احتمال تغییر مسیرهای صادرات نفت ایران به اروپا

احتمال تغییر مسیرهای صادرات نفت ایران به اروپا

نايب رييس اتاق بازرگاني ايران در پاسخ به این سوال که اگر اروپا به تنهايي از ايران نفت نخرد، چه تاثيري در فروش نفت ايران مي‌گذارد، گفت: اگر در این میان اتفاقات ديگري در جريان نباشد، مشتري براي نفت ايران وجود دارد.

 پدرام سلطاني  در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بیان این که باید دید آيا عدم خريد نفت، فقط به اروپا محدود شده است یا نه، افزود: به جهت تحريمي كه آمريكا برای کشورهای خریدار نفت ایران و تحريمي كه اروپا براي بيمه نفت كش‌هاي حامل نفت ايران وضع كرده است، اين موضوع به خريد نفت از جانب اروپا محدود نمي‌شود، بنابراین اگر اين بيمه تامين نشود پیدا کردن جايگزيني برای اين موضوع بسيار مشكل است.

وی با اشاره به این که بايد ديد شركت بيمه‌اي كه جايگزين كنسرسيوم اروپايي مي‌شود، آيا مي‌تواند همه محموله‌هاي ما را بيمه كند یا خیر، ادامه داد: ما همزمان شاهد اين بوديم كه کشور كره هم اعلام كرد خريد نفت از ايران را متوقف مي‌كند، يعني تحريم‌هاي آمريكا و اروپا فقط منحصر به كشورهاي اروپايي نبوده است.

نایب رییس اتاق ایران با اشاره به این که تحریم ها باعث شده ایران برخی مشتريان قديمي نفت خود را از دست بدهد، اظهار کرد: بررسي اوليه شايد اين طور باشد كه در این شرایط ما نفت را به مشتريان ديگر عرضه كنيم، اما باید دید اين مشتريان چه كشورهايي هستند؟

وی در تشریح وضعیت خریداران نفت ایران ادامه داد: با افزايش توليدي كه كشورهاي حاشيه خليج فارس انجام داده اند، ميزان توليد نفت از مصرف پيشي گرفته است، اما در جهان پالايشگاه‌هايي داريم كه روي مصرف نفت با ويژگي هاي نفت ايران تنظيم شده‌اند.

سلطانی با بیان این که برخی پیش بینی ها این بود كه برخي كشورهاي اروپايي كه وابستگي به نفت ايران دارند و وضعيت اقتصادي خوبي هم ندارند از تحريم نفت ايران معاف خواهند شد، افزود: البته اين طور نشد، بنابراين به نظر مي رسد كه يك هماهنگي داخل كشورهاي اروپايي انجام شده و طوري شده که پالايشگاه‌هاي خود را با نفت كشورهاي حاشيه خليج فارس سازگار كرده‌اند يا وعده‌هايي داخل اتحاديه اروپا داده شده كه نفت آن‌ها را تامين كند.

او با اشاره به این که تحریم های گسترده نفت ایران فعلا در حد يك تصميم بوده و هنوز عملياتي نشده است، گفت: بعيد نيست كه از مسيرهاي ديگري، نفت ايران به اروپا وارد شود.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران به احتمال ایجاد شرایط مناسب برای سایر کشورها در جهت خرید مازاد تولید نفت ایران اشاره و خاطر نشان کرد: ممکن است با ایجاد شرایطی مانند پوشش بيمه‌اي بهتر یا تغییر نوع و نحوه پرداخت منابع و البته توافق بر سر قيمت، بتوان نفتی که توسط کشورهای تحریم کننده خریده نمی شود را فروخت. اگر اين بسته تشويقي به خريداران ارائه شود، فروش نفت مازاد ممكن خواهد بود.

سلطانی با تاکید بر این که كليد حل اين مشكل در مذاكرات ديپلماتيك است، گفت: به نظر می رسد پيش از آن‌كه به دنبال راهكارهاي اقتصادي برای حل این مشکل باشيم، بايد در فضاي ديپلماسي به دنبال راه هايي باشيم كه اين موضوع حل بشود. البته تاكنون روند تحريم‌ها طوري پيش رفته كه كشورهاي تحريم‌كننده همگرايی بيشتري عليه ايران پيدا كرده‌اند، اما باید برای رفع آن راهی پیدا کرد.

 

او همچنین در پاسخ سوالی درباره ایده بستن تنگه هرمز که توسط برخی نمایندگان مجلس ارائه شده و تاثیر آن بر شرایط اقتصادی کشور، گفت: در منظر اقتصادي نگاه ارائه كنندگان طرح اين است كه با این کار، قيمت نفت افزايش مي‌يابد. اين البته يك تحليل صرفا اقتصادي است، اما حتما تبعات سياسي و نظامي دارد كه اگر آن‌ها قابل صرفنظر كردن باشد، مي‌توان روي بعد اقتصادي‌اش فكر كرد، ولي اگر تبعات جدي امنيتي داشته باشد باید بيشتر روي آن فكر كرد.

منبع: ایسنا

0 نظر

هیچ آیتمی برای نمایش وجود ندارد.

ارسال نظر