دولت در مذاكرات سوم خرداد، زمينه لغو تحريم‌ها را فراهم كند

دولت در مذاكرات سوم خرداد، زمينه لغو تحريم‌ها را فراهم كند

بانك مركزي با طرح استعلام تسهيلاتي مشتريان براي گشايش اعتبارات اسنادي سعي دارد ميزان تقاضا براي گشايش اعتبارات و ارزبري اين گشايش‌ها را كاهش دهد. 
نايب رئيس اتاق بازرگاني‏، صنايع و معادن ايران گفت: خواسته فعالان بخش خصوصي از دولت آن است كه با اتخاذ تدابير صحيح در مذاكرات سوم خرداد ماه، زمينه را براي برداشته ‌شدن تحريم‌ها فراهم كنند. 
پدرام سلطاني در گفت وگو با ايلنا همچنين در خصوص بخشنامه اخير بانك مركزي مبني بر منوط شدن گشايش اعتبارات اسنادي به اخذ استعلام تسهيلاتي مشتريان از بانك مركزي عنوان كرد: طبيعتا امروز به واسطه اجرايي نشدن طرح استمهال بدهي بدهكاران و عدم بخشودگي جرايم، تعداد بدهكاران سيستم بانكي كشور بالا بوده و رو به افزايش است. 
وي ضمن تاكيد بر اينكه بخشنامه اخير بانك مركزي مي‌تواند دو دليل اصلي داشته باشد‏، گفت: عملا با توجه به تخلف مالي سه هزار ميليارد توماني سال گذشته، بانك مركزي در صدد است با اتخاذ يك سري قوانين‏، تكرار اين تخلفات را به حداقل برساند. 
سلطاني در اين خصوص به موضوع تحريم‌ها نيز اشاره كرد و افزود: با توجه به محدوديت منابعي كه در خصوص گشايش LCهاي ارزي در سطح بين‌المللي ايجاد شده، بانك مركزي با اين بخشنامه به نوعي سعي دارد ميزان تقاضا براي گشايش اعتبارات اسنادي و ارزبري اين گشايش‌ها را كاهش داده و آن را مديريت كند.
وي با اذعان بر اينكه نمي‌توان چنين سياست‌هايي را در مسير حمايت از توليد ملي دانست‏، تصريح كرد: معتقدم كه هيچ‌يك از شرايط و رويكردهاي اتخاذ شده از ابتداي سال جاري تاكنون، تحقق شعار حمايت از توليد ملي را دنبال نمي‌كنند. بدون شك امروز كه اقتصاد كشور در حالت ركودي قرار دارد، تعداد بدهكاران سيستم بانكي رو به افزايش گذاشته است. 

منبع: خبرگزاری ایلنا
 

0 نظر

هیچ آیتمی برای نمایش وجود ندارد.

ارسال نظر