چالش‌های بین‌المللی فراروی اقتصاد و صادرات ایران

پر بازدیدترین اخبار آرشیو

آخرین اخبار

زنگ هشدار سکته در صادرات

چرا روند تجارت کشور میل به کاهش دارد؟ فاکتورهای مداخله‌گر به ویژه در افت صادرات کدامند؟ چه آینده‌ای برای صادرات کشور می‌توان متصور بود؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها به سراغ «پدرام سلطانی» نائب رییس سابق اتاق بازرگانی اتاق ایران رفتیم تا کارنامه صادراتی ایران را با این فعال اقتصادی ورق بزنیم. این فعال اقتصادی، در گفت‌وگو با ما از دلایل روند کاهشی صادرات می‌گوید. به گفته او، دلایل این کاهش تجاری را می‌توان به «همه‌گیری ویروس کرونا و اثرآن بر تجارت واعمال محدودیت‌ها در مرزهای تجاری» ربط داد. سلطانی با ابراز نگرانی از این شوک تاریخی به تجارت، تاکید کرد که زنگ هشدار سقوط صادرات در کشور به صدا درآمده است.

زنگ هشدار سکته در صادرات

تحلیل پدرام سلطانی از صادرات ایران در سال ۹۹

نایب رییس سابق اتاق بازرگانی ایران می‌گوید تجارت جهانی و تجارت ایران تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا در سال جاری تفاوت جدی را تجربه خواهد کرد. به گزارش ایسنا، این فعال اقتصادی که از طریق یکی از شبکه‌های اجتماعی صحبت می‌کرد، با اشاره به پیش‌بینی سازمان تجارت جهانی از کاهش ۱۳ تا ۳۲ درصدی حجم تجارت جهانی در سال ۲۰۲۰ بیان کرد: با توجه به شرایط به وجود آمده به نظر می‌رسد که این کاهش عملکرد حتی از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ نیز شدیدتر خواهد بود و به این ترتیب تجارت جهانی عقب‌گردی ۱۵ ساله را تجربه می‌کند. البته بسیاری از تحلیل‌ها می‌گوید که پس از عبور کرونا بیش از ۲۰ درصد از کاهش رخ داده جبران خواهد شد.

تحلیل پدرام سلطانی از صادرات ایران در سال ۹۹

مویرگ‌های بخش خصوصی در خدمت مدیریت بحران

همه‌گیری کرونا بحرانی بی‌سابقه در دهه‌های اخیر است. این بی‌سابقگی نه فقط ایران بلکه همه کشورها در سراسر جهان را بهت زده کرده است. در این بین، بعضی به خوبی می‌دانند که بحران‌های بی‌سابقه، به واکنش‌های تازه برای رویارویی نیاز دارد. پویش نفس که برخاسته از مسئولیت اجتماعی جمعی از فعالان بخش خصوصی است، از اسفند ۹۸ تا پایان فروردین ماه ۹۹ و زمان تهیه این مطلب، مثل گلوله برفی بزرگ و بزرگتر می‌شود.

مویرگ‌های بخش خصوصی در خدمت مدیریت بحران

برندگان و بازندگان کرونا

برخلاف آنچه از تیتر این نوشته برمی‌آید، بنا ندارم که درباره کسب و کارهایی که به دلیل همه‌گیری کرونا دچار آسیب شدند یا آنهایی که از این بحران بهره‌مند شدند، بنویسم. آنچه به آن خواهم پرداخت این است که پس از کرونا چه کسانی برنده و بازنده خواهند بود. نقاط عطفی در تاریخ تحول بشری هستند که پس از آنها کسب و کار شکل دیگری به خود می‌گیرد.

برندگان و بازندگان کرونا

بالاتر از مرگ

در اتاق کارم نشسته‌ام و مشغول فکر کردن هستم. از پنجره صدای هلهله می‌شنوم. گویا چند خانه آن ورتر مراسم نامزدی یا عقد برپاست. ۹ هفته از اعلام رسمی ورود کرونا به ایران می‌گذرد. طی این ۹ هفته تنها حدود ۲ هفته فاصله‌ی اجتماعی به شیوه‌ی اصولی و ۴ هفته نیز به شیوه‌ی تعطیلی گزینشی اماکن عمومی و سازمان‌ها برقرار بود. از روز گذشته اعلام شد که پارک‌ها و بوستان‌ها باز هستند. تردد در شهر به میزان ۷۵٪ شرایط عادی بازگشته است. از چند روز پیش نیز پاساژها بازگشایی شده‌اند.

بالاتر از مرگ

تخصیص بهینه تسهیلات؛ اما و اگرهای حمایت دولت از صنایع آسیب دیده

پدرام سلطانی درخصوص حمایت دولت از صنایعی که به‌علت بدهی‌های معوق امکان دریافت تسهیلات جدید در شرایط کرونایی را ندارند به «جهان‌صنعت» گفت: همگان بر سر محدودیت منابع دولت برای کمک به صنایع توافق دارند و همین امر نیز لزوم دقت بیشتر در ارائه تسهیلات را بالا می‌برد. در واقع دولت باید توجه کند کسب‌وکارهایی که کرونا بر آنها اثرگذار شده را از کسب‌وکارهایی که مشکل ساختاری دارند و پیش از کرونا نیز فعالیت آنها غیراقتصادی بود متمایز کند چراکه پرداخت تسهیلات به صنایعی که پیش از کرونا نیز سرپا نبودند تضییع منابع دولت و سوخت سرمایه‌های کشور محسوب می‌شود.

تخصیص بهینه تسهیلات؛ اما و اگرهای حمایت دولت از صنایع آسیب دیده