پر بازدیدترین اخبار آرشیو

آخرین اخبار

جلوی خروج بخش‌خصوصی از ايران را نمی‌گيرند؛ تاسف!

اقتصاد ایران در شرایط وخیمی‌ قرار دارد و هر روز بر عمق بحران‌های اقتصادی اضافه می‌شود به‌گونه‌ای که بخش بزرگی از جامعه در وضعیت بسیار بدی قرار گرفته و در مقابل آنهایی هم که می‌توانند، سرمایه‌هایشان را برداشته و از ایران می‌روند. اقتصاد ایران را تورم، نقدینگی، کاهش درآمدهای ارزی، تحریم، کسری بودجه، چاپ پول بدون‌پشتوانه، رانت و فساد و ناکارآمدی مسئولان و عدم پیوستن به معاهدات بین‌المللی، کاهش رتبه ایران در اقتصاد جهان و... صدها و شاید هزاران هزار مشکل دیگر تشکیل داده و این ترکیب باعث بروز سیاهچاله‌هایی عظیم در اقتصاد ایران شده است. با سقوط شاخص‌های اقتصادی رفاه عمومی‌ و درآمد سرانه مردم هم افت کرده و شرایط بسیار دشواری را برای همه ایجاد کرده است. امروز فرصتی برای آزمون و خطا نیست و این در حالی است که برخلاف انتظار شکل‌گرفته مبنی بر عزم دولت برای بهبود شرایط اقتصادی اما اظهارات و برنامه‌های ارائه شده از مسئولان وزرای کابینه تاکنون چنگی به‌دل نمی‌زند و بیشتر تداعی‌کننده آن است که در برخی از حوزه‌های کلیدی همچنان آزمون و خطا سیاست اصلی را تشکیل می‌دهد. در همین رابطه «آرمان‌ملی» گفت‌وگویی با پدرام سلطانی، عضو اتاق بازرگانی ایران و رئیس اتاق بازرگانی ایران و اتریش و همچنین فعال اقتصادی داشته‌ که در ادامه می‌خوانید.

جلوی خروج بخش‌خصوصی از ايران را نمی‌گيرند؛ تاسف!

اولویت اصلی اقتصاد، خروج کشور از جریانِ ستیزِ با دنیا است

تغییر رویکرد دولت جدید در برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری اقتصادی، می‌تواند نقطه عطف تاریخ اقتصادی کشور و شروع شکوفایی و نقش‌آفرینی تولید ملی در بالندگی سیاسی و اجتماعی ایران باشد. اما حقیقت امر این است که دولت سیزدهم در حالی کار خود را آغاز خواهد کرد که اقتصاد ایران با چالش‌‌های متعددی روبه‌‌رو‌است و هرگونه اشتباه در مسیر سیاست‌گذاری اقتصادی می‌‌تواند کشور را با بحران‌‌های جبران ‌‌ناپذیری روبه‌رو کند. از همین رو لازم است در ابتدای کار دولت، اولویت‌‌های اقتصادی کشور به درستی شناسایی شود و افرادی باید مسئولیت تصدی وزارتخانه‌ها را بر عهده بگیرند که هم از دانش و تجربه لازم در آن حوزه‌ها برخوردار باشند و هم زبان سیاست را به درستی بلد باشند. در ادامه نظرات پدرام سلطانی عضو هیأت نمایندگان اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران و ایران، رئيس هيئت مديره شركت‌های پرسال و یک مدیر باسابقه بخش خصوصی را در این باره می‌خوانیم:

اولویت اصلی اقتصاد، خروج کشور از جریانِ ستیزِ با دنیا است

چرا کارشکنی؟

مسئولیت اجتماعی عبارت غریبی برای بخش خصوصی نیست. از آغاز همه‌گیری کرونا، این بخش با راه‌اندازی پویش نفس به کمک کادر درمان آمد. اکنون بخش خصوصی برای واردات واکسن کرونا پیش قدم شده است اما نقدها به این حرکت کم نیست. پدرام سلطانی، عضو سابق هیئت نمایندگان اتاق تهران در گفت‌و‌گو با «آینده نگره، نقدهای مطرح شده به این حرکت به‌ویژه از سوی مسئولان در وزارت بهداشت را فرافکنانه می‌داند. سلطانی با تاکید بر اینکه هیچ‌کس مخالف واکسن داخلی نیست گفت: «معطل کردن مردم و جامعه به‌ویژه گروه‌های پرخطر تا زمان تولید واکسن داخلی، نه کاری منطقی و نه تخصصی در مدیریت بهداشت کشور است. ما باید زودتر واکسن وارد می‌کردیم و تا جای ممکن واکسیناسیون را پیگیری می‌کردیم و پس از تولید واکسن داخلی، فرایند واکسیناسیون را با واکسن داخلی پی می‌گرفتیم.»

چرا کارشکنی؟

آقای پدرام سلطانی دلمان برای شما تنگ می‌شود

امروز که به عادت همیشگی تیتر خبرها و صفحه اول روزنامه‌ها را مرور می‌کردم، سرمقاله روزنامه‌ی جهان صنعت با این تیتر غافلگیرم کرد: "آقای پدرام سلطانی دلمان برای شما تنگ می‌شود". محمدصادق جنان‌صفت عزیز با قلم دلنشینش مرا غافلگیر کرد و حیفم آمد آن را با شما عزیزان به اشتراک نگذارم.

آقای پدرام سلطانی دلمان برای شما تنگ می‌شود

برزخ کسب‌وکار

پدرام سلطانی، فعال بخش خصوصی و نایب رئیس سابق اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، با تشریح شرایط و وقایع مربوط به محیط کسب‌وکار در دهه ۹۰، از سرایت بی‌ثباتی و نااطمینانی به دهه جدید خبر می‌دهد. وی با تشریح آنچه در ۱۰ سال گذشته به تضعیف فضای کسب‌وکار کشور از یک‌سو و ایجاد چالش در مسیر فعالیت بخش خصوصی در عرصه اقتصادی کشور منجر شده، معتقد است فضای کسب‌وکار در ایران در حالی دست‌کم از نیمه دوم دهه ۹۰ وارد شرایطی دشوار و پیچیده شده که این شرایط در دهه جدید و در سال ۱۴۰۰ نیز ادامه یافته است. به اعتقاد او از حدود یک سال قبل، فضای کسب‌وکار در کشور برای فعالان بخش خصوصی وارد برزخ شده و نااطمینانی‌های برخاسته از تحولات فضای بین‌المللی و داخلی در عرصه‌های غیراقتصادی، بی‌ثباتی‌ها را دامن زده و بر عمق و شدت آنها افزوده است. برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریک

برزخ کسب‌وکار

پایان نخستین دوره هیئت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش

دیروز با برگزاری مجمع عمومی سالیانه اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش نخستین دوره هیئت مدیره این اتاق و مأموریت من پایان یافت. نزدیک به ۳ سال و نیم پیش که به اتفاق گروه ارجمندی این اتاق را پایه‌گذاری کردیم انگیزه من برای پذیرفتن مسئولیت ریاست هیئت مدیره این اتاق این بود که با انجام یک کار منسجم و گروهی، اتاق ایران و اتریش را به یک اتاق مشترک سرآمد و یک الگوی خوب در اداره چنین سازمان‌هایی تبدیل کنیم.

پایان نخستین دوره هیئت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و اتریش