پر بیننده ترین مطالب گفت و گو ها مطبوعات رادیو و تلویزیون سخنرانی ها یادداشت های شفاهی آرشیو ماهیانه مطالب 1394 1393 1392 1391 1390 1389 1388 1387 1386 1385 1384 1383 مديريت اقتصاد با تصميمات خلق الساعه

 پر بیننده ترین مطالب گفت و گو ها مطبوعات رادیو و تلویزیون سخنرانی ها یادداشت های شفاهی آرشیو ماهیانه مطالب 1394 1393 1392 1391 1390 1389 1388 1387 1386 1385 1384 1383 مديريت اقتصاد با تصميمات خلق الساعه

دولت نهم و دهم چیزی به عنوان سیاست اقتصادی نداشت زیرا سیاست برای طراحی فرآیندی دارد که این فرآیند اگر به صورت درست و تکنیکی طی نشود، نمی توان اسم آن را سیاست گذاشت.

پدرام سلطانی نایب رییس اتاق بازرگانی ایران در گفت و گو با خبرنگار موج، پیرامون ارزیابی سیاست های اقتصادی دولت نهم و دهم با اعلام این مطلب اظهار داشت: در دولت نهم و دهم چیزی به عنوان سیاست اقتصادی وجود نداشت بلکه بیشتر یک سلسله تصمیم گیری بود، بدین معنی که تصمیماتی اتخاذ می شد که به صورت روزانه و یا هفتگی نیز ممکن بود تغییر کند. به عنوان مثال در مورد تخصیص ارز مرجع برای واردات کالا شاهد تصمیم گیری هایی بودیم که بسیار مقطعی بود و یک روز تصمیم گرفته می شود تا به کالایی ارز مرجع تعلق بگیرد و روز دیگر این تصمیم منتفی می شود.
وی افزود: در دولت دهم ما بیشتر شاهد اتخاد تصمیمات خلق الساعه بودیم که البته دامنه آن در دولت دهم به مراتب بیشتر از دولت نهم بود، به همین دلیل باید ریشه بیشتر مشکلات اقتصادی ایران در دوره دولت نهم و دهم را ناشی از نبود سیاست اقتصادی درست دانست.
سلطانی با بیان این مطلب که اتخاذ تصمیمات عجولانه و یکسونگرانه جایگزین سیاست های اقتصادی در دولت نهم و دهم شده است، ادامه داد: وقتی در حوزه اقتصادی سیاست گذاری درستی نباشد به جایی می رسیم که در کشتی اقتصاد ایران در دریای طوفان زده هر یک از افراد به سمتی پارو خواهند زد و قطعا همین امر موجب می شود تا شرایط برای ما و اقتصاد کشور سختتر از حد انتظار شود.
این فعال اقتصادی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا موضع دولتمردان و سایر مسئولان نظام در اعلام تاثیر تحریم ها بر روی اقتصاد کشور به یکباره تغییر کرد، و آیا اتخاذ این روند کار صحیح و منطقی ای بود؟ تصریح کرد: بخش خصوصی از 4 یا 5 سال قبل تاثیرگذاری تحریم ها بر روی اقتصاد ایران را اعلام کرده بود اما به این مساله توجهی نشد.
وی خاطرنشان کرد: به طورقطع نمی توان تاثیر تحریم ها بر روی اقتصاد کشور را نادیده گرفت اما تغییر جهت مسئولان در خصوص تاثیر تحریم ها بر روی اقتصاد ایران و اعلام این موضع گیری ها دور اندیشی انجام نشد.
سلطانی در پاسخ به این سوال که آیا شرایط کنونی اقتصاد ایران صرفا ناشی از تاثیرگذاری تحریم ها است یا بی تدبیری مسئولان؟، متذکر شد: روند تاثیر گذاری تحریم ها روند آهسته و پیوسته بوده، اما روند سوء مدیریت ما یک روند سریع و پیوسته بود تا جایی که گویا میان تاثیرگذاری تحریم ها و سوء مدیریت ها بر روی اقتصاد، مسابقه ای برگزار شده است و سوء مدیریت ها برنده این میدان شده اند.
نایب رییس اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر ضرورت تدوین سیاست اقتصادی برای مدیریت کشور، ابراز داشت: طی چند ماه اخیر در کشور شاهد یک دستپاچگی برای مدیریت اقتصادی بودیم و این در حالیست که با داشتن مدیریت بحران می توانستیم از این شرایط به نحو مطلوب تری عبور کنیم.
به گفته سلطانی، اگر در ایران مدیریت بحران داخلی داشتیم می توانستیم اثر تحریم را کنترل کرده و با تسهیلات داخلی یک موج مثبت روی اثرات تحریم بیاندازیم.
او در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه از سال گذشته و با تشدید تحریم ها شاهد بروز اختلافاتی میان دولت و مجلس بر سر اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها هستیم، به عقیده شما آیا اصرار دولت برای اجرای این قانون کار منطقی ای محسوب می شود، گفت: در شرایط غیر طبیعی اصرار بر اجرای سیاست هایی که در شرایط ثبات هم روی اقتصاد اثر جدی دارند به هیچ عنوان صحیح نیست.
وی افزود: البته تصمیم دولت بر اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها قبل از تحریم ها اتخاذ شد و در آن زمان همه معتقد به اجرای این قانون بودند اما وقتی متغیرها تغییر می کند باید سیاست ها نیز عوض شود.
نایب رییس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: دولت با تشدید تحریم ها و بالا رفتن نرخ تورم همچنان اصرار به اجرای فاز دوم دارد و قطعا خطای مدیریتی زمانی اتفاق می افتد که با تغییر اقتضائات باز هم اصرار به اجرای همان سیاست های قبلی وجود داشته باشد که این امر نه به معنای پایداری در تصمیم بلکه بیشتر شبیه یک دندگی است.
سلطانی تصریح کرد:یکدندگی و اعتماد به نفس کاذب موجب شده دولت نهم ودهم متفاوت از سایر دولت ها باشد، زیرا مسئولان ما در این دولت ها گمان می کردند که توان برداشتن دو هندوانه با یک دست را دارند.
وی در پایان متذکر شد: دولت دهم با نگرانی از خراب شدن وجهه اش در میان مردم، اصرار به ادامه همه اقدامات خود داشت که در بحث هدفمند سازی یارانه هاموجب شد در بدترین شرایط به اجرای فاز دوم قانون هدفمند سازی یارانه ها اصرار بورزد.

منبع: خبرگزاری موج

استفاده شده در:
روزنامه ها: عصر اقتصاد
سایت ها: صدرانیوز- تین نیوز -

0 نظر

هیچ آیتمی برای نمایش وجود ندارد.

ارسال نظر