بهترین زمان برای پررنگ‌تر کردن نقش بخش خصوصی در زمینه انرژی و نفت

بهترین زمان برای پررنگ‌تر کردن نقش بخش خصوصی در زمینه انرژی و نفت

 نایب رئیس اتاق ایران در نشست با تشکل‌های حوزه نفت و انرژی با اشاره به برگزاری کنفرانس تهران با موضوع قراردادهای جدید نفتی و معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این حوزه، تاکید کرد: امروز بهترین زمان برای پررنگ‌تر کردن جایگاه بخش خصوصی در زمینه انرژی و نفت است.به گزارش روابط عمومی اتاق ایران، پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق ایران در خصوص لزوم بهره‌گیری از فرصت ایجاد شده و ارتقای جایگاه بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری‌های نفتی، عنوان کرد: هماهنگ کرده‌ایم که قبل از برگزاری کنفرانس تهران در تاریخ 6 و 7 آذر ماه سال جاری، موضوع شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی را به بیان و بررسی دغدغه‌های بخش خصوصی درحوزه نفت و انرژی اختصاص دهیم.

وی عنوان کرد: ضروری است که برای کنفرانس مورد نظر برنامه‌ای دقیق، منسجم و مشخص داشته باشیم تا رسیدن به هدف امکان‌پذیر باشد.
سلطانی درادامه به اظهارات برخی ازکارشناسان مبنی بر لزوم انجام کارهای فرهنگی برای پذیرش جایگاه بخش خصوصی در همه ارکان اقتصاد اشاره و یادآور شد: امروز به جایی رسیدیم که دیگر نمی‌توان با کارهای فرهنگی جلو رفت، باید هر کجا که فرصتی ایجاد شد، وارد میدان شده و نقش آفرینی کنیم. دیگر زمان برای نشست و برخواست‌های صرف نداریم. تغییر استراتژی از لازمه‌های اقتصاد امروز کشور است.
در ادامه پدرام سلطانی، درمورد موضوعاتی که باید در شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی مطرح و پیگیری شود را این گونه طبقه‌بندی کرد؛ ضرورت معرفی پروژه‌های نفتی، چگونگی ورود بخش خصوصی به صورت جدی‌تر در این پروژه‌ها، نحوه انتقال تکنولوژی، بحث در مورد چگونگی تشکیل شرکت‌های اپراتور و جایگاه طرف ایرانی در آن، بررسی ضرورت این موضوع که آیا همه این پروژه‌ها در قالب IPC به شرکت‌های خارجی و واگذار شوند یا خیر؟
 
وی در مورد روز کنفرانس نیز گفت: متاسفانه در زمان برگزاری کنفرانس زمانی برای دیدارهای رودروی شرکت‌ها در نظر گرفته نشده است، بنابراین تصمیم گرفتیم که ضیافت شامی از سوی اتاق ایران ترتیب داده شود تا شرکت‌ها بتوانند در این زمان با یکدیگر بیشتر آشنا شوند.
 
نایب رئیس اتاق ایران ادامه داد: باید از همه توان خود استفاده کنیم تا بخش خصوصی قوی‌تر شود. در همین راستا قرار است آیین‌نامه‌ای را تهیه و به دولت ارائه دهیم. بنابراین هر یک از تشکل‌ها سعی کنند دیدگاه‌های خود را پس از مطالعات کارشناسی در اختیار ما قرار دهند. از طرف دیگر باید برای مشکلاتی که مطرح شده راهکار نیز ارائه کرد.
 
بنابر گفته سلطانی راه‌های تأمین مالی شرکت‌های خصوصی و تشکیل کنسرسیوم با مدل‌های جدید کسب و کار برای تقویت بخش خصوصی دو موضوعی هستند که در جلسه آینده پیگیری خواهند شد.

0 نظر

هیچ آیتمی برای نمایش وجود ندارد.

ارسال نظر