابات تغيير مي‌دهند. اين‌بار جلسه ائتلاف براي فردا اين سوژه را دوباره ايجاد كرد. يكي از مهم‌ترين نقل‌و‌انتقال‌ها را بايد به نام فريال مستوفي ثبت كرد

 

 روز سوم ثبت‌نام بيش از هر گروهي به نام ائتلاف براي فردا ثبت شد. يك ديدار دوستانه ميان گروه ائتلاف براي فردا و خبرنگاران، در هتلي به فاصله نزديك از اتاق بازرگاني تهران بهترين فرصت ثبت‌نام بسياري از اعضاي گروه ائتلاف براي فردا بود.
شايعه شده بود كه قرار است اعضاي اين گروه به‌صورت دسته‌جمعي براي ثبت‌نام بروند ولي در انتهاي مراسم تصميم بر اين شد كه در گروه‌هاي كوچك و جداگانه براي ثبت‌نام در اتاق تهران حاضر شوند.
جلسه روز دوشنبه ائتلاف فردا با رسانه‌ها به جاي اينكه يك نشست خبري به سبك معمول رسانه‌ها باشد يك گردهمايي و به عبارت دقيق‌تر ويتريني از اعضاي گروه بود. اين گروه تاكنون سعي كرده بود ارتباط خود با رسانه‌ها را محدود نگه دارد و كمتر وارد بحث‌هاي انتخاباتي بشود و تا جاي ممكن دچار حاشيه نشود. براي رفع ارتباط كم اين ديدار انجام شد. حدود 25عضو اصلي اين گروه در اين گردهمايي سر ميز خبرنگاران مختلف مي‌رفتند تا ضمن انجام مصاحبه رابطه دوستانه‌يي با اصحاب رسانه برقرار كنند، ارتباطي كه بيش از هر ابزاري در اين انتخابات كارايي خواهد داشت.
 جلسه انتخاباتي با شعار غيرانتخاباتي
قرار به پرسيدن سوال توسط خبرنگاران به‌صورت جمعي در ميان نبود. به جاي سخنراني‌هاي بلند هم قرار شد دو چهره اصلي ائتلاف براي فردا چند دقيقه كوتاه به خبرنگاران خوش‌آمد بگويند. نفر اول مسعود خوانساري بود كه از وي به‌عنوان چهره اصلي ائتلاف براي فردا نام برده مي‌شود.
وي در صحبت‌هاي كوتاهش اعلام كرد كه گروه «ائتلاف براي فردا» امروز هيچ صحبت انتخاباتي ندارد و اين جلسه براي شناخت و ارتباط است و نشست بزرگ خبري آنها دو هفته ديگر برگزار مي‌شود. اكثريت صحبت‌هاي خوانساري مربوط به مبارزه با فساد و شفاف شدن اقتصاد از طريق تقويت رسانه‌ها بود.
پدرام سلطاني سخنران بعدي بود. وي ماه بهمن را ماه التهاب و اميد و تغيير و تحول ناميد و شروع فعاليت‌هاي انتخاباتي در اين ماه را به فال نيك گرفت. وي با اشاره به دو مشكل اساسي امروز اقتصاد ايران يعني تحريم‌ها و كاهش قيمت نفت گفت: بايد اين‌بار رشد اقتصادي نه بر شانه نفت خام بلكه بر شانه مديريت صحيح حركت كند. سلطاني اصرار داشت اين جلسه غيرانتخاباتي است به مساله انتخابات هم اشاره داشت و درنهايت قرار شد كه بيانيه ائتلاف براي فردا در انتهاي جلسه رونمايي شود.

 نام‌هاي بزرگ «ائتلاف براي فردا»
بيش از آنكه بحث‌هاي مطرح‌شده در اين جلسه مهم باشد، نام حضار بود كه بار خبري به همراه داشت. بالاخره حضور مهدي جهانگيري برادر اسحاق جهانگيري معاون اول رييس‌جمهور در انتخابات اتاق بازرگاني قطعي شد. مهدي جهانگيري كه به‌خاطر بانك گردشگري، فعالان اقتصادي به خوبي مي‌شناسند بعد از صرف ناهار به اتاق تهران رفت و براي حضور در انتخابات ثبت‌نام كرد. البته مهدي جهانگيري تنها فرد نزديك به معاون اول نيست كه در اين انتخابات در ليست ائتلاف براي فردا حضور خواهد داشت. محمد اميرزاده كه مديرعامل شركت ديداس است از چهره‌هاي سرشناس خدمات فني مهندسي به‌ويژه ساختمان است و گفته مي‌شود كه آشنايي كافي با معاون اول رييس‌جمهور دارد. وي نيز در اين گروه انتخاباتي حضور خواهد داشت. اما غول بزرگ خدمات فني مهندسي و ساختمان‌سازي بدون شك محمدرضا انصاري مديرعامل شركت كيسيون است كه در اين انتخابات در ليست ائتلاف براي فردا حضور دارد.

 چرخش‌هاي انتخاباتي
پيش از اين افراد ديگري حضور خود را در اين گروه قطعي كرده بودند كه «تعادل» در گزارش‌هايي به اين نام‌ها پرداخته بود. ازجمله اين اسامي مي‌توان به پدرام سلطاني، مسعود خوانساري، كاوه زرگران، نصرالله فلاح، سيده فاطمه مقيمي، محمد لاهوتي، رضي ميري، محمدحسين كريمي‌پور، مهدي پورقاضي و سيدحامد واحدي اشاره كرد. اما اين جلسه نشان داد كه برخي چهره‌هاي گروه‌هاي ديگر به گروه ائتلاف براي فردا پيوسته‌اند.
اصولا چرخش و تغيير گروه يك سنت در انتخابات اتاق‌هاي بازرگاني است. هميشه افرادي مواضع خود را در انتخابات تغيير مي‌دهند. اين‌بار جلسه ائتلاف براي فردا اين سوژه را دوباره ايجاد كرد.
يكي از مهم‌ترين چرخش‌ها را بايد به نام فريال مستوفي ثبت كرد. مستوفي تا دوره پيش در گروه پيشگامان حاضر بود و در همين دوره هم در گفت‌وگو با «تعادل» اعلام كرده بود كه از طريق گروه پيشگامان در انتخابات شركت مي‌كند ولي در جلسه ائتلاف براي فردا حضور داشت و همچنين گفت كه تصميم دارد از طريق گروه ائتلاف براي فردا به اتاق برود. با اين حساب اسدالله عسگراولادي و مجيدرضا حريري يكي از چهره‌هاي اصلي گروه خود را از دست دادند. بايد ديد تكليف پيشگامان در اين انتخابات به چه شكل خواهد بود.
پيشگامان تنها گروهي نبود كه در اين انتخابات چهره‌هاي خود را در گروه‌هاي ديگر ديد. سيدحسين سليمي از فعالان حوزه گچ و از هيات‌مديره انجمن مديران صنايع تا پيش از اين در مجمع فعالان حضور داشت اما اكنون به ائتلاف براي فردا پيوسته است. مسعود شنتيايي از حوزهICT هم اين شرايط را داشت و اكنون در ائتلاف براي فردا است.

 چهره‌هاي غايب
چهره‌هاي ديگري هم همچون مهدي معصومي مديرعامل تلاونگ، احمد صادقيان مديرعامل تك‌ماكارون، محمود نجفي‌عرب رييس سنديكاي توليدكنندگان دارو، محمد اتابك رييس انجمن سيمان و احمد كيميايي از فعالان حوزه پليمر از ديگر چهره‌هاي اين گروه هستند.
ولي چند چهره سرشناس كه در ائتلاف براي فردا حضور دارند در اين جلسه غايب بودند. از مشهورترين اين افراد مي‌توان به محسن بهرامي ارض ‌اقدس اشاره كرد. بهرامي كه از ياران نزديك محمد شريعتمدار محسوب مي‌شود تا دوره قبل در گروه خواستاران تحول بود و در اين دوره هم نخستين فردي بود كه در انتخابات ثبت‌نام كرد.
علي شمس‌اردكاني رييس كميسيون انرژي اتاق بازرگاني ايران از چهره‌هاي ائتلاف براي فرداست كه در اين انتخابات شركت دارد ولي در اين جلسه حضور نداشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *