راه‌های تشکیل اتاق مشترک ایران و آمریکا

راه‌های تشکیل اتاق مشترک ایران و آمریکا

در آستانه سفر رئیس‌جمهوری به نیویورک، مقامات ارشد پارلمان بخش خصوصی ایران از احتمال راه‌اندازی اتاق مشترک ایران و آمریکا در آینده نزدیک خبر می‌دهند. در مورد سازوکار راه‌اندازی این چنین اتاق مشترکی پدرام سلطانی، عضو هیات رئیسه اتاق ایران توضیحاتی می‌دهد و از امکان‌پذیر بودن تشکیل این اتاق مشترک سخن می‌گوید.

وی در این مورد به آرمان می‌گوید: مشکل قانونی که وجود ندارد اما مشکل پروتکلی شاید داشته باشیم. معمولا شیوه شکل‌گیری اتاق‌های مشترک این است که 2 کشور با هم توافق می‌کنند و عموما اتاق مشترک هم در هر 2 کشور تشکیل می‌شود. مثلا اتاق مشترک ایران و آمریکا در ایران و اتاق مشترک آمریکا و ایران هم در آمریکا ایجاد می‌شود. 

وی اضافه می‌کند: اما چون ما روابط آن چنانی با آمریکا نداریم، بعید است که به این سرعت این پروتکل و شیوه متعارف آن طی شود و ما به آنجا برسیم. به همین دلیل چاره کار این است که یکی از 2 روش معمول را اجرا کنیم. 

به گفته نایب‌رئیس اتاق ایران، راه‌های شکل‌گیری اتاق مشترک بین 2 کشور این گونه است که یا شورای مشترک راه‌اندازی شود یا اینکه با تصمیم هیات رئیسه اتاق ایران بدون آن که فرایندهای لازم همکاری کشور متقابل انجام شود، اتاق مشترک ایران و آمریکا شکل بگیرد. 

وی یادآور می‌شود: اکنون هم چند اتاق مشترک از جمله اتاق مشترک ایران و امارات به این شکل وجود دارند که اسم‌ آنها اتاق مشترک است اما رسم آنها رسم اتاق مشترک نیست و آن قدرت و وجاهت لازم را از کشور متقابل ندارند. به همین جهت می‌توان در یک اقدام نمادین حتی این کار را هم انجام داد که در این مورد اتاق قطعا مشورت می‌کند. 

وی در پاسخ به اینکه آیا درخواستی برای بررسی این موضوع مطرح نشده است؟ بیان می‌کند: در این دوره‌هایی که بنده در هیات رئیسه اتاق بازرگانی بودم هیچ درخواستی مطرح نشده اما به نظرم ما نباید برای این چنین موضوعاتی عجله کنیم. وقتی هنوز اتفاقی رخ نداده بخواهیم این کار را کنیم آن وقت این کار هیجانی به نظر می‌رسد.
وقتی ما روابط تجاری با کشور آمریکا داشته باشیم اتاق مشترک با آمریکا هم راه‌اندازی خواهیم کرد اما وقتی تحریم‌ها با این شدت دارد اعمال می‌شود و تجارت ما با آمریکا به یک میزان ناچیزی از کل ظرفیت تجاری ما رسیده، این کار مفهومی ندارد. 

0 نظر

هیچ آیتمی برای نمایش وجود ندارد.

ارسال نظر