خودتحریمی مهم‌تر از تحریم‌های خارجی

خودتحریمی مهم‌تر از تحریم‌های خارجی

 برخی از فعالان بخش خصوصی معتقدند که بهره گیری از توانمندی های داخلی و ظرفیت ها از مهم ترین مواردی است که بیش از نتایج مذاکرات از اهمیت برخوردار است؛ چراکه به اعتقاد این فعالان، فقط 30 درصد مشکلات اقتصاد کشور به تحریم ها ارتباط دارد و 70 درصد مشکلات ناشی از خود تحریمی هاست. بنابراین رفع این خودتحریمی ها بیش از تحریم ها برای اقتصاد کشور گشایش خواهد داشت.  

 
به نوشته فرهیختگان، هر چند این فعالان اقتصادی عنوان می کنند که در صورت نتیجه بخش بودن مذاکرات آینده روشنی در انتظار اقتصاد کشور خواهد بود اما تاکید می کنند که باید در این شرایط مشکلات داخلی نیز نقد شود.
 
این موضوع با دو نفر از فعالان اقتصادی کشور در میان گذاشته شد. پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران  و مسعود دانشمند، رئیس اتاق مشترک ایران و امارات.این دو در بازدید از نمایشگاه مطبوعات، چند دقیقه ای نیز در غرفه روزنامه «فرهیختگان» به سوالاتی در مورد آینده اقتصاد کشور با توجه به مرحله تازه مذاکرات ایران با قدرت های غربی، پاسخ دادند.
پدارم سلطانی می گوید: «در زمینه تحریم ها فقط یک سناریو وجود دارد: این که «مذاکرات نتیجه دهد» چراکه از نظر این فعال بخش خصوصی «اراده لازم در هر دو طرف برای به نتیجه رسیدن مذاکرات وجود دارد. اما آنچه بیش از هر مساله ای در این میان مشهود است، سرعت حصول توافقات و کیفیت توافقات است و اینکه تحریم ها و سایر پارامترها دراین خصوص به سرعت برداشته شود.»
 
وی می افزاید: «به نظر می رسد که هر چه این مذاکرات با سرعت بیشتری به نتیجه برسد، طبیعتا دوره انتظار دراقتصاد کشور کوتاه تر می شود و شرایط برای مثبت تر شدن مهیا می شود.» سلطانی با بیان اینکه گستره برداشته شدن تحریم ها نیز از دیگر موارد مهمی است که می تواند راهگشا باشد، می گوید: «البته باید دید در ابتدا چه میزان از این تحریم ها برداشته خواهد شد.»
 
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران همچنین درباره تاثیر مذاکرات در بازارهای مالی چون بورس تاکید کرد: «به نظر می رسد درصورت مثبت بودن نتایج مذاکرات، بازار مالی چون بورس دربدو امر با واکنش مثبتی همراه خواهد شد البته وضعیت این بازار در ادامه به نحوه چگونگی تحریم ها و سرعت آن بازمی گردد.»وی همچنین با اشاره به تاثیر مذاکرات در بازارهایی چون مسکن می گوید: «اما تاثیر مثبت مذاکرات در بازار مسکن در کوتاه مدت چندان مثبت نخواهد بود. به عبارت دیگر این گونه نخواهد بود که بلافاصله شاهد افزایش قیمت و معاملات دراین بخش باشیم. چراکه هم اکنون سرمایه ها منتظرهستند تا بعد از تحریم ها وارد بخش واقعی اقتصاد شوند و در بخش هایی چون تولید، خدمات، نفت و گاز، گردشگری و سایر حوزه هایی که جذابیت دارد، سرمایه گذاری کنند.» سلطانی اضافه می کند: «این مساله درمورد بازارهایی چون ارز و سکه نیز صادق است. دراین بازارها نیز اتفاق خاصی مشاهده نخواهد شد تنها امکان دارد این بازارها با نقصان و افت موقتی مواجه شوند.»
 

0 نظر

هیچ آیتمی برای نمایش وجود ندارد.

ارسال نظر