رییس کل بانک مرکزی دیروز یکی از دستاوردهای نهاد متبوعش در سال گذشته را رو کرد؛ اما او مانند دفعات گذشته جزییات این دستاورد را اعلام نکرد. آنچه محمود بهمنی از این دستاورد رو کرد، بیش از یک خط نیست. او گفت: «رشد نقدینگی که به 5/37درصد رسیده بود، اکنون به 8/30درصد رسیده است.» بررسی عملکرد بانک مرکزی در سال گذشته نشان می‌دهد که جز سیاست شکست‌خورده پیش‌فروش سکه که از اواخر سال گذشته در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت، سیاست دیگری توسط این بانک اجرا نشده است.

 

رییس کل بانک مرکزی دیروز یکی از دستاوردهای نهاد متبوعش در سال گذشته را رو کرد؛ اما او مانند دفعات گذشته جزییات این دستاورد را اعلام نکرد. آنچه محمود بهمنی از این دستاورد رو کرد، بیش از یک خط نیست. او گفت: «رشد نقدینگی که به 5/37درصد رسیده بود، اکنون به 8/30درصد رسیده است.» بررسی عملکرد بانک مرکزی در سال گذشته نشان می‌دهد که جز سیاست شکست‌خورده پیش‌فروش سکه که از اواخر سال گذشته در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت، سیاست دیگری توسط این بانک اجرا نشده است. البته این را بهمنی هم اعتراف کرد و زمانی که قیمت سکه در بازار آزاد زیر قیمت سکه پیش‌فروش افتاد از بازگشت هزاران سکه به بانک مرکزی خبر داد که حکایت از انصراف خریداران سکه داشت. در نتیجه نقدینگی جمع‌آوری شده از این بخش دوباره به جامعه بازگشت. اقدام دیگری که البته موفق هم بود، کاهش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی بود که از آن با عنوان اضافه‌برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی نام می‌برند. اواخر دی ماه سال گذشته پیمان قربانی، مدیر اداره سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی یکی از اقدامات موثر بانک مرکزی در کنترل پایه پولی را کاهش اضافه‌برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزی اعلام کرد: «از اواخر تیرماه سیاست کنترل پایه پولی اجرا شد که کاهش ۱۰۸هزارمیلیارد ریالی اضافه‌برداشت‌ بانک‌ها را در پی داشت.» کارشناسان هم که همواره تحولات اقتصادی را رصد می‌کنند، معتقدند که بانک مرکزی اقدام خاصی برای کاهش رشد نقدینگی انجام نداده و در هشت‌سال گذشته کشور شاهد انفجار نقدینگی از 72‌هزار‌میلیارد‌تومان در شهریور سال 84 به 460‌هزار‌میلیارد‌تومان در پایان سال91 بود که در تاریخ اقتصادی ایران سابقه نداشته است. بهمنی هم که از مهر سال87 زمام امور بانک مرکزی را به دست گرفت، نقش بسیار مهمی در افزایش نقدینگی و پایه پولی کشور دارد زیرا نقدینگی تا پایان شهریور سال87 حدود 167‌هزار‌میلیارد‌تومان بود که با گذشت چهارسال‌ونیم از ریاست بهمنی بر بانک مرکزی هم‌اکنون نقدینگی به 460‌هزار‌میلیارد‌تومان رسیده است. همین مساله موجب شده تا برخی از کارشناسان اقدامات بانک مرکزی را در افزایش حجم نقدینگی موثر بدانند تا کاهش آن. نظرات سه نفر از کارشناسان برای رونمایی از اقدامات بانک مرکزی در پی می‌آید.
پدرام سلطانی- نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران
کاهش 7درصدی رشد نقدینگی که بهمنی از آن خبر داده، چندان اهمیتی ندارد زیرا رشد نقدینگی 8/30درصدی هم بسیار بالاست. این یادآور ضرب‌المثلی است که اینجا مصداق پیدا می‌کند. زمانی که آب از سر گذشت چه یک نی چه صد نی. پس فرقی نمی‌کند که نقدینگی چقدر کاهش یافته؛ نکته مهم این است که هنوز هم نرخ رشد نقدینگی بسیار بالاست و به همان اندازه هم زیان‌آور است. ازاین‌رو این میزان کاهش نباید چندان مورد توجه قرار گیرد با این حال چند عامل نه‌چندان مهم می‌تواند در کاهش 7درصدی رشد نقدینگی در سال گذشته موثر باشد. یکی از عوامل اصلی این اتفاق، کاهش درآمدهای نفتی دولت است.
در نتیجه بانک مرکزی ریال کمتری به‌ازای دلارهای نفتی خلق و روانه بازار کرده است. عامل دوم فروش طلا و دلار در بازار آزاد و مرکز مبادلات ارزی توسط بانک مرکزی است. افزایش قیمت سکه و طلا و دلار در بازار آزاد و مرکز مبادلات ارزی منجر به جمع‌آوری نقدینگی از سطح جامعه شد زیرا افراد، ریال بیشتری به‌ازای هر دلار و سکه و طلا در سال گذشته پرداخت کردند. عامل سوم، هدفمندی یارانه‌هاست.
در اواخر سال‌90 دولت برای پرداخت یارانه‌ها رقم قابل توجهی را از بانک مرکزی استقراض کرد اما در سال گذشته چنین اتفاقی نیفتاد و دولت یارانه‌ها را از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی یا از شرکت‌های تابعه خود تامین کرد. عامل چهارم فشار بانک مرکزی بر بانک‌ها برای تسویه اضافه برداشت از خزانه این بانک بود که بر حجم نقدینگی اثر گذاشت. عامل پنجم برداشت از حساب بانک‌ها نزد بانک مرکزی است که یک‌بار در اواخر سال‌90 و برای بار دوم در اوایل سال‌جاری رخ داد.
دولت بانک‌ها را متهم به تخلفات ارزی کرد و به همین دلیل از حساب آنها برداشت کرد که این موضوع در کاهش نقدینگی سال گذشته بی‌تاثیر نبود.

منبع: روزنامه شرق
 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *