چالش‌های بین‌المللی فراروی اقتصاد و صادرات ایران

پر بازدیدترین اخبار آرشیو

آخرین اخبار

انتخاب بايدن تاثير موقت روی بازار دارد

میزان تجارت خارجی ایران در ماه‌های اخیر، متاثر از عواملی همچون کرونا و مهم‌تر از آن تحریم‌ها افت قابل توجهی داشته است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند ارزش صادرات ایران در نیمه نخست سال جاری کاهش ۶۰ درصدی داشته است و نگرانی‌ها در خصوص کمبود کالاهای وارداتی و مواد اولیه برخی صنایع رو به فزونی است. از طرف دیگر به‌زعم فعالان اقتصادی، دولت در زمان کرونا عملکرد قابل قبولی در بخش اقتصادی نداشت و حمایت‌های مالی خوبی از بنگاه‌ها و برخی صنایع در این دوره به عمل نیامد؛ به علاوه آنکه اتخاذ برخی سیاست‌ها از سوی مسئولان اقتصادی راه‌های سرمایه‌گذاری در برخی بازارها همچون مسکن، خودرو و ارز را مسدود کرد که به تبع آن بازار سهام تنها محل جذاب برای جمع‌آوری نقدینگی و سرمایه‌گذاری مردم قلمداد شده است. این در حالی است که بازار سرمایه طی یک ماه اخیر وضعیت نامساعدی دارد و ارزش سرمایه برخی از سهامداران خرد تا ۵۰ درصد هم کاهش یافت. به همین منظور «آرمان‌ملی» گفت‌وگویی را با پدرام سلطانی، نایب رئیس پیشین اتاق بازرگانی ایران و فعال اقتصادی، انجام داده که در ادامه می‌خوانید.

انتخاب بايدن تاثير موقت روی بازار دارد

ماجرای بخشنامه‌ای که محدودیت‌های واردات کالا را بیشتر کرد

نایب رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران گفت: بخشنامه‌ای به تازگی صادر شده که مطابق با آن، واردکننده‌ها فقط مجاز هستند تا سقف ۵۰ درصد متوسط واردات سال‌های ۹۷ و ۹۸ خود کالا وارد کنند که معنای این بخشنامه آن است که امکان واردات مواد اولیه و ماشین آلات کمتری به کشور وجود دارد.

ماجرای بخشنامه‌ای که محدودیت‌های واردات کالا را بیشتر کرد

سرنا را از سر گشاد آن نواختیم

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد محور سیاستگذاری سالانه در دهه اخیر حمایت از تولید داخلی بوده اما طبق بررسی‌ها این رویکرد نه تنها به اهداف مورد نظر نرسیده، بلکه عمدتا نتیجه معکوس نیز داشته است. شواهد نشان می‌دهد سیاستگذار همواره برای تحقق این هدف از دو ابزار "اعطای یارانه" و "حمایت اعتباری بنگاه‌ها" استفاده کرده است. این در حالی است که به گواه تحلیلگران این ابزار جایگاهی در چرخه سه مرحله‌ای عمر بنگاه ندارد. هر بنگاه یک چرخه عمر سه مرحله‌ای شامل "آغاز کسب و کار"، "تسهيل عملیاتی" و "بقای عمر" را طی می‌کند.

سرنا را از سر گشاد آن نواختیم

نشانه‌های حکمرانی بد در اقتصاد ایران

«اقتصاد ایران شرایط نابسامان و خطیری را درحال تجربه کردن است.» این را نایب‌رییس سابق اتاق ایران می‌گوید. اما پرسش اینجاست که حال بد امروز اقتصاد محصول کدام شرایط وعوامل است؟ «پدرام سلطانی» در گفت‌وگویی اختصاصی با «تعادل» درصدد پاسخگویی به این پرسش برآمده است. از نگاه این فعال اقتصادی، اقتصاد ایران در زنجیره‌ای از ناکارآمدی‌ها گرفتار آمده، که در راس آن حکمرانی ناکارآمد اقتصادی قرار دارد که در یک بلاتکلیفی به سر می‌برد. این حکمرانی بد که می‌توان آن را ابرچالش کشور نام برد نه اجازه می‌دهد، اقتصاد ایران مسیر درست توسعه و پیشرفت را بپیماید و نه به کسی متعهد و پاسخگو است. او، وجود چالش‌هایی چون «تحریم، تورم افسارگسیخته، فقر و بیکاری، عدم جذب سرمایه خارجی، رشد فزاینده نقدینگی، افول در تجارت خارجی، چالش درتعاملات انرژی، افت درآمدهای ارزی و...» را نیز نتیجه همین حکمرانی بد می‌داند که در تمامی این سال‌ها اقتصاد ایران را به عقب رانده است. به گفته سلطانی، در جایی که «شفافیت نباشد»، «نظم نباشد»، «حاکمیت قانون نباشد» و«اصولی که باید برای رشد و توسعه و رفاه کشور رعایت شود، نادیده گرفته می‌شود»، نمی‌توان انتظار بهبود اوضاع را داشت؛ چراکه الزاما «نیت خوب منتج به نتیجه خوب در چنین سیستم‌هایی نخواهد

نشانه‌های حکمرانی بد در اقتصاد ایران

گروه کوچک همیشه برنده

پدرام سلطانی، فعال اقتصادی، معتقد است که در این سال‌ها جمع جبری اقتصاد کشور یک جمع بازنده و مغبون است. او در این باره توضیح می‌دهد: در سال‌های اخیر به صورت متوالی نرخ رشد اقتصادی کشور منفی بوده و این رشد منفی به اعداد قابل ملاحظه چهار، شش و هفت درصدی رسیده است. بنابراین اگر جمع جبری برندگان و بازندگان کشور را در نظر بگیرید، حاصل کار اقتصاد ما به‌طورکلی باخت بوده و ما جمع بزرگ‌تری از بازندگان را در مقابل جمع کوچک‌تری از برندگان داریم.

گروه کوچک همیشه برنده

مبادله کالا به کالا از نوع اجباری

واردات در ازای صادرات، موضوع چندان جدیدی نیست و در این ماه‌ها بحث جایگزینی آن به جای انتقال ارز به کشور و شیوه معمول تجارت خارجی –که در شرایط کنونی با مشکلات فراوانی همراه است- مطرح بوده است. مسئله‌ای که باعث می‌شود موضوع واردات در مقابل صادرات در این ماه‌ها در کشور ما بیش از پیش مطرح شود، مشکلات ناشی از تحریم‌ها و متعاقب آن سخت‌تر شدن امکان نقل و انتقالات پولی است.

مبادله کالا به کالا از نوع اجباری