دیدگاه پدرام سلطانی درباره الزام دولت به اقدام متقابل در برابر بدعهدی‌ها در برجام

دیدگاه پدرام سلطانی درباره الزام دولت به اقدام متقابل در برابر بدعهدی‌ها در برجام

پدرام سلطانی درباره طرح الزام دولت به اقدام متقابل در برابر بدعهدی های طرف مقابل در برجام، افزود: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نکات فنی و تکنیکی فراوانی دارد و قضاوت در زمینه اقدام های طرف مقابل و موضع گیری ایران در برابر آن اقدامات باید در قبال بندهای مربوطه انجام شود.

وی تصریح کرد: آنچه مشهود است آمریکایی‌ها مترصد زیر سوال بردن برجام از هر طریق ممکن هستند، اما پایبندی ما سبب شده تا حتی در شورای امنیت نیز اجماع به سمت و سوی نظر آمریکا نباشد.

سلطانی خاطرنشان کرد: استنباط عمومی من این است که پنج کشور دیگر از گروه 1+5 علاقه مندند تا برجام پایدار بماند و این پایبندی دوطرفه باشد؛ همین مساله سبب شده تا شاهد تنها شدن آمریکا در این موضوع در شورای امنیت باشیم.

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با تاکید بر لزوم تداوم پایبندی به بندهای برجام، اظهار داشت: در صورتی که رفتارهای خارج از قاعده و چارچوبی از سوی آمریکایی ها یا سایر اعضای 1+5 مشاهده شود، این حق جمهوری اسلامی ایران است که اقدام متقابل داشته باشد.

به گزارش ایرنا، پس از دستیابی به برجام در بیست و سوم تیرماه 1394، شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه 2231، به طور رسمی از این توافق حمایت کرد و با گنجاندن آن در حقوق بین‌الملل، عمل به این توافق را به صورت یک قانون، الزام آور دانست.

برجام از بیست و ششم دی ماه 1394 اجرا شد و همچنان در مرحله پیاده سازی تعهدها قرار دارد.

منبع: خبرگزاری ایرنا، چهارشنبه 21ام تیر 1396

0 نظر

هیچ آیتمی برای نمایش وجود ندارد.

ارسال نظر