پر بازدیدترین اخبار آرشیو

آخرین اخبار

الحاق به FATF گروگان بازی های سیاسی

پدرام سلطانی، نائب رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران، با تاکید بر پذیرش لوایح «FATF» در پاسخ به کسانی که می‌گویند «FATF» اقتصاد وتجارت ایران را نشانه گرفته، می‌گوید: این نوع اظهارنظرها غلط‌ انداز است و جای اینکه در یک کمیته فنی و متخصص، موضوعات پولشویی و جرایم سازمان‌یافته جهانی بررسی شود، از دریچه نزاع ایدئولوژیک غرب و منطقه با ایران بررسی می‌شود.

الحاق به FATF گروگان بازی های سیاسی

صادرات، کلاه گشاد تداوم معافیت مالیاتی

صنایع بالادستی و میانی به‌ویژه در حوزه فلزات و پتروشیمی از مزیت‌های متعددی در مسیر تولید برخوردار هستند. وجود منابع غنی معدنی و انرژی زمینه توسعه این صنایع را فراهم کرده است. بر همین اساس نیز این صنایع، حاشیه سود قابل‌توجهی را از آن خود می‌کنند. با وجود تمام امتیازاتی که در اختیار این صنایع قرار می‌گیرد، صادرات این صنایع نیز معاف از مالیات است. مجموع امتیازات یادشده در کنار معافیت‌های مالیاتی به منزله بر هم خوردن عدالت در این زنجیره است. بر همین اساس نیز چندی است مسئله لغو معافیت مالیاتی مواد خام و میانی فولاد مطرح شده تا بدین‌ترتیب شاهد برقراری عدالت میان تولیدکنندگان در حلقه‌های گوناگون زنجیره تولید باشیم. البته حذف معافیت مالیاتی صادرات مخالفان بسیاری دارد که اغلب در زمره فعالان این صنایع قرار دارند. این افراد معتقدند حذف این‌گونه مشوق‌ها در مسیر صادرات به ضرر توسعه صنایع، رشد صادرات و ارزآوری هرچه بیشتر است.

صادرات، کلاه گشاد تداوم معافیت مالیاتی

نام‌های تاثیرگذار بسیارند

اقتصاد و تجارت پهنه بسیار گسترده‌ای است که هر یک از فعالان این حوزه در گوشه‌ای از آن به فعالیت مشغولند؛ از این رو داوری درباره نقش افراد مختلف در آن، بیشتر باتوجه به سلیقه و تخصص افراد انجام می‌شود و نمی‌تواند حتما در برگیرنده تمام مولفه‌های لازم اقتصادی و تجاری باشد، در حالی که قضاوت‌های درست در این زمینه و انتخاب افراد تاثیرگذار و تاثیرگذارترین افراد در این حوزه نیاز به اطلاعات گسترده‌ای دارد که از توان همه افراد خارج است و کمتر می‌توان در این زمینه حکم قطعی داد.

نام‌های تاثیرگذار بسیارند

دیپلماسی صادراتی؛ طبل توخالی

دیپلماسی اقتصادی بخشی از کلیتی تحت عنوان دیپلماسی عمومی، شیوه یا فن رفتار با دیگر کشورها برای بهینه کردن منافع ملی است. آنچه که در سالیان گذشته به عنوان تجربه ایران در زمینه دیپلماسی مورد بحث است، به ایرادات و یا نقصان‌هایی آغشته است که می‌تواند زمینه بحث و بررسی‌های مفصلی در شاخه‌ها و بخش‌های مختلف آن باشد. در این بررسی نباید از چند نکته غافل شد. نخست اینکه دستگاه دیپلماسی در نظام جمهوری اسلامی برخلاف نمونه ­های جهانی یک دستگاه پراکنده است که در آن وزارت امورخارجه مسئولیت و اختیارات کامل سیاستگذاری خارجی را برعهده ندارد. در واقع بخش‌ها و نهادهای مختلفی وجود دارند که در در دیپلماسی مداخله می‌کنند،

دیپلماسی صادراتی؛ طبل توخالی

هدف اتاق مشترک ایران و اتریش از انتخاب نماینده در وین، توسعه صادرات است

سلطانی، رئیس اتاق مشترک ایران و اتریش می‌گوید: ما سعی می‌کنیم فرصت و بازارهای از دست رفته اروپا در دوره ترامپ را بازیابی کنیم و انتخاب نماینده اتاق مشترک ایران و اتریش در وین نیز با همین رویکرد توسعه صادرات به اتریش بوده است. به عقیده او، انتخاب نماینده این اتاق در وین می‌تواند به فعالان اقتصادی در زمینه شناخت بازار اتریش و گسترش صادرات به بازارهای این کشور کمک کند. اتاق مشترک ایران و اتریش برای حل مسائل و مشکلات شرکت‌های صادرکننده ایرانی به اتریش، نماینده‌ای را در وین انتخاب کرده است. اعضای اتاق‌های سراسر کشور می‌توانند در این زمینه با اتاق ایران و اتریش همکاری کنند.

هدف اتاق مشترک ایران و اتریش از انتخاب نماینده در وین، توسعه صادرات است

سرنوشت سیاست‌زده یک لایحه مهم اقتصادی

سال 1396 دولت لوایح چهارگانه «اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم» «اصلاح قوانین مبارزه با پولشویی» «الحاق به کنوانسیون پالرمو» همچنین «الحاق به کنوانسیون بین‌المللی منع تأمین مالی تروریسم» را به مجلس ارائه کرد که پس از چند بار رفت و برگشت میان مجلس و شورای نگهبان در نهایت دو لایحه با عنوان «مبارزه با تأمین مالی تروریسم» و «مبارزه با پولشویی» مورد تأیید قرار گرفت، اما این سرنوشت برای دو لایحه دیگر به این شکل رقم نخورد و به‌دلیل اختلافات میان مجلس و شورای نگهبان بررسی موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام سپرده شد. در روزهای گذشته نیز این جمله که «رهبر انقلاب با بررسی مجدد FATF در مجمع تشخیص مصلحت‌نظام موافقت کردند» کافی بود تا دوباره بحث لوایح چهارگانه بر سر زبان‌ها بیفتد و امید جدیدی را برای احتمال بررسی این لوایح به‌وجود بیاورد. در همین راستا حسن روحانی رئیس جمهوری اعلام کرد: «یکی از راه‌های مبارزه با فساد همان چهار لایحه‌ای بود که دو تای آن تصویب شد و در دو تای دیگر دستور رهبری راهگشاست. بهترین راه برای مبارزه با فساد تصویب لوایح معروف به اف‌ای‌تی‌اف است؛ البته ممکن است بعضی‌ها خوششان نیاید.»

سرنوشت سیاست‌زده یک لایحه مهم اقتصادی