خروج سرمایه از کشور تا چه زمانی ادامه دارد؟

پر بازدیدترین اخبار آرشیو

آخرین اخبار

ناکامی بدتر از شرایط کنونی خواهیم داشت

نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چقدر برای ایران راهگشا است؟ این پرسشی است که برای پاسخ آن چندین سناریو مطرح می‌شود. گروهی معتقدند که سگ برادر شغال است و روی کار آمدن بایدن با ترامپ فرقی برای ایران ندارد. یکی از ابتدا لباس گرگ بر تن می‌کند و دیگری ابتدا با لباس میش می‌آید و ذاتش گرگ است. عده‌ای دیگر می‌گویند، مشکل ایران و آمریکا حزبی نیست بلکه سیستماتیک است. بنابراین با تغییر حزبی در آمریکا، اقتصاد ایران دگرگون نخواهد شد. در واقع اقتصاد ما نیاز به بازنگری جدی دارد که یکی از ضرورت‌های آن ساماندهی روابط بین المللی خواهد بود. البته در این روند برخی تاکید داشته گره مشکلات اقتصادی ایران اصلا به آمریکا ربطی ندارد و باز کردن گره‌های اقتصادی و سرنوشتمان در اختیار خودمان است. قطعا مشکلات تلنبار شده اقتصاد ایران در چند دهه اخیر باید در داخل کشور حل شود. برای شفاف‌سازی تحلیل و جمع‌بندی این سناریوها فرصتی فراهم شد تا در گفت و گویی نظرات پدرام سلطانی نایب رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران، رئیس کنونی هیأت مدیره شرکت پرسال و رئیس اتاق ایران و اتریش را جویا شویم، نظرات این مدیر فعال اقتصادی، دیدگاه‌های قابل تاملی را پیش روی ما قرار داد.

ناکامی بدتر از شرایط کنونی خواهیم داشت

تاریخ بخوانیم!

به باور من خواندن کتاب‌های تاریخی جدا از تفنن و لذتی که دارد، خواننده را به فهم پیوند بین سرنوشت امروز با اتفاقات دیروز می‌رساند. ارزش این فهم این است که هر روایت شخصی و تحریف شده‌ای باعث اثر گذاشتن بر تفکر و نگاه کسی که تاریخ می‌داند نمی‌گردد. گفته شده: "تاریخ چراغ راه آینده است." زیاد به این جمله مطمئن نیستم زیرا زمانی که تاریخ می‌خوانی حداقل چند دهه از اتفاقات نگاشته شده گذشته است و آثار تحولات تاریخی مربوطه در این پنجره چند دهه‌ای هویدا شده. اما تردیدی نیست که "تاریخ چراغ راه طی شده است."

تاریخ بخوانیم!

معدن، زیر سلطه اختاپوس‌های اقتصاد ایران

اقتصاد کشور زمانی به توسعه می رسد که همه بخش های اقتصاد رشد کند نه اینکه تمرکز بیش از اندازه روی یک بخش با هدف جایگزینی با بخش دیگر باشد. همه ظرفیت ها را باید شناخت و بهینه کرد. روندی که اقتصاد ما در بخش نفت طی کرده، با توجه به تقاضای روزافزون نفت در دنیا، روندی طبیعی بوده است. در 100 سالی که از تاریخ استخراج نفت در ایران می گذرد، اقتصاد به تدریج به فروش نفت وابسته شده است. با تشکیل اپک و از نخستین سال های دهه 70 میلادی یا دهه 50 شمسی که شوک های قیمتی در بازار نفت بروز کرد، اندازه نفت در اقتصاد ایران به سرعت رشد کرده است.

معدن، زیر سلطه اختاپوس‌های اقتصاد ایران

تطبیق مدل‌های تجاری با ریسک‌های شرایط کرونایی

پدرام سلطانی در سی و چهارمین کنفرانس کنفدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنعت آسیا-اقیانوسیه که به‌صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به اثرات ناشی از شیوع ویروس کووید- ۱۹، اظهار کرد: اتاق‌های بازرگانی و صنایع تلاش می‌کنند مدل‌های تجاری خود را متناسب با ریسک‌های موجود تطبیق داده و به‌کار گیرند. سی و چهارمین کنفرانس کنفدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنعت آسیا - اقیانوسیه به‌صورت مجازی با حمایت فدراسیون اتاق بازرگانی و صنعت هند (FICCI) برگزار شد و حاضران در این نشست با محور «دستیابی به رشد پایدار در بازار جهانی نابسامان» دیدگاه‌های خود را پیرامون روندهای کنونی، چالش‌ها، محیط بازار جهانی نابسامان، چشم‌انداز ژئوپلیتیک و نقش دولت‌ها و مشاغل در کاهش تاثیر این تحولات و نابسامانی‌های اقتصاد و تجارت جهانی ارائه کردند.

تطبیق مدل‌های تجاری با ریسک‌های شرایط کرونایی

بحران کرونا و آینده کسب و کار

پدرام سلطانی نیز درباره آینده کسب و کار در دروان کرونا گفت: از زمانی که این اتفاق در ایران و جهان افتاده خیلی چیز‌ها تغییر کرده و چیز‌های زیادی تحت‌الشعاع قرار گرفته است. بسیاری چیز‌ها نیز تغییر خواهد کرد و آینده پیش‌روی کسب و کار‌ها و سبک زندگی فردی بشر متفاوت از دوران پیش از کرونا خواهد بود.

بحران کرونا و آینده کسب و کار

چشم‌انداز اقتصاد ایران در عصر پساترامپ

اقتصاد ایران با پیروزی جو بایدن به‌عنوان رئیس‌جمهوری آینده آمریکا چه مسیری در پیش خواهد داشت و آیا مستأجر جدید کاخ سفید، فرصت است یا تهدید؟ تحریم‌ها چگونه برداشته می‌شود و راه پیش روی ایران چه خواهد بود؟ آیا دولتمردان و سیاستمداران ایرانی نقشه جدیدی برای مدیریت اقتصاد ایران در دوران جدید دارند؟ به گزارش همشهری، با فروکش کردن انتظارات اولیه از پیروزی جو بایدن، پیش‌بینی می‌شود به‌تدریج مشکلات موجود اقتصادی به‌ویژه در بازارها دوباره نمایان شود به همین دلیل کارشناسان می‌گویند؛ مهم این است که استراتژی آینده اقتصاد ایران در مواجهه با گشایش احتمالی در کانال‌های تحریمی چگونه تعریف خواهد شد. علی مروی اقتصاددان، حسین سلاح‌ورزی نایب‌رئیس اتاق ایران، پدرام سلطانی نایب‌رئیس پیشین اتاق ایران و محمدرضا نجفی‌منش از فعالان اقتصادی در یادداشت‌های جداگانه برای همشهری، چشم‌انداز آینده اقتصاد ایران پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا و احتمال بازگشت این کشور به برجام را تحلیل کرده‌اند.

چشم‌انداز اقتصاد ایران در عصر پساترامپ