پدرام سلطانی خواستار تعیین سهم بخش خصوصی از فاینانس‌ها شد

پدرام سلطانی خواستار تعیین سهم بخش خصوصی از فاینانس‌ها شد

نایب‌رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در مورد قراردادهای خطوط اعتباری و فاینانس‌های دریافت شده از بانک‌های سایر کشورها اظهار کرد: قراردادهای فاینانس و خطوط اعتباری از این حیث که فرصتی برای ما فراهم می‌کند تا بتوانیم خریدها به‌ویژه خرید ماشین‌آلات، تکنولوژی و مواد اولیه را از طریق این خطوط انجام دهیم و این خطوط مسیری را برای تبادلات بانکی بین کشور ما و کشور ارتباط دهنده ایجاد می‌کند، مثبت است.

پدرام سلطانی افزود: نگرانی ما این است که بخش قابل‌توجهی از این اعتبارات در پروژه‌های دولتی مورد استفاده قرار گیرد و با توجه به بدهی بالای دولت به حجم بدهی‌ها بیفزاید و مشکلات را افزایش دهد.

سلطانی ادامه داد: اصولاً پروژه‌های زیربنایی دولت ممکن است از سودآوری لازم برخوردار نباشد و موجب شود بار بازپرداخت تسهیلات به دوش بودجه عمومی بیفتد از طرفی نگرانی دیگر نیز بخش عمومی غیردولتی است.

نایب‌رئیس اتاق ایران افزود: اگر سازوکار استفاده از این تسهیلات سخت‌گیرانه و قاعده‌مند باشد که بخش خصوصی واقعی بتواند از آن بهره‌مند شود و در پروژه‌های سودآور با شفافیت لازم مورد استفاده قرار گیرد می‌تواند زمینه رونق و رشد اقتصادی کشور را فراهم آورد.

وی با اشاره به اقدامات بخش خصوصی به‌ویژه اتاق ایران برای بهره‌مندی از این تسهیلات، تصریح کرد: قرار است در شورای پول و اعتبار رئیس اتاق این موضوع را اعلام کنند و شفاف شود که بخش خصوصی از این قراردادها چه سهمی دارد.

سلطانی در پایان خاطرنشان کرد: اعتقاد دارم حتی اگر از این فاینانس استفاده کامل نکنیم بهتر از این است که آن را کاملاً به مصارف دولتی برسانیم که نسل‌ها آینده ما را بدهکار کند.

 

0 نظر

هیچ آیتمی برای نمایش وجود ندارد.

ارسال نظر