نایب رئیس اتاق ایران گفت: « از بانک مرکزی انتظار داریم به شان نظارتی خود مسلط باشد.»

 

نایب رئیس اتاق ایران گفت: « از بانک مرکزی انتظار داریم به شان نظارتی خود مسلط باشد.»

« پدرام سلطانی » نایب رئیس اتاق ایران در بخش دوم پانل تخصصی بیست و سومین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی که در محل مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شده بود، اذعان کرد: ما با بانک های خصوصی به این معنا که بنگاه اقتصادی و خصوصی هستند هیچگونه مشکلی نداریم ولی همانطور که در هر صنعتی از جمله فولاد، پتروشیمی و …. متخلف وجود دارد، در صنعت بانکداری هم متخلف وجود دارد و اگر تخلفی اتفاق می افتد بانک مرکزی باید با آن برخورد کند.

با بانک های متخلف برخورد شود

او در ادامه این مبحث گفت: اگر فرضا دو واحد صنعتی به دلیل تخلف تعطیل می شوند، چرا نباید بانکی که تخلف کرده است تعطیل شود؟ به گفته او اگر با بانک های متخلف برخورد شود، قطعا بانک ها صحیح العمل تر خواهند بود و گلایه ها کمتر می شود. وی از بانک مرکزی خواست تا ساز و کار تقویت اعطای تسهیلات به بنگاه های کوچک و متوسط ( SME ) ها را اجرایی کند.

SME ها در حال ورشکستگی اند

نایب رئیس اتاق ایران با بیان اینکه بنگاه های کوچک و متوسط در حال ورشکستگی و دچار مشکل هستند، گفت: از دولت انتظار داریم واگذاری های اصل 44 را با توجه به اثر آن بر تامین مالی بخش خصوصی اصلاح کند. به گفته سلطانی، واگذاری های اصل 44 بخش خصوصی را از تامین مالی در بازار سرمایه و تا حد زیادی در بازار پول محروم کرده است، لذا دولت باید در تامین مالی بنگاه های کوچک و متوسط، نهادسازی و ایفای نقش کند.

او در ادامه سخنان خود از بانک های خصوصی خواست برای SME ها، خدمات و ابزارهای تامین مالی مشخصی داشته باشند و در فضایی که برای تامین مالی شرکت های بزرگ به بانک ها فشار وارد می شود، به بنگاه های کوچک و متوسط هم کمک کنند تا بخش خصوصی بتواند از این فضا خارج شود. وی تصریح کرد: مجددا از بانک مرکزی انتظار داریم از فعالیت های غیر بانکی خارج شوند و در کار با نظام تولید، رویکرد برنده – برنده داشته باشد.

کشور 70 میلیونی باید تولید داشته باشد

سلطانی در پایان گفت: کشوری که 70 میلیون نفر جمعیت دارد باید « تولید » داشته باشد و باید نظام بانکی حامی تولید باشد و اگر غیر از این باشد هم اقتصاد کشور و هم کلیت کشور به سمت ورشکستگی می رود.

او در پاسخ به سوالی درخصوص تخلفات شرکت های فولاد یا پتروشیمی گفت: این شرکت ها خصوصی نیستند بخش عمومی است. به گفته نایب رئیس اتاق ایران، اگر بخش خصوصی باور کند که می تواند در بورس حضور جدی داشته باشد حتما از این موضوع استقبال می کند.

استفاده شده در:
سایت ها: اقتصاد ایرانی – اتاق ایران – تهران پرس – سلام بازار –

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *