اقتصاد پرس: در راستای نظرات کارشناسان و فعالان اقتصادی درباره جزییات بسته اقتصادی دولت و چگونگی اثرگذاری بیشتر این بسته در بخش اقتصادی کشور، نایب رئیس اتاق بازرگانی به جزئیات پیشنهادی بخش خصوصی برای بسته خروج از رکود اشاره می کند و می گوید: بخش خصوصی طراحی مکانیسمی برای واگذاری طرح‌های نیمه تمام را عاملی برای ایجاد اشتغال در حوزه ساختمان و عمران می داند و به همین دلیل یکی از پیشنهادات این بخش برای بسته اقتصادی دولت همین موضوع بوده است.

 

اقتصاد پرس: در راستای نظرات کارشناسان و فعالان اقتصادی درباره جزییات بسته اقتصادی دولت و چگونگی اثرگذاری بیشتر این بسته در بخش اقتصادی کشور، نایب رئیس اتاق بازرگانی به جزئیات پیشنهادی بخش خصوصی برای بسته خروج از رکود اشاره می کند و می گوید: بخش خصوصی طراحی مکانیسمی برای واگذاری طرح‌های نیمه تمام را  عاملی برای ایجاد اشتغال در حوزه ساختمان و عمران می داند و به همین دلیل یکی از پیشنهادات این بخش برای بسته اقتصادی دولت همین موضوع بوده است.

پدرام سلطانی بابیان اینکه بازار پولی در بانک‌ها، صندوق‌های تأمین اجتماعی و بازنشستگان و… قفل شده است، می افزاید: همچنین پیشنهاد دادیم تا بازار بدهی منطبق بر مبانی دینی دنبال شود زیرا هم اکنون‌ اندازه بدهی برخی کشور‌های توسعه یافته حدود ۴ تا ۱۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی است.
وی به یکی دیگر از پیشنهادهای بخش خصوصی اشاره می کند و می گوید: راه‌اندازی بازار بدهی و عدم وابستگی تحرک اقتصادی به روش استقراض از بانک‌ها یکی از راهکارهای مناسب اقتصادی است که براساس آن پیمانکاران و بانک‌ها  با آزاد‌سازی منابع‌شان می توانند از این راه اقتصاد را رونق ببخشند.
نایب رئیس اتاق بازرگانی با بیان اینکه حذف تحریم‌ها حداقل سه تا چهار ماه دیگر محقق می شود، می گوید: ‌بخش خصوصی به دولت پیشنهاد داد که به دنبال تثبیت نرخ ارز نباشد و سیگنال‌های کاهش قیمت نباشد تا تولید‌کنندگان و صادرکنندگان بتوانند تا زمان لغو تحریم‌ها به فعالیت های خود ادامه دهند و با این روش از عمیق‌تر شدن رکود و سنگین‌تر شدن تبعات تحریم‌ها  جلوگیری کنند.
سلطانی راهکار کاهش سیاست‌های انقباضی و کنترل قیمت‌ها را یکی دیگر از پیشنهادات بخش خصوصی به دولت می داند و می گوید: در زمان حاضر بر خلاف نظر وزارت اقتصاد ادامه سیاست انقباضی مشکل است و باید تا حدی این سیاست‌ها تعدیل شود.
وی ادامه می دهد: میزان رشد نقدینگی با توجه به مؤلفه‌های موجود در اقتصاد تناسبی ندارد و حتی عقب است که باید در این باره نیز چاره‌ای اندیشید که بخش خصوصی این نگرانی خود را نیز با مسئولان دولتی مطرح کرد.
نایب رئیس اتاق بازرگانی، نظام‌مند کردن بازار غیر متشکل پولی و ساماندهی مؤسسات مالی غیرمجاز را از پیشنهادات خوب بخش خصوصی برای بسته خروج از رکود دولت می داند و می گوید: ‌این اقدام باعث می‌شود تا نرخ سود در بازار پول که هم اکنون خارج از کنترل بانک مرکزی است، کاهش یابد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *