چالش‌های بین‌المللی فراروی اقتصاد و صادرات ایران

پر بازدیدترین اخبار آرشیو

آخرین اخبار

گروه کوچک همیشه برنده

پدرام سلطانی، فعال اقتصادی، معتقد است که در این سال‌ها جمع جبری اقتصاد کشور یک جمع بازنده و مغبون است. او در این باره توضیح می‌دهد: در سال‌های اخیر به صورت متوالی نرخ رشد اقتصادی کشور منفی بوده و این رشد منفی به اعداد قابل ملاحظه چهار، شش و هفت درصدی رسیده است. بنابراین اگر جمع جبری برندگان و بازندگان کشور را در نظر بگیرید، حاصل کار اقتصاد ما به‌طورکلی باخت بوده و ما جمع بزرگ‌تری از بازندگان را در مقابل جمع کوچک‌تری از برندگان داریم.

گروه کوچک همیشه برنده

مبادله کالا به کالا از نوع اجباری

واردات در ازای صادرات، موضوع چندان جدیدی نیست و در این ماه‌ها بحث جایگزینی آن به جای انتقال ارز به کشور و شیوه معمول تجارت خارجی –که در شرایط کنونی با مشکلات فراوانی همراه است- مطرح بوده است. مسئله‌ای که باعث می‌شود موضوع واردات در مقابل صادرات در این ماه‌ها در کشور ما بیش از پیش مطرح شود، مشکلات ناشی از تحریم‌ها و متعاقب آن سخت‌تر شدن امکان نقل و انتقالات پولی است.

مبادله کالا به کالا از نوع اجباری

خودکرده را تدبیر نیست

در کشوری که منطق اقتصادی بر بازار آن حاکم است، بازگشت ارز حاصل از صادرات، امری بدیهی است. اما نایب رئیس پیشین اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران؛ پدرام سلطانی، ضمن اشاره به موانع موجود بر سر راه صادرکننده ایرانی، به نقد سیاست‌های دستوری دولت و بانک مرکزی برای گره‌گشایی از این موانع می‌پردازد.

خودکرده را تدبیر نیست

کدامیک را نیاز داریم، تعهد یا تخصص؟

حتما شما هم داستان مناظره سال ۱۳۵۸ شهید آیت‌الله بهشتی و مرحوم مهندس بازرگان را با عنوان «تعهد بالاتر است با تخصص» شنیده‌اید و همچنین این کلام هوشمندانه شهید دکتر چمران را که گفته‌اند: «تقوی از تخصص بالاتر است ولی اگر کسی تخصص کاری را نداشته باشد و منصبی را قبول کند قطعا انسان بی‌تقوایی است.» خیلی دوست داشتم که این سه بزرگوار اکنون زنده بودند و با توجه به شرایط کنونی جامعه ما، بار دیگر در این باره اظهار نظر می‌کردند. دوست داشتم از این بزرگان می‌پرسیدم «چرا وضع جامعه ما، مدیریت دولتی ما و اقتصاد ما اینگونه است؟ چرا فساد چنین در کشور ما ریشه دوانیده است؟ چرا تظاهر سکه رایج رفتار جامعه ما شده است؟ آیا اولویت دادن تعهد به تخصص ما را به اینجا کشانیده است با اینکه خیل بی‌تقوایان بی‌تخصص، مناصب را قبول کرده‌اند و از عهده کارها برنیامده‌اند؟» قطعا ایشان می‌توانستند با نگاهی عمیق‌تر و با

کدامیک را نیاز داریم، تعهد یا تخصص؟

سردرگمی ارزی میان تولیدکنندگان و فروشندگان مواد اولیه

پدرام سلطانی در گفتگو با خبرنگار اکسپورتنا با اشاره به تاثیر نوسانات ارزی بر واحدهای تولید گفت: آنچه که به تجربه ثابت و دیده شده این است که نوسانات شدید ارزی و به ویژه نامعلوم بودن جهت و جریان سیاست‌های ارزی، نگرانی را در تولیدکنندگان افزایش داده و موجب می‌شود که برای ترمیم و تدارک مواد و تجهیزات مورد نیاز خود که ارزبری دارند، یک رویکرد بیشینه یا به عبارتی رویکرد حداکثری تامین اتخاذ کنند.

سردرگمی ارزی میان تولیدکنندگان و فروشندگان مواد اولیه

مجبور به انعطاف‌پذیری هستیم

در امسال باتوجه به اینکه بازرگانان ایرانی فعال در حوزه صادرات با مشکلات زیادی در بازگرداندن ارز حاصل از صادرات و رفع تعهدات ارزی خود مواجه بوده‌اند، همچنین با در نظر گرفتن این موضوع که کشور ما در روند ادامه‌دار کاهش نرخ نفت و کاهش تقاضای بازار جهانی چشم امید به صادرات غیرنفتی و درآمدهای حاصل از آن دوخته است، به‌نظر می‌رسد بانک مرکزی باید رویکرد منعطف‌تری را در زمینه رفع تعهدات ارزی صادرات نشان دهد و اگر توافق احتمالی بر روش رفع تعهدات ارزی صادرات از محل ورود موقت حاصل شود نیز راهکاری در همین راستا است.

مجبور به انعطاف‌پذیری هستیم