نایب رئیس اتاق ایران با تاکید بر اینکه اهداف فاز اول هدفمندی تامین نشده است، گفت: دولت قبل از اجرای فاز دوم باید فاز اول را آسیب شناسی کند.

 

نایب رئیس اتاق ایران با تاکید بر اینکه اهداف فاز اول هدفمندی تامین نشده است، گفت: دولت قبل از اجرای فاز دوم باید فاز اول را آسیب شناسی کند.
پدرام سلطانی اظهار داشت: دولت اولین کاری که در اجرای فاز دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها باید انجام دهد بررسی و آسیب‌شناسی فاز اول آن است چرا که در فاز اول دولت چهار هدف اصلی را دنبال می‌کرد که این 4 هدف شامل کوچک‌سازی دولت، ایجاد رفاه در اقشار کم درآمد و عدالت در توزیع یارانه‌ها، فراهم کردن فرصت رشد سرمایه‌گذاری در مزیت‌های نسبی و زمینه‌سازی حرکت اقتصاد به سمت سرمایه‌گذاری در بخش‌هایی که تولید و مزیت اقتصادی دارد و حرکت از اقتصاد دستوری به سمت اقتصاد آزاد است.
وی افزود: به عقیده من دولت در توزیع یارانه‌ها و ایجاد رفاه مادی به شکل مقطعی تا حدی موفق بوده است اما چون این رفاه حاصل از توزیع یارانه است پایدار نخواهد ماند و حتی خود توزیع یارانه هم پایدار نیست لذا رفاهی که منجر به ایجاد اشتغال نشده است یک دستاورد مقطعی است.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: با توجه به کسری بودجه‌ای که دولت در توزیع یارانه‌ها و همچنین در بودجه سال 90 داشته است نشان می‌دهد دولت به سمت کوچک‌سازی حرکت نکرده است و این در حالی است که بودجه سال 90 نسبت به سال 89 رشد 40 درصدی داشته است.
وی افزود: دولت براساس قانون و منطق اقتصادی الزامی به افزایش قیمت حامل‌های انرژی ندارد، لذا فرصت خوبی است تا بتواند در فاز دوم وضعیت را سامان دهد.
وی با اشاره به آلودگی و افزایش ترافیک شهر تهران اظهار داشت: با توجه به اینکه متوسط درآمد در کلانشهرها بالاتر از شهرهای کوچک است لذا دولت باید به راههای ابتکاری دست بزند تا درعین افزایش درآمد، بتواند مصارف را تامین کرده و در راستای اهداف خود حرکت کند، که یکی از این راهها تعیین قیمت بنزین به صورت تبعیضی در کلانشهرها و شهرهای کوچک است. به نحوی که قیمت بنزین در کلانشهرها و شهرهای بزرگ بیشتر از شهرهای کوچک و روستاها باشد.
وی ادامه داد: این ابتکار می تواند ضمن رعایت عدالت، مصرف بنزین را هم کاهش دهد، از طرفی در بخش تولید نیز دولت می‌تواند از خودروهای کم مصرف و لوازم خانگی کم مصرف حمایت کند تا خرید و استفاده از آنها برای مردم توجیه اقتصادی داشته باشد و در عین حال در مسیر کاهش مصرف و حمایت از تولید داخلی گام برداشته شود.

منبع: خبرگزاری فارس

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *